Ticaret Sekreteri Kimdir Ne İş Yapar

Ticaret Sekreteri Kimdir Ne İş Yapar

Ticari nitelik taşıyan her türlü işletmelerde belli bir zaman aralığı içinde kendi başına görevini yapar. Ofis ortamında kullanılan her türlü araç gereç ve makineler yardımı ile hizmet verdiği yöneticinin günlük işlerini büro içinde ve dışında organize eden kişiye ticaret sekreteri denir. Bu süreç içerisinde farklı çalışmalar yapar, ancak normal sekreterlerin yaptığı bütün görevler yanında ticari […]

Ticari nitelik taşıyan her türlü işletmelerde belli bir zaman aralığı içinde kendi başına görevini yapar. Ofis ortamında kullanılan her türlü araç gereç ve makineler yardımı ile hizmet verdiği yöneticinin günlük işlerini büro içinde ve dışında organize eden kişiye ticaret sekreteri denir. Bu süreç içerisinde farklı çalışmalar yapar, ancak normal sekreterlerin yaptığı bütün görevler yanında ticari anlamda yapılması gereken seyahat organizasyonu, toplantı düzenlenme, ödemelerin takip işlemleri, yapılan çalışmaların dosyalanması, belgelerin hazırlanması, büronun yönetilmesi gibi önemli işlerin yapılması da gelmektedir.

Genel meslek grubu sekreterlik olarak adlandırılır. Meslek birimi yine aynı şekilde anılmaktadır. Minimum eğitim seviyesi için ilköğretim mezunu olma şartı aranır. Ancak son yıllarda eğitim verilen kurum, kuruluş sayısı bu yönde artış göstermiştir. Dolayısıyla Meslek Yüksek Okulu eğitimi de verilmektedir. Özel sekreterlik eğitim kursu veren yerler de bulunmaktadır. Burada esas olan insan ilişkileri güçlü hizmet vereceği yöneticinin bütün iş işlem, dosyalama, bildirim, ödemelerin takibi, seyahatlerin ve toplantıların organizasyonu gibi bilgi ve becerilerin etkin bir şekilde kullanılmasıdır.

Kamu, kurum ve kuruluşlarında ya da özel işletmelerde iletişimi sağlamakla mükellef olan ve aynı zamanda büronun yönetilmesi ile yazışmaların zamanında yapılmasını sağlayan ticari sekreter, ofisin idaresini sağlamak, üst düzey yöneticilere yardımcı rolü üstlenmek gibi işleri de yapmaktadır. Ana meslek grubu büro hizmetlerinde çalışan elemanlar olarak kabul edilir. Meslek alt ana grubu ise genel büro elemanları ve klavye kullanan büro personelleri arasında sayılır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sehpa Örtüsü Takımı Paketleme İşi

Ticari sekreter nasıl olunur

Bu mesleği icra etmek isteyen her yaştan genç insan minimum ilköğretim mezunu olmak şartı ile maximum Meslek Yüksek Okulu bitirme arasında kendisi karar verebilir. İsteyenler özel eğitim kursu veren yerlerde seminerlere katılarak kısa süre içerisinde de büyük veya küçük ölçekli işletmelerde özel ya da resmi kurumlarda kendi işyerlerinin yönetiminde görev almak amacıyla ticari sekreterlik belgesi sahibi alabilirler.

Ticaret sekreterliği hakkında bilgi

Meslek liselerinde büro yönetimi alanının alt dalı olan ticaret sekreterliği dalında eğitim verilir. Ortaokuldan sonra girilen bu bölüm 4 yıl okunmalıdır. İsteyenler liseyi bitirdikten sonra aynı bölümün bir üst basamağı olan ön lisans seviyesinde eğitim alabilirler. 2 yıl burada kendini geliştirenler çalışmak için kendilerine uygun yerlerde iş aramadan önce staj yapmalıdır.

Sekreter ne kadar maaş alır

Kimler ticari sekreter olmalıdır

Ticari olarak faaliyet yürüten her türlü işletmede çalışma imkanı yakalayacak olan bu personelin birtakım özellikleri olması beklenir. Bunlar arasında en önemlisi; diksiyonu düzgün olmalı, sabırlı, sorumluluk sahibi, kibar ve her türlü insanla rahat iletişim kurabilmelidir. Ofis ortamında her türlü araç gereç ve makineyi kullanabilmelidir. Yabancı dil bilenler tercih nedeni olarak sayılır. Çünkü bazı işletmeler uluslararası boyutta ticaret faaliyet yürütmektedir. Giyimine özen gösteren, duyusal ve uzamsal belleği güçlü olan kişilerin ticari sekreter olmak için minimum özellikleri taşıdığı sayılır. Ofis programlarının mutlaka en iyi şekilde kullanılması gerektiğini söylemeye hacet var mı… Çünkü sekreterlik yapacak olan bir kişinin sunum hazırlama, dosya açma, dosya kapatma, dosyaları şifreleme, iletileri cevaplama, ileti yazma, PowerPoint sunumları hazırlama, grafik oluşturma amacıyla Excel, World ve diğer Office uygulamalarının mutlaka en iyi şekilde bilinmesi ve etkin kullanılması gerekir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uzakyol Vardiya Zabiti (4. Kaptan) Kime Denir Ne İş Yapar

Ticaret sekreteri iş imkanları

Bütün işletmelerde vazgeçilmez elemanlardan birisi hiç şüphesiz sekreterdir. Bu nedenle her kurum, kuruluş ve işletmede en az 1 tane bu görevi yapacak personel istihdamın sağlanır. Dolayısıyla ister özel sektörde, ister kamu kuruluşlarında işlerin düzenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla yazışmaların zamanında yapılması, çalışanlar arasında diyaloğun oluşturulması için köprü görevi üstlenecek sekretere ihtiyaç duyulur. Bütün bu işlerin en iyi şekilde yürütülebilmesi için hemen her konuda bilgisi olması istenen, bilgisayar programlarını, telefonu aktif bir şekilde kullanılmasının yanı sıra yabancı dil ile kendini donatmış ticaret sekreterinin piyasada büyük kabul göreceği bir gerçektir. Biraz da uluslararası boyutta faaliyet yürüten işyerlerinin nitelikli personeller tercih ettiğini içlerinde de mutlaka çok iyi seviyede yabancı dil bilen bir kişinin olması gerektiğini kabul ederler. Dolayısıyla arşivleme, dosya açıp kapatma, yazışmaların takibi gibi işlemlerin yapılmasında çalıştırılması amacıyla ticaret sekreteri ihtiyacı doğar işte bu kapsamda iş olanakları da her geçen gün artış gösteren meslek grubundan birisidir.

Ticaret sekreteri maaşı ne kadar

Kazanç için hizmet verilen işyerinin ölçeği çok önemlidir. Yani küçük ölçekli mi, orta ölçekli mi, yoksa kurumsal bir yer mi sizin temsil edeceğiniz yer. Eğer büyükten küçüğe doğru sıralarsak oldukça yüklü miktarda size ödeme yapılacağı muhakkaktır. Orta ölçekli bir işletmede ticaret sekreterliği maaşı da işletmenin büyüklüğü oranında idare edecek seviyede olur. Eğer çalışmak zorunda kaldıysanız ve her türlü teklife ‘Evet’ diyorsanız o zaman asgari ücretle başlayarak gelirinizin zamanda yükselmesi için sizin de tecrübe kazanmanız için zamana ihtiyacınız olacak.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seyahat Ederken Para Kazanılacak Meslekler

Belli süre bu alanda kendinizi geliştirdiyseniz ve hala çalıştığınız işyeri istediğiniz ücreti, talep ettiğiniz maaşı size vermiyorsa fazla sıkıntı yapmanıza gerek yok. Çünkü ticaret sekreteri arayan günde onlarca iş ilanı sizleri bekliyor demektir. İçlerinden en uygun olanına hemen başvurunuzu yapın. Çalıştığınız süreyi, referanslarınızı ekleyin. Tecrübelerinizi yazın. Size mutlaka istediğiniz miktarda maaş verecek işletmeler ve iş yerleri olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?