Tifdruk Baskı Nedir Tifdruk Baskı Operatörü Ne İş Yapar

Tifdruk Baskı Nedir Tifdruk Baskı Operatörü Ne İş Yapar

Metal silindir kalıpların lazer yardımı ile oyulup meydana getirilen baskı tekniğine tifdruk baskı demir. Bir başka ismi de gravür baskıdır. Çok hızlı bir baskı tekniği olarak bilinmektedir. Bobin kağıt kullanılması sebebiyle yüksek tirajlı baskıların tercih ettiği tifdruk baskı kaliteli ve seri bir işlem ortaya çıkarmaktadır. Genelde hızlı ve çok fazla imalat ortaya çıkarmak amacıyla bu […]

Metal silindir kalıpların lazer yardımı ile oyulup meydana getirilen baskı tekniğine tifdruk baskı demir. Bir başka ismi de gravür baskıdır. Çok hızlı bir baskı tekniği olarak bilinmektedir. Bobin kağıt kullanılması sebebiyle yüksek tirajlı baskıların tercih ettiği tifdruk baskı kaliteli ve seri bir işlem ortaya çıkarmaktadır.

Genelde hızlı ve çok fazla imalat ortaya çıkarmak amacıyla bu baskı yöntemi tercih edilmektedir. Diğer baskı türlerine göre maliyeti fazla gibi düşünülse de çok kısa süre içerisinde milyonları bulan baskı yapıldığı için hem adet sayısı, hem de hız açısından maliyetin düşeceğini gözardı etmemek gerekir. En çok tercih edilen baskı yöntemi metal silindirlerin kalıp haline getirilmesi neticesinde aynı kalıptan milyonları geçen basım işi yapılabilmektedir. Kaliteli ürün elde etmek isteyen firmalar ve işletmeler tifdruk baskı yapan firmaları tercih eder. Dolayısıyla hem mükemmel bir ürün elde edilir, hem de tüketicilerin gözünde en çok tercih edilen ürünler tifdruk baskı yöntemi ile oluşturanlar olacaktır.

Günümüzde hemen hemen her ürün ambalaj ile satılmaktadır. Ambalaj firmaları da bu baskı tekniği ile hem milyonlarca ürün hem de kaliteli bir iş çıkarmaktadırlar. Bu bağlamda bütün bu işleri yerine getirmek için eleman ihtiyacı doğmuştur. Bu sektörde rol oynayan kişilere tifdruk baskı operatörü adı verilmektedir. Şimdi sizlere bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi vereceğiz. Farklı bir sektörde mükemmel bir iş deneyimi elde etmek isteyenler özellikle gençler geleceğin önemli elemanlarından biri olacak bu personeli araştırıp nasıl olunduğunu, kimlerin olması gerektiğini öğrenebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Seçim Görevli Ücretleri Ne Zaman Ödeniyor

Tifdruk baskı operatörü kimdir

Gravür baskı operatörü olarak da bilinen teknik personel, gravür baskı adı da verilen bu yöntemde rol oynar. Yaptığı işlem lazer yardımı ile metal silindirin istenilen şekilde biçimlendirilerek kalıp elde edilmesi sonrasında baskısının yapılması için gerekli düzeneklerin hazırlanması gibi işlerde aktif rol oynar. Dolayısıyla silindirin makineye bağlar baskı ayarlarını yapar. Makineden ürünlerin çıkış ayarlarını yapar. Baskı aşamasında ürünlerin kalitesini kontrol eder. Baskı işlemi bittikten sonra tifdruk baskı makinesinin temizlik ve periyodik bakımlarını yapar. Kullandığı malzemelerin özelliklerini ve makinenin her türlü araç gereç ve ekipmanlarını tanır, kullanıma hazır hale getirir. Bütün bu süreçlerin aşamalarında sorumluluk sahibi olan kişiye tifdruk baskı operatörü denir.


Tifdruk baskı operatörü kimdir

Tifdruk baskı operatörü hangi araç gereçleri kullanır

Baskı aşamasında ihtiyaç duyulan bütün ekipman, araç, gereç ve makineler operatörün kullanımına sunulmuştur. Bunlar baskı kontrol masası, baskı silindiri, barkod okuyucu, baskı kontrol merceği, cetvel, kronometre, baskı materyalleri, değişik renklerde mürekkepler, pantone kataloğu. Bu katalog uluslararası standartlarda renkleri içermektedir. Spektrofotometre, korona kalemi gibi teknik araç gereçler kullanılır.

Kimler tifdruk baskı operatörü olmalıdır

Bu mesleği hayatının bir parçası olarak kabul edenler değişik özellikleri taşıması beklense de hemen hemen çoğu insanın rahatlıkla yapabileceği işlerdir. Planlama, uygulama, sonuçlandırma konusunda yetenekli olanlar. Değişik makinelerle çalışma ve ilginç malzemeleri kullanmaktan keyif alanlar. Aşırı dikkatli ve büyük sorumluluk alabilirler özellikle şekiller ile renkler arasında yakın ilişki çözebilirler. Etkin bir rol üstlenmekten kaçınmayan var. Göz ve diğer organları eşgüdüm halinde kullanabilenler. Zamanı verimli bir şekilde kullanabilenler, tifdruk baskı operatörü olmak için yeterli özellikleri barındırıyor, diyebiliriz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Enerji Sistemleri Mühendisliği Nedir Kimler Okumalıdır?

Nasıl tifdruk baskı operatörü olunur

Eğitim almak için mesleki ve teknik liselerin matbaa teknolojisi alanına bağlı olan tifdruk baskı branşını seçmesi gerekir. Burada eğitim 4 yıldır eğitimle alakalı her türlü bilgi öğrencilere gerek teorik, gerek uygulamalı olarak gösterilmektedir. Eğitim bitmek üzere iken öğrencilere staj yapma hakkı tanınır. İlgili firma ve işletmelerde öğrencilere uygulamalı staj yaptırılarak işin inceliklerini öğretilir.

Ayrıca yeterli müracaat olması durumunda mesleki eğitim merkezlerinin tifdruk baskı operatörü yetiştirme kursları açılabilir. Buralarda da kısa süre içerisinde meslek edinerek işletmelerin ihtiyaç duyması halinde çalışma fırsatı yakalamış olur.

Tifdruk baskı operatörü iş imkanları

Basın sektörü baş döndüren bir hızla gelişmektedir. Aklınıza gelebilecek her türlü sektörde tifdruk baskı teknikleri kullanılmaya başlanmıştır. Türkiye’de bu gelişmelerden nasibini almaktadır. Yeni çıkan teknolojik makineler üretimi hızlandırdığı gibi teknik bilgisi olan eleman ihtiyacını doğurmaktadır.

Geçmiş dönemlerde iş arayan kişilerin çoğunun ‘Ne iş olsa yaparım’ diye sunduğu mazeretler günümüzde kabul görmemektedir. Durum böyle iken mutlaka işin eğitimi alınmalı. Neticede geniş bir yelpazede faaliyet yürüten baskı operatörlerinin önü açılmaktadır. Eğitimi almak yeterli değildir, sektörde gelişmelerin mutlaka takip edilmesi, pazar, rekabet, firma dengesinin gözetlenmesi, sonrasında da kalifiye eleman arayan kurumsal firmalarda çalışma imkanı yakalanması prensibi benimsenmelidir.

Matbaacılık insanlığın bilgiyi geniş kuşaklara yayılmasında önemli rol üstlenmiştir. Bugüne kadar edinilen bilgilerin baskı yöntemlerini gelişmesi ile paralellik göstermektedir. Yani afişler, gazeteler, dergiler, kitaplar, broşürler baskı tekniğinin gelişimine ışık tutmuştur. Aynı zamanda baskı makineleri de insanlığın gelişimine katkı sağlamıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bireysel Kredi Kullanımı Sürekli Artıyor

İnsanlık, öğrendiklerini hayata matbaa aracığı ile geçirmiştir. Matbaacılık sayesinde otomatik ve bilgisayar yöntemi ile yönetilebilen baskı makinerinde işgücüne kazandırmıştır. Matbaacılık geniş bir alanı içine almaktadır. Tasarım başta olmak üzere ürünlerin ambalaj öncesinde konulacağı kaplar bile bu makineler sayesinde çıkmaktadır.

Kısaca, kültürel ve ekonomik manada baskı operatörü iş imkanları her geçen gün genişlemektedir. Mesleğini icra eden kişiler olduğu zaman tifdruk baskı işi yapan firmalar sizleri el üstünde tutacaktır. Çalışabileceğiniz yerler oldukça geniş bir alanı kapsamaktadır. Kamu alanı dahil özel sektörün hemen hemen bütün kesimini ilgilendiren tifdruk baskı bileşenleri sizlerin iş imkanı ve çekim merkezi olacaktır.

Tifdruk baskı operatörü ne kadar kazanır maaşı nedir

İş bulduğunuz, çalıştığınız, işletmenin büyüklüğüne göre ve çalışan kişinin becerisi ve performansı, birikimi oranında ücret maaş hakkı elde edersiniz. Türkiye şartlarında hemen herkesin işe ilk girişinde asgari ücret ile başladığı bir gerçektir. Kısa süre içerisinde sizin bilgi tecrübe performans işe bağlılığınız firmaya katkılarınız neticesinde geliriniz artacaktır. Ortalama asgari ücretin 4-5 katının bulacak şekilde iş teklifleri alabilirsiniz. Tifdruk baskı operatörü maaşı çalışan kişiyi mutlu edecek seviyeleri bulabilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?