Tıp Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Tıp Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Konu Tıp olunca akla ilk gelen hekimlik olabilir ancak mühendislik ile birlikte anıldığı zaman; cihaz, uygulama, makinalar, araştırma, aygıt, alet, araç ve gereçlerin sağlanması aşamasında görev alan kişiden bahsetmek de gerekir.

Sağlık sektöründe baş başa kalan çalışanların ihtiyaçları olan her türlü malzemelerin ya da tedavi ve araştırma amacıyla kullanılan tanılama cihazlarının üretilmesi, geliştirilmesi ve kullanılmasını hazırlayan, sunan kişilere tıp mühendisi denir.

Tıp mühendisi ne iş yapar

 • Sağlık alanındaki hizmet kademesinde kullanılmakta olan her türlü teknolojik sistemlerin, alet, malzeme, cihaz tasarımı, geliştirilmesi, işletilmesi gibi işlerde görev alır.
 • Hekimlerin kullandığı tedavi ve teşhis aşamasında kendilerine yardımcı olan cihazların üretimi, geliştirilmesi, onarımı, bakımı ve benzer eşgüdümlü işlerin koordinasyonunu yapar.
 • Sağlık alanında doktorların kullandığı makine, cihaz, araç gereç, ölçüm aletlerinin kalibrasyon testlerini yapar.
 • Hizmete yeni açılacak ya da açılmış olan sağlık kurumlarının laboratuvarlarının düzenlenmesine katkı sağlar.
 • Biyomedikal teknolojik ürünlerin ayarlamasını yapar.
 • Yönetmeliklere uygun bir şekilde tıbbi cihazlarla ilgili yapılan ihalelerin gerçekleşmesinde, sözleşmelerin hazırlanmasında düzenlemelerde bulunur.
 • Sağlık kuruluşlarının hastalar için kullandığı biyomedikal teknolojileri standartlara uygun bir biçimde kurulumunu gerçekleştirir, yazılımlarını hazırlar.
 • Cihazların sağlıklı bir şekilde hizmet vermesi amacıyla gerekli belgelerin düzenlenmesine yardımcı olur.

Tıp mühendisinin kullandığı araç gereç ekipmanlar

Biyomedikal laboratuvar ve kalibrasyon ekipmanları medikal her türlü malzeme. İmplant teknolojilerinin kullandığı bütün malzeme ve cihazlar, radyoloji, bilişim sistemleri, laboratuvar düzenek sistemleri, hastanelerde hizmet veren bilişim sistemleri, her türlü biyomedikal ve tıbbi cihaz ile laboratuvar araç gereç ve aletleri tıp mühendisi için gerekli olan alet ve ekipman grubunda yer alır.


Tıp mühendisi ne iş yapar

Kimler Tıp mühendisi olabilir

 • Tıp mühendisliğini seçmek isteyen kişilerin duygusal ya da fiziksel herhangi bir engeli bulunmamalıdır.
 • Fen ve matematik grubunda yer alan derslere ilgi duymalıdır.
 • Yeniliklere açık olmalıdır.
 • İş disiplinine bağlı kalmalıdır.
 • Çözümleme becerisine sahip olmalıdır.
 • Eller ve gözler koordinasyon içinde bulunmalıdır.
 • Detaylara yoğunlaşma bilen kişiler olmalıdır.
 • Kendine verilen yönergeleri harfiyen yerine getirmelidir.
 • Ekip halinde çalışmalı ve zamanını iyi ayarlayan kişi olmalıdır.
 • Laboratuvar ortamında yer alan ekipmanlar, araç gereçler ve cihazlara titiz davranmalıdır.
 • İnsan sağlığı ile ilgili yapılan araştırmaları yakından takip etmelidir.

Tıp mühendisi nasıl olunur

Bu mesleği benimseyenlerin üniversitelerin mühendislik fakültesi bünyesinde yer alan Tıp Mühendisliği bölümünü tercih etmesi, kazanabilmesi, yerleşebilmesi için de taban puanlardan daha fazla puan almalıdır. Lise ya da dengi okullardan herhangi bir bitirenler ÖSYM’nin yaptığı YKS’de istenilen puan türünde, istenilen yüzde dilimini tutturabilmelidir.

Tıp Mühendisi olmak

Üniversitelerde eğitim 1 yıl hazırlık ve 4 yıl lisans eğitimi olmak üzere 5 yıldır. Dersler ağırlıklı olarak bilgisayar teknolojileri, biyoloji, fizik, matematik üzerine verilmektedir. Buna ek olarak Tıp ve Mühendislik konuları da müfredatta yer alır. 4 yıl sonrasında zorunlu staj bulunmaktadır. Okulundan mezun olanlara Tıp Mühendisi olduğunu gösterir lisans diploması verilmektedir.

Tıp mühendisi iş imkanları

Türkiye sağlık alanında ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz ve malzemeleri üretilmesi geliştirilmesi ya da tasarlanması aşamasında büyük sorun yaşayan ülkeler arasındadır. Bilhassa hastanenin yoğun bakım, ameliyathane gibi bölümlerinde kullanılan elektrotlar, kalp pilleri, diyaliz makineleri gibi cihazların ihtiyacı tamamen karşılanmıyor. En çok da insan bedeni içine yerleştirilen ortopedi implantları, sinir sistemine yönelik rejeneratif tıpta kullanılabilen biyolojik malzemeler ve kardiyovasküler organların tedavisine yönelik tasarlanan ve üretilen cihazlarda eksiklik gözlenmektedir. Yani tıbbi görüntüleme tekniklerinde büyük eksiklikler yanı sıra, sensör araçların tasarlanması ve üretimi de istenilen düzeyde değildir. Bu bağlamda Tıp mühendisi iş bulma imkanları da hem Türkiye’de hem de uluslararası arenada hem büyük ihtiyaç, hem de iş bulma anlamında çetrefilli konular arasındadır.

İsteyenler yurt içinde bu ürünlerin ithalatında sorumluluk alabilirler. Dileyen Tıp mühendisleri de üretim, geliştirme, tasarlama alanında çalışmalar yapan işletmelerde görev yapabilirler.

Türkiye’de bu alanda yeterli imkanı bulamayanlar uluslararası boyutta radyodiagnostik sistemler, radyoterapi sistemleri, tanı ve tedavi etkinliği, radyasyon güvenliği gibi konularda hizmet ve cihaz üretimi yapan firmalarla iletişim kurabilir.

Medikal simülasyon sistemlerinin ve sensörlü matematiksel modellemeler yapan sistemlerin tıp alanında kullanılmasına ağırlık verildiği için bu yönde cihaz ve malzeme üreten şirketlerin istihdam açması durumunda iş bulma alternatif bulabilirler. Üretim, tasarlama, geliştirme aşamasında çalışma imkanı yakalayamayan Tıp Mühendisi mevcut sistemin kurulumu, geliştirilmesi, bakımı, onarımı, işletilmesi gibi görevleri hastanelerde alabilir. Yani sağlık alanında tıbbi laboratuvarlarda, Tıbbi Görüntüleme Merkezlerinde araç gereç ve cihazların bakım, kontrol ve ölçümlerinin yapılması için iş imkanı bulma şansı yüksektir.

Tıp mühendisi maaşı

Mühendislere ödenen maaşlar Türkiye şartlarında çalışan diğer sektör emekçilerinden daha fazladır. Asgari ücretle kıyaslama yapıldığı zaman 4-5 katına varacak kazanç düşünülebilir. Tıp mühendisliği maaşı resmi kurumlarda daha fazladır. Çünkü teknik ünvanlı bu personelin diğer çalışanlara nazaran kat sayısı biraz yüksektir. Özel sektörde ise hizmet verdiği işletmenin ölçeğine göre ücret ödenir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ