Tıp Bayramı Neden Kutlanır

Tıp Bayramı Neden Kutlanır

İlk olarak İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı olan Mustafa Behçet’in tavsiyesi üzerine eski ismi Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire olan günümüz Türkçesi ile ‘modern tıp’ eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen TIP BAYRAMI, 14 Mart 1827 de kutlanmaya başladı. Bugüne tıp bayramı adı verilmiştir ama ilk kutlama işgal altındaki İstanbul’da 14 Mart 1919 yılında yapılabilmiştir. Hikmet Boran önderliğinde Tıp okulu öğrencilerinin […]

İlk olarak İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı olan Mustafa Behçet’in tavsiyesi üzerine eski ismi Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire olan günümüz Türkçesi ile ‘modern tıp’ eğitiminin başlangıcı olarak kabul edilen TIP BAYRAMI, 14 Mart 1827 de kutlanmaya başladı.

Bugüne tıp bayramı adı verilmiştir ama ilk kutlama işgal altındaki İstanbul’da 14 Mart 1919 yılında yapılabilmiştir. Hikmet Boran önderliğinde Tıp okulu öğrencilerinin İngiliz işgali protesto etmek amacıyla toplanması, dönemin ünlü doktorları tarafından destek verilmesi de Tıp bayramını  sağlık mensuplarının vatan savunmasında etkili olduğunu göstermiştir.

Tıp Bayramı Tarihçesi

Tıp bayramı sadece 14 Mart günü kutlanmaz, 14 Mart’ı içine alan hafta boyunca kutlamalar yapılır, 14 Mart’ı içine alan hafta ya da Tıp Haftası adı verilir.
Tıp bayramı cumhuriyetin ilk yıllarında 12 Mayıs gününü bayram olarak kabul etmişler ve kutlanmış. Bursa’daki Yıldırım Darüşşifası’nda ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı dönemi başlangıç tarihi olarak kabul edip 1929-1937 yıllar arasında 12 Mayıs’ta kutlanır fakat zamanla bu tarihten vazgeçtik, tekrar 12 mart tıp bayramı olarak kutlanmaya devam edilmeye başlandı. Tıp Bayramı Tarihçesi kısaca bu şekilde özetlenebilir.

Tıp Bayramı

Tıp fakültesi öğrencilerinin 1950 – 1960 yılları arasında 14 mart tarihlerinde çıkarmış oldukları geleneksel dergide öğrenciler doktorların sorunlarının dile getirmek için derginin kapağında sağlık sorunlarını dile getiren ilginç karikatürler yayınlıyorlardı.

Tıp en çok ilgi duyulan sektör olması sebebiyle eğitim alan öğrencilerin de hedeflediği konu arasında yer almaktadır. Özellikle özel sağlık kuruluşlarının mantar gibi türediği günümüzde hem özel çalışanların hem kamu kuruluşlarında çalışan hekimlerin Tıp Bayramı kutlu olsun.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kenan İmirzalıoğlu'nun Web Sitesi Çok Özel

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?