Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Bölümü Mezunları İş İmkanları Maaşı

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri kimdir Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda görev yapar. Çalıştığı kurumda hastalığın teşhisi amacıyla hekim tarafından istenmiş olan ultrasonografi, mamografi,  manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve film çekimi gibi birimlerde görev alır. Ayrıca ışın tedavisi görmesi gereken insanların cihazlarının hazırlanarak gerekli uygulamaların yapılması ve bazı nükleer tıp ünitelerinde de çeşitli hizmetler veren […]

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri kimdir

Sağlık sektöründe faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda görev yapar. Çalıştığı kurumda hastalığın teşhisi amacıyla hekim tarafından istenmiş olan ultrasonografi, mamografi,  manyetik rezonans, bilgisayarlı tomografi ve film çekimi gibi birimlerde görev alır. Ayrıca ışın tedavisi görmesi gereken insanların cihazlarının hazırlanarak gerekli uygulamaların yapılması ve bazı nükleer tıp ünitelerinde de çeşitli hizmetler veren yetkin sağlık personelidir.

Görevleri arasında; bağlı bulunduğu sağlık kurumundaki doktorların denetiminde çalışırken kendine tahsis edilen cihazların kullanıma hazır hale getirilmesi yer almaktadır. Kendinden istenen her türlü görüntüleme sonuçlarını acilen ilgili uzman doktora iletilmelidir. Anjiyografi görüntüleme, manyetik rezonans görüntüleme, radyoterapi tedaviye hazırlar. Yaptığı çalışmaların filmlerinin hazırlanması rapor edilmesi ve uygun yerlerde saklanmasından sorumludur.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri nasıl olunur

Yükseköğretim kurumları sınavında yeterli puanı alanlar tercih edeceği meslek yüksek okullarının Tıbbi Görüntüleme programının bitirmesi yeterlidir. Minimum 2 yıl eğitim alan teknik personel çalışmaya hazır demektir. 30 iş günü stajı da kendi istediği sağlık kuruluşundan yapabilir.

Tıbbi Görüntüleme Tekniklerinin geleceği

Tıp alanında yaşanan gelişmelere paralel olarak bu alanda çalışacak personele de ihtiyaç giderek artmaktadır. Ülkemizde bu bölümü giderek ilgi göreceği bir gerçektir. Çünkü insanlar bilimsel verilere dayalı tedavi olması gerektiği görüşünü kabul etmiştir. Geçmiş dönemlerde yaşanan farazi tedaviler günümüzde tamamen ilkel olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Tıbbi Görüntüleme sonucunda uygulanması gereken tedavi yolu tercih edilmektedir. Bu bağlamda doğru alanda ilerlemek isteyen gençler kısa yoldan hayata atılmak istiyorsa bu bölümü tercih edebilir. Çünkü sonrasında yeterli zamanı ve parası olunca hem çalışma hem de okuma imkanı yakalayabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Coronavirüs'e Karşı Bağışıklık Güçlendiren Destekleyici Besinler

Dikey geçiş sınavı ile ilgili bölümler bitirilir. Sonrasında akademik kariyer olarak yoluna devam edebilir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri çalışma alanları

Çalışmak için iki türlü alternatif mevcuttur. Birincisi kamu alanında sağlık sektöründe hizmet etmek. İkincisi de özel sağlık kuruluşlarında faaliyette bulunmaktır. Devlet kurumlarında görev alabilmek için KPSS puanı yeterli olması ve istenilen yere tercih yapılması gerekir.

Özel sektörde çalışmayı düşünenler için herhangi puan baraj sınırlaması bulunmaz. Tek şart, tecrübe. Titiz olma, sorumluluk alabilme, ciddiyet diyebiliriz. Sağlık kuruluşlarının çalışma kuralları çok standart değildir. Gelir de kamuda çalışan aynı seviyedeki bir meslektaşa göre daha düşüktür.

Sağlık teknikeri olarak görev yapan kişiler çalıştıkları kurumlarda kendilerine verilen her türlü bilgisayarlı tomografi, ultrasonography, mamografi, manyetik rezonans, direkt filmleri çekerek çalışabileceği yerlerde iş imkanı yakalayabilir.

Tıbbi Görüntüleme Teknikeri maaşları

Özel sektörden istihdam olanağı yakalayan radyoloji teknikeri kurumun prensipleri, çalışma şartları doğrultusunda yaklaşık Asgari ücretin 2 katına yakın maaş alır. Eğer kurum kendine performans, döner sermaye, fazla mesai gibi kriterler eklerse geliri atabilir. Hatta birkaç kurumda görev yapma şansı da yakalayabilirler. Çünkü kalifiye Tıbbi Görüntüleme teknikeri maaşları bazı durumlarda oldukça dolgundur.

Kamu alanında iş imkanı yakalamak isteyenlerin yapacağı ise KPSS duvarının aşıp kendi istediği şehirde ve kendine yakın sağlık kurumunda göreve başlamak olacaktır. Çünkü istenilen yerde çalışmak hem kira derdinden hem yol parası gibi ekstralardan kurtulmak anlamına gelir. Dolayısıyla Tıbbi Görüntüleme teknikeri maaşları gizli bir şekilde artış göstermiş olacaktır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Turizmin Önemi Hakkında

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?