Tiyatrolar Günü Üzerine

Tiyatrolar Günü Üzerine

27 Mart Tiyatrolar Günü münasebetiyle sanat çevresinde, eğitim kurumlarında  konuşma etkinlikleri hatta gösterileri hazırlanır. Tiyatronun öneminden ve güzelliğinden insana kattığı değerden bahsedilir. TİYATRO NEDİR Seyircilerin karşısında rol yapan temsil oyuncuları, sahnede insanları eğlendirmek, düşündürmek, güldürmek maksadıyla gösterilen, oynanan bir sanat eseridir. Tiyatro; temsil verme, temsil etme anlamında kullanılmış ve edebi bir yönü olduğu içinde gittikçe anlam […]

27 Mart Tiyatrolar Günü münasebetiyle sanat çevresinde, eğitim kurumlarında  konuşma etkinlikleri hatta gösterileri hazırlanır. Tiyatronun öneminden ve güzelliğinden insana kattığı değerden bahsedilir.

TİYATRO NEDİR

Seyircilerin karşısında rol yapan temsil oyuncuları, sahnede insanları eğlendirmek, düşündürmek, güldürmek maksadıyla gösterilen, oynanan bir sanat eseridir. Tiyatro; temsil verme, temsil etme anlamında kullanılmış ve edebi bir yönü olduğu içinde gittikçe anlam değişmesi sonucunda temsil edilen eser manasında kullanılmaya başlanmıştır.

Tiyatro bünyesinde edebiyat bilgisi olan olan mesajlar içerir. Doğal olarak içinde oyunculuk, ışıklandırma, dekor, müzik, sahne düzeni, dans gibi farklı unsurları barındırmaktadır. Türkçe’de tiyatronun tam karşılığı bulunamamış, bunun yerine temaşa, seyirlik kelimeleri kullanılması uygun bulunmuş ve yıllarca temaşa sanatı ya da seyirlik kelimeleri telaffuz edilmiştir.

DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ NİÇİN KUTLANIR

Uluslararası Tiyatrolar Birliği 1961 yılında 27 Mart gününü Dünya Tiyatrolar Günü olarak kabul etmiş ve bu günü bütün dünya ülkeleri benimseyerek ulusal ya da uluslararası etkinlikler düzenleyerek kutlamışlardır.
Dünya kültür mirasına katkı sağlamak amacıyla unesco tarafından oluşturulan Dünya Tiyatrolar Birliği dünya çapında bilgi  ve uygulama fırsatını oluşturmak, geliştirmek, artırmak, sahne sanatlar na gereken değer vermek, insanların sanatsal yaratıcılığına, üreticiliğine katkıda bulunmak, sosyal konuları toplumda bilinç haline gelmesi için,  insanlar arasındaki dostluğun, kardeşliğin ve barışın sağlanması için, farklı inanç ve kültürlerin karşılıklı anlayışla birbirlerine destek olması için, dünya tiyatrolar günü aracılığıyla bu işin daha kolay olacağı düşünülmüş, bu sebeple Dünya Tiyatrolar Günü’ne büyük bir misyon yüklenmiş, böylelikle de bu günün sıradan bir gün olmadığı, dünya barışına dünya dostluğuna, dünya kültürüne katkı sağlaması amaçlanmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Devletin Eğitim(sizlik) Politikası
DÜNYA TİYATROLAR GÜNÜ NİÇİN KUTLANIR

TİYATRONUN FAYDALARI

Gerçekten de tiyatrolar insanları bir araya getiren, seyirci ile güçlü bir iletişim kurmaya vesile olan, insanlar arasında barışı artırmak, anlayışlı bir kişilik oluşturmak için büyük bir fırsat olarak düşünülmelidir.  Dünya Tiyatrolar Günü’nde yapılan her türlü etkinlik uluslararası özelliğinin yanı sıra ulusal ve bölgesel olarak da tiyatrolar sayesinde insanların birbirlerine saygı sevgi çerçevesinde bir araya gelmelerine vesile olmaktadır.

TİYATRONUN ÖNEMİ

Tiyatro çok köklü bir sanat olduğunu dünyada ve Türkiye’de de tarihi ören yerlerini incelediğimiz zaman daha net bir şekilde anlaşılacak, çünkü çok eski uygarlıklar bile insanların tiyatro sayesinde birbirlerini anladığını, birbirlerine karşı dostluk bağıyla bağlandıklarını, hayatı orada anladıklarını, orada mutlu olduklarını dile getirmek için dev tiyatro mekanları oluşturmak için kayaları olduğunu, dağları deldiği, bu amaçla insanın mutluluğunu daim etmesi için yaşadığı dönemde teknolojik ürünler olmasa bile aklını kullanarak akustik bir sistemin oluşmasını için binlerce deneme yaparak en uygun ortamın tiyatro sahnesine dönüştürülmesi herhalde tiyatronun sıradan bir sanat olmadığını göstermektedir.
Günümüz insanı, özellikle de bizim insanımız tiyatroya gereken ilgiyi göstermemiş, işin kolayına kaçarak televizyon seyircisi olmayı tercih etmiş, dolayısıyla da tiyatro sanatı ülkemizde çok gerilerde kalmış, desek yalan söylememiş oluruz.

Bir önceki yazımız olan Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse başlıklı makalemizde Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler, habersiz kartımdan para çekildiği zaman ve temassız kart tehlikesi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?