Tırnak Yeme Alışkanlığı; Duygusal Nedenlerin Yansıması

Tırnak Yeme Alışkanlığı; Duygusal Nedenlerin Yansıması

Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri uzmanlar tarafından araştırılıp kamuoyuyla paylaşılıyor. Çocukluk yaşlarda başlayan bu kötü alışkanlık yüzünden insanlar zor durumda kalabiliyor. Yapılan araştırmaların sonucunda çocukların %35’i, ergenlerin ise %45’i bu alışkanlık ile karşı karşıya. Bazı insanlarda ise ileri yaş dönemlerinde de devam ettiği gözlenmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı neden olur, nasıl bırakılır? Bu konuda uzmanların tavsiyeleri var. […]

Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri uzmanlar tarafından araştırılıp kamuoyuyla paylaşılıyor. Çocukluk yaşlarda başlayan bu kötü alışkanlık yüzünden insanlar zor durumda kalabiliyor.

Yapılan araştırmaların sonucunda çocukların %35’i, ergenlerin ise %45’i bu alışkanlık ile karşı karşıya. Bazı insanlarda ise ileri yaş dönemlerinde de devam ettiği gözlenmektedir.

Tırnak yeme alışkanlığı neden olur, nasıl bırakılır? Bu konuda uzmanların tavsiyeleri var. Aslında ortada bir gerçek var ki bu sıkıntının ortaya çıkış sebebi davranış ve uyum sorunu olarak düşünülmektedir. Bunun için de zamanında önlem alınmalı tırnak yeme alışkanlığından çocuklar erken yaşlarda vazgeçirilmelidir.

Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri

Tırnak yeme alışkanlığının sebepleri

İnsanların yaşadığı öfke, sıkıntı, üzüntü, korku gibi duygular bu sıkıntının ortaya çıkmasında etkili olabiliyor. Yani çocukluk döneminde çok eleştirilen, cezalandırılan ve bunun sonucunda kendine güvensiz bir kaygı oluşturulan insanların dışarıya yansıttığı bir problem olarak görülür.

Başka bir sebep de ailede herhangi bir birey bu alışkanlığın devam ettiriyorsa çocuk ondan görerek aynı alışkanlığı edinebilir.

Ailede yaşanan problemlerin çocuğu tedirgin etmesi yine etkili bir sebep olarak öne çıkmaktadır. Anne-babanın anlaşamaması ve bunun sonucunda da boşanma durumu söz konusu olursa yine stres kaynaklı tırnak yeme alışkanlığı ortaya çıkabilir.

Ailede veya akrabalarda rol model olarak seçilen kişinin hastalanması hatta ölmesi aynı şekilde problemi tetikler.

Çocuğun yeni bir kardeşi dünyaya geldiyse, sevginin küçük kardeşi kayacağını düşünen çocuk tırnak yeme alışkanlığı edinebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  ZİHNİNİZİ KONTROL EDEMİYOR MUSUNUZ?

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

Duygusal nedenlerin yansıması olarak kabul edilen tırnak yeme alışkanlığını ortadan kaldırılması için bazı çabalar gerekir. Bunlardan birkaçını sıralayalım.

Çocuklara şiddet içeren filmler kesinlikle ettirilmemelidir. Çocuğun yaşadığı ortamın kendini rahat bir şekilde ifade etmesine uygun olmalıdır. Bu alışkanlık bir şekilde edilmişse vazgeçirmek için, geleneksel yöntemler olarak kabul edilen tırnağın üzerine yapıştırıcı, oje ya da acı biber gibi şeyler sürülmelidir. Bu yanlış çözüm yolu aslında davranışın pekişmesine sebebiyet vermektedir.

Tırnak yeme alışkanlığını bırakmak için en kalıcı çözümlerden birisi bu yanlış davranışı ortaya çıkaran nedenleri bulmak ve sonra bunları ortadan kaldırmak için çalışmak gerekir.

En önemli çözüm yolu tırnak yeme alışkanlığı tam olarak yerleşmeden erken davranıp kalıcı çözüm bulunmalı ve bu alışkanlığın tamamen ortadan kaldırılmasıdır.

Zararlı alışkanlıklardan birisi olarak toplumda hoş karşılanmayan tırnak yeme alışkanlığı bilinmeyen sebeplerle de ortaya çıkabilir. Örneğin okul çağı döneminde çocuklar arkadaşları ile yaşadıkları sorunları büyüterek bu problemi yaşayabilir. Zamanında çözüm bulunmalı, sorun ortadan kaldırılmalıdır. Bireysel olarak, aile olarak soruna müdahale edilemiyorsa uzmanlardan destek alınmalıdır. Mutlaka ciddiye alınmalı ve ertelenmeden uzmanına giderek sorunun çözümüne çalışılmalıdır.

Tırnak yeme alışkanlığı nasıl bırakılır

Tırnak yeme alışkanlığı neden olur

Psikolog Kübra Nur Kesen, insanlarda tırnak yeme alışkanlığının duygusal nedenlerden olduğunu ve bu davranışın altında yatan en önemli neden olarak da güvensizlik duygusu olduğunu ifade etti.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayvanın Faydaları Nelerdir

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan psikolog Kübra Nur Kesen, “Tırnak yeme alışkanlığının altındaki en önemli sebep güvensizlik duygusudur. Ailenin çocuğunu sürekli eleştirmesi, öz güven sorunu, aşırı baskı, şiddetli geçimsizlik, aile arasındaki bitmeyen kavgalar, tırnak yemenin esas nedenleridir.” dedi.

İstanbul Küçükçekmece Belediyesi tarafından Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan söyleşide konuşan Kübra Nur Kesen, ‘Tırnak yeme ve parmak emme’ konulu bir söyleşiye katıldı. Davetlilere oldukça faydalı bilgiler veren Kesen, karşılıklı yapılan söyleşide çoğu insanın engel olamadığı bu kötü alışkanlığın bilhassa çocuklarda yüzde otuzların üzerinde olduğunu söyledi. Tırnak yeme alışkanlığının kökeninde duygusallık yattığını belirtti. Kübra Nur Kesen, tırnak yeme davranış bozukluğunun aslında 3-4 yaşlarında başladığını bunun altında da aşırı baskı, güvensizlik duygusu, öz güven sorunu, anne baba arasındaki geçimsizlik, sürekli çocuğun eleştirilmesi, aile arasındaki kavgalar, tırnak yemenin esas nedenleri arasında olduğunu, söyledi.

Okul öncesi çocukların her şeyi ağzına götürdüğünü sonrasında da bunun yerine tırnak yeme alışkanlığını bıraktığını belirten Kesen, bu davranışın değiştirilmesi için profesyonel destek alınması gerektiğine vurgu yaptı. Psikolog Kübra Nur Kesen, okul çağındaki çocukların ana sınıfı düzeyinden sonra yavaş yavaş bu alışkanlığı bırakması gerektiğini belirterek, bu durumun aslında bebeklerin anne karnında iken emme  refleksi ile ortaya çıktığını ifade etti.

Psikolog Kesen, parmak emme alışkanlığını belli bir zamana kadar normal karşılanabileceğini, ancak ileriki dönemlerde bu durumun kontrol altına alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Psikolog Kesen, “1 yaş grubunda olan bebeklerin çoğu parmağını emer. Bu da normaldir. Maksimum beş yaşına kadar bunun herhangi bir zararı olmaz. Ancak devamında özellikle süt dişlerinde bozulmalar meydana gelir. İleride kalıcı dişlerin bozuk diş etlerinde meydana gelen bozulma sebebiyle bozuk çıkacağı bilinmelidir. Aile bireyleri parmak emme ya da tırnak yeme alışkanlığının ortadan kaldırılması amacıyla çocuklarına sabırla yaklaşılmalıdır. Çocukları sık sık eleştirmeden, güvenini sarsmadan, onların yanında tartışmadan durmalıdır. Böylece çocuklar da strese girmeden bu davranıştan yavaş yavaş vazgeçeceklerdir. Anne babalarda çocuklarına yaptıkları bu davranışının yanlış olduğunu güzelce söyleyerek düzeltme yoluna gitmelidir.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Hardal tohumu ve yağının faydaları

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?