Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur Ne İş Yapar Maaşı Nedir

Tıbbi Sekreter Nasıl Olunur Ne İş Yapar Maaşı Nedir

Özel ya da kamuya bağlı olan sağlık kuruluşlarında hastaların kabul edilmesi, kayıtlarının tutulması gibi işler başta olmak üzere her türlü iş ve işlemin sağlanması amacıyla görev verilen personele tıbbi sekreter denir. Sağlık alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlarda sekreterlik görevini yerine getiren kişiler genelde hastaların her türlü sorunlarına cevap vermek amacıyla davranışlar sergilerler. Bunların başında […]

Özel ya da kamuya bağlı olan sağlık kuruluşlarında hastaların kabul edilmesi, kayıtlarının tutulması gibi işler başta olmak üzere her türlü iş ve işlemin sağlanması amacıyla görev verilen personele tıbbi sekreter denir.

Sağlık alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlarda sekreterlik görevini yerine getiren kişiler genelde hastaların her türlü sorunlarına cevap vermek amacıyla davranışlar sergilerler. Bunların başında ise evrakların dosyaya işlenmesi, telefonla aranan sorguların cevaplanması, hasta yakınlarının karşılanması, randevulu sistemde evrak takibi, hastaların taleplerinin giderilmesi, raporların kaydedilmesi, hasta veya hasta yakınları tarafından hekim ile köprü görevi üstlenilmesi gibi görevleri yerine getirirler.

Tıbbi sekreter olma basamakları

Sağlık Meslek Yüksekokullarında 2 yıl eğitim veren tıbbi sekreterlik bölümünü başarı ile bitirenler bu sektörde iş bulmak için adaylar arasına girer. Lise ya da dengi okullardan sonra girilebilen bu bölümün tam karşılığı ise meslek liselerinde okutulan tıbbi sekreterlik ya da büro yönetimi ve sekreterlik bölümlerinden sonra okunan Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik programıdır.

Liselerin ilgili bölümünde okuyanlar sınavsız bir şekilde Ortaöğretim Başarı Puanı sıralamasına göre istedikleri üniversitenin tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik önlisans programına geçiş yapma hakkını kullanabilirler.

Diğer alanlarda eğitim görmüş lise mezunları da YKS sonucuna göre aldıkları puanın istedikleri üniversitenin ilgili bölümünü tutması durumunda 2 yıl eğitim alarak çalışma hayatına hazır duruma gelirler.

Eğitimin bitmesi için staj yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Harita ve Kadastro Mezunu İş İmkanları Maaşları Taban Puanları

Tıbbi sekreterin görev ve sorumlulukları nelerdir

Her çalışanın hizmet ürettiği işletmede kurulda kuruluşta mutlaka üzerine yüklenen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır. Tıbbi Dökümantasyon ve sekreterlik bölümünü bitirip çalışmaya başlayan biri de alanında aldığı eğitim doğrultusunda hizmet üretir. Bunlar şunları kapsar.

 • Kuruma gelen hasta veya hasta yakınlarının karşılanması ilgili birime yönlendirilmesi
 • Telefonla arama yapan hastaların isteklerini cevaplamak ilgili hekime iletmek
 • Çalışılan kurumda muayene olmak isteyen hastaların randevu taleplerini karşılamak
 • Randevu almak amacıyla arama yapan hastaların ödeme veya sigorta bilgilerini girmek
 • Hastaların ziyaret günlerini ayarlamak
 • Sağlık kuruluşunda hizmet alan hastaların bir sonraki muayenesi için randevu tarihi belirlemek
 • Sağlık kuruluşunda doldurulması zorunlu olan form ya da belgeleri hastaya vermek
 • Yardımcı olduğu hekimin çalışma takviminin ayarlanması
 • Verimliliğin artırılmasını sağlamak
 • Alınan randevuları sıralamasını yapmak
 • Yaklaşan hasta listelerinin bağlı bulunduğu birim hekimine hatırlatmasını yapmak
 • Tahlil sonuçlarını ilgili kişilere vermek
 • Bağlı bulunduğu hekim tarafından yazdırılan tıbbi raporlar, ameliyat notları, hasta hikayesi gibi kayıtları tutmak
 • Hastanın ödemesi ile ilgili iş ve işlemleri yapmak
 • Muayene olan hastanın mahremiyetine önem vermek
 • Çalıştığı kurumda bulunan her türlü büro ekipmanlarında oluşabilecek küçük arızaların tamiratını yapmak
 • Çalıştığı kurumun mesleki standart prosedürüne ve hasta haklarına saygı göstermek
tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü

Kimler tıbbi sekreter olmalıdır

İnsanlarla iletişim kurmakta başarılı olanlar, soğukkanlı, hoşgörülü, temiz, titiz kişiler. İşitsel ve görsel belleği güçlü olan kişiler. Kibar, anlayışlı, yardımsever, güler yüzlü insanlar. Sağlık alanında çalışmaktan keyif alanlar. Kalabalık ortamlarda uzun süre kalmaktan rahatsız olmayanlar. Mantıklı hareket edebilen, karşılaştığı meseleleri çabuk düşünerek çözüm üreten kişiler tıbbi sekreter olmak için gerekli özellikleri üzerinde taşıyor diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitrin Kuyumcusu Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Tıbbi sekreter iş imkanları

Sağlık alanında sürekli yeni anlayışlar yeni kurum kuruluşlar açılması, beraberinde bu alanda istihdam açığı da ortaya çıkarmaktadır. Her ne kadar bu alanda eğitim veren kurum sayısı fazla olsa da ihtiyaç sayısı da buna paralel olarak artış göstermektedir. Buna mukabil işini itina ile yerine getiren, hayatını sağlık sektöründe idame ettirecek yürütmek isteyen kişiler de çoğalmaktadır. Her hekim yanında en az 1 tane tıbbi sekreter çalıştırmaktadır. Hal böyle olunca tıbbi sekreterlik iş imkanları da giderek çoğalmaktadır.

Tıbbi sekreter çalışma şartları

İş bulma ihtimali sürekli genişleyen meslek grubundan birisi olarak kabul edilen bu tıbbi personel çalışma olanağı, hacmi yüksek bir mecrada yürüyecektir. Aile Hekimliği sisteminin de devreye girmesiyle birlikte doktorlar yanlarında mutlaka yardımcı statüsünde tıbbi sekreter çalıştırma ihtiyacı hissetmektedir. Buradan yola çıkarsak her daim iş olanakları genişleyen bir meslek koludur.

Çalışma ortamının rahatlığı gençleri bu alana yönlendirmektedir. İş yoğunluğu her ne kadar fazla olsa da hızlı tempolu bir ortamın çalışanı yıpratabileceği söz konusu olabilir. Zamanın hızlı bir şekilde akıp gitmesi çalışan kişilerin hoşlandığı bir durum diyebiliriz. Bazı iş yerlerinde iş çok rahat olsa bile zaman geçmek bilmez. Bu da işin cazibesini kaybettirir. Burada ise günde tanımadığınız onlarca kişinin girip çıkması, hızlı hizmet üretimi zamanın akıp gitmesine aracılık edecektir.

Tıbbi sekreter maaşları ne kadardır

Sağlık alanında yapılan yatırımlar neticesinde kamu ya da özel sağlık kuruluşları çalıştırdıkları personellere hakkaniyetli bir şekilde ücret ödemesi yapmayı hedefler. Kişinin verimliliği baz alınarak maaş ayarlaması yapılır. Tıbbi sekreter maaşı asgari ücret düzeyinde giriş yapar, zamanla iki katına ulaşacak seviyelere çıkabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Düşük Maliyetle Cafe Bayilik Veren Yerler

Dürüst olmak durumunda olduğumuz için büyük beklentilere girmek isteyenlerin yanlış bir tercih yapacağını hatırlatmak zorundayız. Orta halli bir gelir grubuna dahil olan tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü mezunlarının fazla hayalci olmaması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?