Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni-Teknikeri

Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni-Teknikeri

Teknisyen, tekniker ya da yardımcı profesyonel meslek grubuna dahil olan bu teknik eleman sağlık alanında yardımcı kişidir. Eczacılık ve Tıp Teknisyenleri ile tıbbi laboratuvar ve patoloji laboratuvarı teknisyenleri ile aynı grupta değerlendirilir. Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknikeri-Teknisyeni kimdir Tıbbi laboratuvar ortamında hastaların kontrollerini yapmak amacıyla kullanılan cihazlarla ilgili işlerde yetkisi dahilinde çalışır. […]

Teknisyen, tekniker ya da yardımcı profesyonel meslek grubuna dahil olan bu teknik eleman sağlık alanında yardımcı kişidir. Eczacılık ve Tıp Teknisyenleri ile tıbbi laboratuvar ve patoloji laboratuvarı teknisyenleri ile aynı grupta değerlendirilir.

Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknikeri-Teknisyeni kimdir

Tıbbi laboratuvar ortamında hastaların kontrollerini yapmak amacıyla kullanılan cihazlarla ilgili işlerde yetkisi dahilinde çalışır. Bunlar; cihazların kurulumu, kontrol edilmesi, montajının yapılması, bakımı çalıştırılması, varsa arızalarının giderilmesi, ölçümlerin yapılması, ayarlanması gibi teknik işlerdir.

Sağlık kuruluşunda ya da üretimi satışı tamiri yapılan işletmelerde ihtiyaç durumunda kendisine başvurulan kişidir. Tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları teknisyeni makine cihaz araç gereç temini, kontrolü, bakımı, ölçümü gibi teknik konularda hizmet üretir.

Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni ne iş yapar

Görevleri şunlardır;

Kendine tanınan yetki dahilinde cihazlarda meydana gelen arızaların, sorunların giderilmesine yönelik çalışmalar yapmak. Sağlık kuruluşlarında internet ağ bağlantılarının tanımlanması, kontrol edilmesi. Aktif olarak çalışmasını sağlar. Hizmet ürettiği sağlık kurumunda bulunan her türlü cihazın bağlantılarını sağlar. Hastanelerin en çok kullanılan faydalanılan birimi olan laboratuvarlarda destek cihazları bakımlarının kurumlarının, montajlarının, ölçümlerinin ve düzenli bakımlarının yapılmasında öncülük eder. Bu teknik eleman hasta dışı uygulama cihazlarındaki hastaların yanlış kullanımları sorunların giderilmesine yönelik faaliyetler yürütür. Bazı durumlarda çalışan personelin eğitilmesi amacıyla organizasyonlar düzenler. Burada tıbbi teknolojik araç gereç ve cihazların kullanım amaçları kullanım aşamaları, dikkat edilmesi gereken konuların açıklanmasına yönelik bilgilendirme toplantıları düzenler. Biyomedikal sistemlerin ölçümleri ile ilgili çalışmalar yapar. Hizmet verdiği sağlık kurumunda elektronik ya da elektrikli tesisatın çalışmasını sağlamak amacıyla düzenli kontroller yapar.

Tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları

Hasta dışı uygulama cihazları teknisyeni hangi araç gereçleri kullanır

Hastane içinde bulunan bütün makine, cihaz, araç gereç bu elemanın kullanım bakım, kontrol, ölçüm, sorunsuz çalışma sorumluluğu garantisi altında olur. Bu sebeple başta sterilizatör, spektrofotometre, kan saklama dolab,ı koagulometre, kan analiz cihazları, kan sayım cihazları, su distile, santrifüj, su banyosu cihazı, Benmari cihazı, manyetik ve mikser karıştırıcıları, mikroskop, otoanalizör ve hastanenin büyüklüğüne paralel olarak kullanılabilecek her türlü tıbbi cihazlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yalıtım Teknikeri Teknisyeni Ne İş Yapar

Kimler Tıbbi Laboratuvar ve Hasta Dışı Uygulama Cihazları Teknisyeni olmalıdır

Bu mesleği icra edebilmek için birleştirme, ayrıştırma, yönü güçlü olmak, dakik, titiz, düzenli çalışmak, acil çözümler bulabilmek, sağlık alanında hizmet vermekten keyif almak, insanlara yardımcı olmayı ilke edinmek, başta olmak üzere teknik ve mekanik konulardan anlamak şarttır.

Tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları teknisyeni nerede çalışır

Bu alanda hizmet üreten elemanlar daha çok kapalı ortamlarda sağlık cihazlarının hizmet verdiği laboratuvarlarda veya hastane içinde hizmet veren teknik serviste görev yapar. Çalışma saatleri düzenlidir diyebiliriz. Çünkü mesai saatleri içerisinde kendinden beklenen görevleri yerine getirdikten sonra evine rahatlıkla girebilir.

Sağlık kuruluşlarında diğer personeller ise aynı durumda değildir. Çünkü sağlık konusu söz konusu olunca mesai kavramının hiçbir anlamı kalmaz. Bazen insan sağlığını kurtarmak için gecikmeler önemsenmez. Burada ise teknik bir konu olduğu için hastalarla doğrudan iletişim olmadığı için çalışma saatleri ve koşulları düzenli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Üretilecek iş genelde cihazlarla ilgili olduğu için fazla beklemeye pek ihtiyaç duyulmaz. Bu personel çalışırken sağlık çalışanları, operatörler, mühendisler, teknikerler, hekimler, hemşireler ile de sorunlarla ilgili bilgi alışverişinde bulunabilirler. Çalışma koşulları çok zor değildir tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları teknisyeni nasıl olunur.

Ortaöğretim kurumlarında okutulan biyomedikal cihaz teknolojileri alanındaki aynı adı taşıyan branş kapsamında okutulmaktadır. Meslek lisesini bitirenler teknisyen ünvanı ile çalışma imkanı yakalayabilir. Burada eğitim süresi 4 senedir. Buradan başarı ile ayrılanlar istedikleri takdirde 2 yıl daha yükselmek amacıyla Meslek Yüksek okullarında okuyup tekniker ünvanı alabilirler. Bu durum herkesin tercih ettiği yöntemlerden birisidir. İş imkanları yeterli seviyelerdedir. Sağlık kuruluşlarında hizmet üretmek için her türlü cihaz makine araç gereç laboratuvar ortamında hastaların hizmetine sunulmalıdır. İster istemez bu cihazlarda beklenmeyen sorunlar baş gösterebilir. Dolayısıyla her sağlık kurum veya kuruluşu cihazların verimliliğini artırmak amacıyla arıza yapmasına fırsat vermeden zamanında düzenli çalışmasına olanak tanımak amacıyla tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları teknikeri-teknisyeni çalıştırmak mecburiyetindedir. İş imkanları da bu sebeple açık olarak görülür.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Teknikeri Kimdir Ne İş Yapar, Maaşı

Tıbbi laboratuvar ve hasta dışı uygulama cihazları elemanı ne kadar maaş alır

Başlangıç düzeyi teknisyenler için asgari ücretin hemen bir tık üzerinde olabilir. Hizmet üretilen işyerinin hacmi, hizmet kapasitesi ve çalışan kişinin ürettiği hizmet oranında maaş bağlanır. Düzenli olarak çalışmasına devam eden sağlık personelinin yıllara bağlı olarak maaşında artış sağlanır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?