Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Hakkında Bilgi

Tiyatro Eleştirmeni ve Dramaturg Hakkında Bilgi

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg ne iş yapar Gösterime sunulacak tiyatro eserinin sahneye hazırlanmasında rol üstlenir. Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg türlü metinsel içerik, görüntü, ses, kostüm, ışık, tasarım, sahne ayarlaması, sahnenin düzenlenmesi gibi bütün olguları yorumlar. Böylece sunduğu fikirsel katkı dolayısıyla toplumun beğenisine hazır hale gelen tiyatro oyunu sahne alır. Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg nasıl olunur […]

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg ne iş yapar

Gösterime sunulacak tiyatro eserinin sahneye hazırlanmasında rol üstlenir.
Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg türlü metinsel içerik, görüntü, ses, kostüm, ışık, tasarım, sahne ayarlaması, sahnenin düzenlenmesi gibi bütün olguları yorumlar. Böylece sunduğu fikirsel katkı dolayısıyla toplumun beğenisine hazır hale gelen tiyatro oyunu sahne alır.

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg nasıl olunur

Yüksek öğretim kurumlarına bağlı olan üniversitelerdeki edebiyat fakültelerinde meslek eğitimi verilmektedir. En bilindik bölüm İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olan Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji bölümüdür. 4 yıl lisans eğitimi aldıktan sonra eğitim tamamlanır. Sonrasında mezun olanlar sanatla ilgili eserleri inceler. Gerekli eleştirilerini farklı kanallar aracılığı ile yapar.

Lise eğitiminden sonra yeterli puan almak koşulu ile bu bölüm okunmaktadır. Bu bölümde okutulan derslerden bazıları şunlardır; Tiyatro eleştirisi, gramatoloji, karşılaştırmalı metin, oyunculuk tarihi, çocuk tiyatrosu, 20. yüzyıl tiyatrosu, Türk tiyatrosu.

Bu bölümde teorik dersler yanında seminer eğitimine de ağırlık verilmektedir. Seminerlerde ünlü yönetmenler, eleştirmenler, oyun yazarları davet edilerek değişik görüş ve öneriler dile getirilmektedir.

Meslekte ilerleme nasıl olur

Tiyatro bölümünü bitirenler sanat ve kültür alanında faaliyetlerde etkin rol oynarlar. Bunlar başta dijital medya olmak üzere çeşitli sanatsal faaliyetler üzerine yayınlar yapan gazetelerde yazı ve röportajlar hazırlarlar. Eğitim kurumları ve çocuk tiyatrolarında eğitim verirler. Farklı eğitim kurum ve kuruluşları için tiyatro çevirmenliği yaparlar. İleriki dönemlerde kendilerine gelen teklifler doğrultusunda özel devlet ya da şehir tiyatrolarında sanat yönetmenliği, dramaturg, yönetmen yardımcısı ya da yönetmen gibi görev ve sorumluluk olarak meslekte ilerlemiş olurlar.

Tiyatro Eleştirmeni Kim

Kimler tiyatro eleştirmeni ve dramaturg olmalıdır

Tiyatro eleştirmeni olmak için özel akademik yetenek gerekir. Bu nedenle edebiyata karşı ilgili olmak, tiyatro, görsel ve güzel sanatları da içerdiği için bu konuda merak ilgi ve yetenek gerekir. Sözel düşünme gücü, güçlü olması sözel ifadeleri iyi yapabilmesi dramaturg için olmazsa olmazdır. Kitap okumaktan, araştırma yapmaktan hoşlanan kişiler. Felsefe, ekonomi, sosyoloji ve tarih gibi sözel bölümlere ilgi duyanlar. Sabırlı, güçlü hafızası ve dikkatli olan kişiler. Yeniliklere, yeni düşüncelere değer verenler. Bir konuyu derinlemesine farklı boyutlarda düşünebilenler tiyatro eleştirmenliği için gerekli özellikleri taşıyan insanlar kabul edilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Dekorasyon Teknisyeni Ne İş Yapar Görevleri Maaşı

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg iş imkanları

Her türlü sanatsal ve kültürel aktivitelerde etkinlik düzenleme görevini alırlar. Dolayısıyla vakıf, dernek, kurum, kuruluşların sanatsal ve kültürel çalışmalarında doğrudan sorumluluk sahibi olurlar. Başta Devlet Tiyatroları olmak üzere bütün tiyatro topluluklarında sanat yönetmenliği dramaturg ve yönetmenlik gibi görevleri yerine getirmek için geniş alanda iş imkanı bulunmaktadır.

Dijital medyanın sanatsal kategorilerinde sanat eleştiri yazıları yazmak için kendine iş teklifleri yapılabilir. En gözde mesleklerden birisi olarak kabul edilen sanat reklam ajanslarında reklam yazarlığı ya da metin yazarlığı için iş bulma olanağı yakalarlar. Yine belediyelerin ya da çocuk tiyatroları sanatsal eğitim faaliyetlerinde kendilerine göre verilmektedir.

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg görev ve sorumlulukları

Görevleri doğal olarak tiyatro ve sanat ile alakalıdır. Buna bağlı olarak sahneye konulması düşünülen oyunun sahne dışı ve sahne öncesi yapılması gereken işlerde çalışmalar yaparlar. Sahnelenmesi planlanan oyun öncesinde dramaturg tarafından okunur. Bunun için ön çalışmalar yapması gerekir. Çevirmenler, oyun yazarları ile görüş alışverişinde bulunur. Yayınlanan tiyatro eserlerini inceler. Kültürel faaliyetlere katılır buralarda etkin rol oynar. Her türlü sanatsal ve kültürel yayın yapan görsel ve dijital medyada çalışmalar yapar. Drama etkinliklerinde rol oynar. Genç ve çocukların yetişmesine katkı sağlar. Sahnelenecek oyunun öncesinde yönetmen kadrosu ve oyuncular ile olaylar ve karakterler üzerinde görüş alışverişinde bulunurlar. Oyun provası yapılırken fikirsel eleştiriler yaparak bütünlüğünün bozulduğu yerlerin düzeltilmesine katkı sağlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tramvay-Metro Sürücüsü (Vatman) Nasıl Olunur Görevleri Nelerdir

Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg maaşı

Meslek kültürel ve sanatsal bir yapıya göründüğü için diğer benzer meslekler de olduğu gibi sanata ve kültüre yapılan katkı oranında maaş ödenmektedir. Devlet tiyatrolarında çalışanlara standart maaşlar verilebilir. Özel ve şehir tiyatrolarında çalışanların performansı oranında maaş ödemesi söz konusudur. Her kurum, kuruluş büyüklüğü ve kapasitesi oranında ücret teklif eder. Tiyatro eleştirmeni ve dramaturg maaşları kişinin çalıştığı kuruma artıları eksileri ile doğrudan paralellik gösterecektir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?