Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Tiyatro Oyuncusu Nasıl Olunur Ne Kadar Kazanır

Tiyatro sanatçısı kime denir Sahnelenecek oyunu en iyi şekilde canlandıran, yorumlayan, söz ve hareketleriyle seyirciyi etkileyen, rol yapan kişiye tiyatro oyuncusu denir. Tiyatro sanatçısı rolünü canlandırırken kendi kişiliğini bırakıp, oynadığı oyundaki kahramanın kişiliğine bürünmelidir. Bunun için eğitim almak, yetenekli olmak gerekir. Tiyatro oyuncusu sahnede oynayacağı rolün sayfalar dolusu metinlerini ezberlemek zorundadır. Sürekli olarak prova yapmalı, […]

Tiyatro sanatçısı kime denir

Sahnelenecek oyunu en iyi şekilde canlandıran, yorumlayan, söz ve hareketleriyle seyirciyi etkileyen, rol yapan kişiye tiyatro oyuncusu denir.

Tiyatro sanatçısı rolünü canlandırırken kendi kişiliğini bırakıp, oynadığı oyundaki kahramanın kişiliğine bürünmelidir. Bunun için eğitim almak, yetenekli olmak gerekir.

Tiyatro oyuncusu sahnede oynayacağı rolün sayfalar dolusu metinlerini ezberlemek zorundadır. Sürekli olarak prova yapmalı, oynaması gereken kahramanın rolünü içinde hissedip canlandırmalıdır.

Oyun yazarı tarafından yazılan eserin en iyi şekilde canlandırılması, en iyi hareketlerin yapılması, izleyiciyi etkileyecek söz, mimikler ve jestler ile sahnede kendini izleyenleri büyülemelidir.

oyunculuk yolu

Tiyatro oyuncusunun görevleri nelerdir

Temsil yapılacak oyunun kendine düşen metinlerini ezberlemelidir. Bu amaçla kendine verilen rolü en iyi şekilde etüt edilmesi gerekir. Canlandıracağı kahramanın bütün özelliklerini içinde hissetmelidir. Rolünü üstlendiği kahramanın davranış ve iç dünyasını anlamalı, onu sahnede yansıtmalıdır. Yönetmen gözetiminde yapılan provalarda yer almalı, üzerine düşen görevi hatasız yapmalıdır. Oyunun sahneleneceği saatlerde zamanında yerinde olmalıdır. Kendini daima rolüne vermeli, işini mükemmel şekilde yapmalıdır. Ezberlenmesi gereken replikleri en iyi şekilde temsil etmelidir.

sahne

Tiyatro oyunculuğu için neler gerekir

Tiyatro oyuncusu olmak için hangi eğitim alınmalıdır? Birçok alternatif mevcuttur. Bunlar arasında en ideal olanı Devlet Konservatuvarı sayılabilir. Ayrıca üniversitelerin Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesine bağlı olan tiyatro bölümlerinde eğitim alınmalıdır.

Son zamanlarda özel tiyatrolar kendi yağları ile kavrulmaya çalışmaktadır. Bu amaçla üniversitelere bağlı sürekli eğitim merkezleri, halk eğitim merkezleri, özel eğitim imkanı tanıyan yerler, kültür merkezleri tiyatrocu olmak için fırsatlar sunan yerler arasında sayılabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kahvaltı Evi-Salonu Açmak

Bir başka önemli alternatif de geçmiş dönemlerde tiyatronun önemli isimleri arasında bulunan kişilerin açtığı kurslar, seminerler aracılığı ile tiyatro oyunculuğu imkanı yakalanmaktadır. Web sitelerinde çok sık karşımıza gelen benzer reklamlar dikkatinizi çekebilir. Burada tiyatro oyunculuğu için önemli şahsiyetlerin yetenekli gençlere sahne sanatlarını öğretmenleri amaçlanmış. Bu amaçla uygun ortamlarda yetiştirme imkanı tanındığı anlatılmaktadır. Buralar da ücret ödenerek tiyatro sanatçısı olmak için fırsatlar değerlendirilebilir.

Eğer üniversitede tiyatro bölümü okumak istiyorsanız liseden sonra YKS puanı ile Tiyatro bölümleri okunabilir. İsteyenler Açık Öğretim Fakültesinin programlarında da tiyatro eğitimi alma hakkını kullanabilirler.

4 yıl lisans eğitimi alan yetenekli gençler sahne tozu yutmak için usta çırak ilişkisine girmelidir. Çünkü tiyatro sanatçısı olabilmenin yolu tecrübeli kişilerin gözetiminde oyunlarda, provalarda incelemeler yapmak, araştırmalar yapmak, öğrendiklerini yavaş yavaş seyirciye yansıtmak gerekir.

Üniversitelerde tiyatro bölümü okuyan gençlerin hepsi sahnede rol almak zorunda değildir. Bazıları oyunculuk yaparken, bazıları da eleştirmenlik, oyun yazarlığı, sahne tasarımı, sahne uygulamaları gibi alanlarda yol alabilirler. Tiyatro sanatında yol alanlar tez çalışmaları yaparak çağdaş ve geleneksel Türk tiyatrosunun gelişmesine katkı sağlarlar. Bu manada tiyatro yazarları ve oyuncuları ile ilgili olarak monografi çalışmaları, seyirci ilgisi gibi alanlarda çalışmalar yapabilirler.

Kimler tiyatro sanatçısı olmalıdır

Tiyatro oyuncusu olmak için güçlü bir hafıza gerekir. Sebebi de sayfalar dolusu metinlerin ezberlenmesi gerekmektedir. Kendine verilen yönergeler doğrultusunda hareket edebilen, disiplinli kişilerin tiyatro sanatçısı olmak için önemli kişiler olduğu muhakkaktır. Rol yapma yeteneği güçlü, coşkun, farklı alanlarda fikirler üretebilen yetenekli kişilerin bu alanda yer edineceği muhakkaktır. Kişilerin kendi kişiliklerini bir yana bırakarak başkalarının duygu düşünce davranış biçimlerini kendi içinde özümseyerek canlandırması esas teşkil etmektedir. Ekip ruhu ile çalışma, zamanı iyi kullanma, dakik olma, sorumluluk alabilme, diyalog yeteneği gelişmiş kişilerin tiyatroculuk için ideal olduğu söylenmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  TRT’den Müjdeli Haber(!)

Tiyatro oyuncusu çalışma koşulları

Daha çok kapalı ortamlarda rolünü yapar. Sahne onun için temsil yeridir. Çok nadir de olsa açık havada sahnede oyunlarda rol üstlenebilir. rolünü yaparken makyajcı, kostümcü, rejisör, yönetmen, suflör gibi tiyatronun emektarları ile etkileşim ve iletişim kurmak zorundadır. çalışma ortamları eğlenceli, neşeli, seçkin, mutlu, zamanı keyifle geçirmek isteyen insanlar arasında geçirir.

Tiyatro oyuncusu iş imkanları

Sanatsal bir faaliyet yürütüldüğü için tiyatro sanatçısının başarı çıtasının yüksek olması iş bulmasını etkilemektedir. Popüler kültürde buna ‘tanınmış olmak’ denilmektedir. Adınızı herkes sürekli telaffuz ediyorsa, sosyal medyada takipçiniz fazla ise, adımızdan çok söz ediliyorsa oynayacağınız oyunların seyirci sayısı artacaktır. Seyirci sayısının artması da size gelecek tekliflerin çoğalması mânâsına gelir.

Tiyatro oyuncusu iş bulma olanakları yaptığınız, yansıttığınız roller ile doğrudan orantılıdır. Eğer topluma önemli mesajlar verebiliyorsanız, ekonomik, kültürel, sosyal açıdan olayları seyirciye aksettirebiliyorsanız, o zaman toplumun bilinçli yaklaşımları ile sizlerin değeri anlaşılacaktır. Sanat ortamında iş bulmak için ünlü olmak, tanınmak, bilinirlik gibi kriterler öne çıkmaktadır.

Tiyatro oyunculuğunda sadece tiyatroda rol yapmak zorunlu değildir. Kendine Beyazperde, diziler, televizyon, sinema, film gibi faaliyetlerde iş teklifleri gelebilir.

Tiyatro oyuncuları nerelerde çalışır

Özel tiyatrolar başta olmak üzere Şehir Tiyatroları, Devlet Tiyatroları, Oda Tiyatroları, Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı tiyatrolar, film şirketleri, televizyon dizileri, video kuruluşları, reklamcılar, dergiler, gazeteler gibi geniş bir kitlede çalışma hakkı elde edebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Kıyafet İplikleri Temizleme İşi

İsteyenler oyun yazarlığı, tiyatro metni yazma, eleştirmenlik, seyirci beğenisi, dramatik metin yazma gibi alanlara yönelebilir, serbest olarak kendi istediği yerde çalışabilir.

Tiyatro oyuncusu maaşı-kazancı ne kadar

Maaşlı olarak çalışan tiyatro oyuncu sayısı çok azdır. Sebebi de bu sektörde karşılıklı olarak anlaşmalar neticesinde yapılacak iş karşılığında ödenen ücret olarak gösterilebilir. Film şirketleri, sanatsal kuruluşlar ile ücret karşılığında anlaşmalar yapılarak oyun, bölüm, rol göz önüne alınarak oyuncularla anlaşma yapmaktadır. Oynadığınız oyun çok tutulursa devamı istenirse, o zaman siz de haklı olarak emeğinizin, kazancınızın seyirci beğenisinin karşılığını almanız gerekir.

Bazı durumlarda yevmiye usulü haftalık, günlük, oyunbaşı gibi anlaşmalar söz konusu olabilir.

Tiyatro oyuncusu ücretleri çok kesin net bir fiyat olarak söylenemez. Yerine göre bir oyunda 1000 lira da alınabilir, 25bin de, 50 bin de alınabilir.

Durum Devlet Tiyatrolarında, Şehir Tiyatroları’nda veya TRT oyuncusu olarak sözleşmeli personel konumundakiler için farklılık göstermektedir. Buralarda tiyatro oyunculuğu için maaş ödemesi yapılmaktadır. Bu ödeme her sene Kültür Bakanlığı tarafından belirlenen miktarlarda artırılır. Ortalama olarak da aktüel Asgari ücretin 5 katından fazladır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?