Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Teknikeri Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Türkiye ve dünya üzerinde son dönemde kozmetik, ilaç ve gıda ürünlerine yönelik ilginin daha çok bitkisel olan doğal ürünlere yana eğilimin artması bu mesleği olan ilgininde artmasına neden oldu. Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yeni meslek türleri doğmaya başladı. Örneğin, degüstatör, ziraat teknisyeni, gurme… İnsanın en değerli varlığı olan sağlık, geleneksel bilgilerle değil bilimsel bilgiyi […]

Türkiye ve dünya üzerinde son dönemde kozmetik, ilaç ve gıda ürünlerine yönelik ilginin daha çok bitkisel olan doğal ürünlere yana eğilimin artması bu mesleği olan ilgininde artmasına neden oldu. Tıbbi ve aromatik bitkiler alanında yeni meslek türleri doğmaya başladı. Örneğin, degüstatör, ziraat teknisyeni, gurme…

İnsanın en değerli varlığı olan sağlık, geleneksel bilgilerle değil bilimsel bilgiyi meslek edinmiş çalışmalarla korunması gerekir. Sadece insan sağlığını değil aynı zamanda doğal kaynakların da korunmasına yönelik çalışmaların bilimsel yöntemlerle yapılması en doğru olanıdır. Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri de bu aşamada devreye girerek insan sağlığına uygun olan doğal bitkilerin toplanarak işlenmesi veya tarımının yapılması, ürünlerin pazarlanması, en uygun kullanım metotlarının insanlara öğretilmesi için çalışmalar yapan kişi olarak dikkat çekmektedir.

Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri nasıl olunur

İsteyenler bu alanda kurs veren merkezlere başvurabilir, ancak burada konu hakkında yeterli bilimsel bilgi edilmek için yeterli zaman olduğunu düşünmüyoruz. Dolayısıyla üniversitelerin tıbbi ve aromatik bitkiler yetiştiriciliği bölümünde okumanın daha mantıklı olduğu kanaatindeyiz. Elbette durum kişiye göre değişkenlik gösterebilecektir. Bu bilim dalı aynı zamanda merak ve ilgi ile de alakalıdır. Sadece meslek olarak değil hobi amaçlı bu alanda kendini geliştirmek isteyenler olabilir. Zamanı olmayanlara alternatifler değişkenlik göstermektedir. Yani çalışıp zamanı olmayanlar kurslar yardımı ile verilen seminerler de kendini geliştirmeyi tercih edebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İşletmeler İçin Başarıya Giden Yol

Aynı şekilde Açık Öğretim Fakültesinde okutulan bu bölümü de uzaktan okuma yoluna gidebilir. Eğer meslek olarak bu alan seçilecekse o zaman örgün bölümlerde okuyarak en ince ayrıntısına kadar bilgi edinmek gerekir.

Meslek Yüksek okulundaki ön lisans programlarından biri olan tıbbi ve aromatik bitkiler bölümünü 2 yıl içerisinde derslerini başarı ile geçenler sektörde temsilci konumundadır. Buraya girmek için lise ya da dengi okul mezunu olmak yeterlidir. Elbette 2 yıllık üniversitede okumak için de yeterli puan alma şartı vardır.


Aromatik bitkiler teknikeri nasıl olunur

Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri iş imkanları

Programın amacı ekonomik bir değer taşıyan her türlü ilaç, gıda veya kozmetik endüstrisi için uygun olan aromatik bitkilerin ekolojik, biyolojik ve genetik özelliklerinin incelenmesi sürecidir. Bu aşamada ürünlerin doğada toplanmasından başlayıp, sistematik özelliklerinin ayırt edilmesi, kültüre alınması, analiz yöntemlerinin değerlendirilmesi, kimyasal içeriklerinin araştırılması, üretim yöntemleri kalitelerinin kontrol edilmesi gibi disiplinleri içerir.

Endüstri anlamında ekonomik değer taşımakta olan aromatik ve tıbbi bitkilerin kullanım sahası, kullanım ahlakı gibi konularda akademik bir mantık dahilinde yeterli bilgi seviyesine ulaşan teknik elemanların yetiştirilmesi için üniversiteler başta olmak üzere, sorumluluk hisseden herkes gerekli çalışmaları yapmaktadır. bu alanda eğitim almış kişilerin iş imkanları oldukça geniştir. Başta Çevre ve Orman Bakanlığı olmak üzere sektörü doğrudan etkileyen bütün bileşenlerin bu personele iş teklifi yapması muhtemeldir.

Çalışabilecek alanlar şunlardır; aktarlar, aromatik bitki üretimi ve satışı yapan işletmeler. baharellik salonlarıi tıbbi bitkiler ihraç ve ithalat yapan işletmeler, bitkisel yetiştiricilik yapanlar, bitki toplayıcılığı faaliyetinde bulunan işletmeler, ilaç imalatını bitkisel ağırlıkta yapan laboratuvarlar, nebahati ilaç imalatı yapıp satan eczaneler, kozmetik ve parfümeri sanayi, aromaterapi merkezleri gibi geniş bir sektör tıbbi ve aromatik bitkiler teknikerinin çalışma sahası olarak düşünülmelidir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi İle Alınan Konut Borcu Bitmeden Satılır Mı?

Ayrıca adli tıp laboratuvarlarında, kriminoloji laboratuvarlarında, kaçakçılık bürosunda, narkotik bitkiler ve bitkisel kökenli incelemeler yapan adli birimlerde, gümrüklerde bitkisel ürün kontrollerinin yapılmasında, eğitim kurumlarının bitki laboratuvarlarında yardımcı eleman olarak iş bulma olasılığı yüksektir.

Diğer taraftan edindikleri bilgilerin yansıtılmasına fırsat veren bütün işletmeler ve kuruluşlar bu teknik personelin istihdam alanı olarak kabul edilmelidir.

Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri ne iş yapar

Kendine istihdam olanağı tanıyan işyerlerinde tıbbi bitkilerin pazarlaması ya da satış alanında görev verilir. Tıbbi amaçlı üretimi yapılan bitkilerin tarla sera ya da depolanması aşamasında mikroplardan korunmak amacıyla kimyasal maddelerle temizliğini yapar. Kozmetik alanında losyon, krem, parfüm, merhem gibi ürünlerin üretilmesinde görev yapar. Tıbbi amaçlı elde edilen ürünlerin etken maddelerinin korunması, saklanması için gerekli çalışmaları yapar. Yetiştirilen bitkilerin ölçülmesi ve bunlardan elde edilen hammaddelerin saklanması sorumluluğunu üstlenir. Tıbbi bitkilerin laboratuvar ortamında yağlarının çıkarılarak korunmasının sağlamasında görev yapar. Doğada toplanan yeşil yapraklı bitkilerin kurutularak depolanması işlerini yapar tıbbi amaçlı yetiştirilmiş bitkilerin hasadında görev alır. Tıbbi amaçlı olarak yetiştirilen her türlü bitkinin hastalıklara karşı veya zararlılara karşı gerekli önlemini alır.

Kimler tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri olmalıdır

  • Doğaya ve bitkilere ilgi duyan kişiler
  • Kimya ve fen alanında kendini yeterli sanan insanlar
  • Renklerle ilgili bilgi sahibi olanlar
  • Tat ve koku alma özelliği baskın olan kişiler
  • Sayısal düşünme becerisi gelişmiş olanlar
  • Ticari ve ekonomik konularda bilgi sahibi olanlar
  • Uzun süre aynı işi yapmaktan sıkılmayanlar
  • Açık havada çalışmaktan hoşlananlar
  • Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri olmak için gerekli özellikleri taşımaktadır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında

Tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri maaşı

Devlet kademesinde istihdam olanağı yakalayanlar bulunduğu basamak, derece ve kademe oranında maaş almayı hak ederler. Ayrıca çalışmalarında mesai ya da diğer performans gibi ödül ve yan gelir şansları mevcuttur.

Özel işletmelerde iş verilen tıbbi ve aromatik bitkiler teknikeri maaşı iş deneyimi, bilgi birikimi ve işletmenin ölçeği oranında değişkenlik gösterecektir. Ortalama asgari ücretin iki katı civarında maaş alma ihtimali bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?