Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri Nasıl Olunur Ne İş Yapar

Sağlık sektörünün en önemli teknik personellerinden biri olan tıbbi laboratuvar teknikeri, görev yaptığı kurum ve kuruluşlarda hastaların sağlık durumları ile ilgili olarak doktorların yapılmasını istediği tıbbi tetkikleri yapan sağlık ekibinden biridir. Tanı ve tedavi laboratuvarlarında çalışan bu eleman teknik bir personel olarak görevini ifa eder. Tıbbi laboratuvar teknikerinin görevleri Çalıştığı yerde işine yarayan her türlü […]

Sağlık sektörünün en önemli teknik personellerinden biri olan tıbbi laboratuvar teknikeri, görev yaptığı kurum ve kuruluşlarda hastaların sağlık durumları ile ilgili olarak doktorların yapılmasını istediği tıbbi tetkikleri yapan sağlık ekibinden biridir. Tanı ve tedavi laboratuvarlarında çalışan bu eleman teknik bir personel olarak görevini ifa eder.

Tıbbi laboratuvar teknikerinin görevleri

Çalıştığı yerde işine yarayan her türlü araç gereçlerin kontrollerini yapmalıdır. Analiz için lazım olan numuneleri ve bu numunelerin analizi ile ihtiyaç duyulan karışımları hazırlamak, kimyasalları kullanılır duruma getirmek çıkan tahlil sonuçlarının rapor haline getirmek. Çalıştığı laboratuvarın bakımını yapmak, malzemeleri yerli yerine koymak. Gerekli durumlarda laboratuvarın temizliğini yapmak tıbbi laboratuvar teknikerinin görevlerinden bazılarıdır.

Nasıl tıbbi laboratuvar teknikeri olunur

Laboratuvar Teknikeri Çalışma Ortamı

Sağlık sektöründe çalışmayı kafaya koymuş olan gençlerin tıbbi laboratuvar teknikeri olmak için çok fazla yol olduğunu söylemeliyiz. Çünkü sağlık meslek yüksek okullarına bağlı olan tıbbi laboratuvar teknikeri bölümünü bitirmek yeterlidir. Eğitim süresi 2 yıldır. Uygun dönemlerde anlaştığınız sağlık kurumunda 30 iş günü staj yapmanız mecburidir. Mezuniyet sonrasında sizi bünyesine katmak çalıştırmak isteyen oldukça fazla kurum kuruluş vardır.  Şartlar; ilkeli, güvenilir, çalışkan eleman olmaktır.

Nerelerde çalışırlar

Sağlıkla ilgili her türlü laboratuvarlarda,  özel tahlil laboratuvarlarında, tıp fakültesinde, bütün klinik ve hastanelerde ve benzeri paralel sağlık sektöründe çalışma ortamı yakalayabilirler. Patololi laboratuvar teknikeri benzeri görevleri de üstlenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  2 Kız Kardeş Seracılıkta Örnek Oldular

Kimler tıbbi laboratuvar teknikeri olmalıdır

Kapalı alanlarda uzun süre kalmayı kabullenmek bir şart olsa gerek.  Çünkü sürekli olarak laboratuvar ortamında tahlil analiz, yapmak için yoğun bir tempo gerekmektedir. Buna bağlı olarak sabırlı,  titiz, görevini en iyi şekilde ifa eden, güler yüzlü, iletişimi güçlü, sorumluluk alabilen, sürekli benzer işleri yapmaktan yılmayan kişiler olması gerekmektedir.

Ayrıca bu bölümü okuyabilmek için gerekli olan kimya ve biyoloji alanlarında meraklı, ilgili ve başarılı olmak şarttır. Geleceği olan bir meslek diye tabir edilmektedir. Çünkü 2014 yılında değişiklik yapılmış ve  öncesinde Sağlık Meslek Lisesi’nden mezun olanlar bu görevi rahatlıkla yerine getirilirken bugün ise ön lisans düzeyinde eğitim alma şartı getirilmiştir. Dolayısıyla bu mesleğin ne kadar önemli olduğu vurgulanmıştır. Sağlık alanında sürekli yeni yatırımlar, projeler ortaya atılmaktadır. Sağlık insanın en önemli sorunlarından biri olduğu için ve hasta olmadan tahlil yaptırma alışkanlığı da yaygınlaştığı için her daim gelecek vadeden bir meslek kabul edilmektedir. 

Tıbbî laboratuvar teknikeri iş imkanları

Popüler bir meslek olarak adlandırılan bu program mezunları her türlü laboratuvar ortamında uzman kişiler gözetiminde çalışırlar.  Yeni tetkik ve testleri uygulayarak analiz yaparlar. Dolayısıyla özel kliniklerde sağlık kuruluşlarının araştırma bölümlerinde tahlil laboratuvarlarında gıda ve sanayi işletmelerinde enstitülerinde tıp alanında yapılan araştırma ve geliştirme merkezlerinde rahatlıkla iş imkanı yakalayabilirler.

Meslekte yükselme isteyenler DGS puanı ile hemşirelik, biyoloji, hemşirelik ve sağlık hizmetleri bölümlerinde lisans düzeyinde eğitim alarak ilerleme yapabilirler. Ayrıca moleküler biyoloji ve genetik biyomühendislik, biyoteknoloji bir teknoloji ve moleküler biyoloji genetik ve biyomühendislik lisans programları da tercih edeceği bölümler arasındadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Pilot Olmak İçin Neler Gerekir

Tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı ne kadar

Devlet kademesinde çalışmak bütün sağlık çalışanlarının hayalidir. Çünkü iş garantisi vardır. Maaşı da düzenli ve yeterlidir. Kamuda hizmet etmek isteyen tıbbi laboratuvar teknikeri maaşı aktüel asgari ücret maaşının iki katı civarındadır. Ancak KPSS şartı ile giriş yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Dolayısıyla yeterli puan alanlar istediği bölgede ve eistediği şehirde çalışma hakkı elde ederek kira derdinden kurtularak avantaj sağlayabilirler. Puanı düşük olanlar ise sizin de takdir edeceğiniz üzere uzak yerlere ve zorlu şartlara hazır olmak anlamına gelmektedir. Tıbbi laboratuvar teknikeri bölümü mezunları çalıştığı kurumun şartları gereği bazen performans ücreti döner sermaye gelirleri gibi farklı kazançlarda elde edebilir. 

Bir önceki yazımız olan Goji Berry (Kurt Üzümü) Yetiştirip Para Kazanmak başlıklı makalemizde Goji Berry faydaları, Goji berry yetiştiriciliği hakkında ve meyve bahçeciliği destek hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Seven biri için her iç kolaydır ancak istemeden yanlışlıkla bu bölümü tercih edip mezun olup iş hayatına atılan birisi için zor diyebiliriz.

Tahlil yapılabilen her laboratuvar ortamında iş imkanı bulur. Devlette ya da özel sağlık kuruluşlarında istihdam olanağı mevcuttur.

Kısa süre içerisinde çalışma hayatına girip para kazanmak için düşünülen meslekler arasında yer alan tıbbi laboratuvar teknikerliği için ortaokuldan sonra sağlık meslek liselerine giriş yapılmalıdır. Sonrasında meslek yüksek okullarında 2 yıl eğitim alıp tekniker ünvanı ile iş arayabilirsiniz.

Kapalı ortamlarda uzun süre kalmayı sevmeyenler, koku ve ilaçlara alerjisi olanlar için pek uygun bir meslek değildir.

Dikey geçiş sınavında başarılı olanlar hemşirelik biyoloji ve sağlık hizmetleri bölümlerinden lisans düzeyinde eğitim alıp yükselebilir.

Ücret Türkiye şartlarında orta düzeyde diyebiliriz.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?