TOPLUM DUYARSIZLAŞIYOR

TOPLUM DUYARSIZLAŞIYOR

TOPLUMSAL DUYARSIZLIK DİZ BOYU

Toplumsal uyuşmanın farkında mısınız, bilmiyorum ama durum onarılamayacak yaralar açmakta. Atalet ta ana karnından başlıyor dersek fazla abartmamış oluruz, kanısındayım.

Günlük kişisel ihtiyaçlarımızı bile karşılamak için bile ne kadar üşengeç olduğumuzu kimse inkar edemez. Doğal olarak da bırakın birilerinden bir şeyler rica etmeyi, en yakınınızdan bile yardım istediğinizde alacağınız cevabı da bilmeyen yoktur. Bu cevaplar da pişkinliğin boyutunu göstermekte maalesef…

Peşinen kabul ettik zaten, başkalarından beklenti içine girmek saflıktan başka bir ifade ile açıklanamaz. Televizyon karşısında uzun oturarak, göbeğimizin üstünde uzaktan kumanda aletini dinlendirirken bizi gören biri, elbette bizim tembelliğimize ödül olarak bir bardak su getirmeyecektir. Saatlerce sanal ekran karşısında siteden siteye zıplarken zamanın ne kadar hızlı aktığını bilemeden, harcadığımız zaman ve hafıza kaybımıza kimse şapka çıkarmayacağı da su götürmez bir gerçektir.

İşin en vahim boyutu ise, yediden yetmiş yediye  diyemeyeceğim, bir yaşından, yüz yaşına hepimiz sistematik duyarsızlaştırılıyoruz. Bu durum ister istemez hem kendi ihtiyaçlarımızı gidermede hem de sosyal görevlerimizi üstlenmede aksaklıklara neden olmaktadır.

sistematik duyarsızlaşma

Bir suçlu aramak gerektiğinde de teknolojik ürünler göstermek işin en kolayı olmuş.

Bu mantıktan hareket edersek, insanlar için icat edilmiş her türlü ürün tehlikelidir. Halbuki her icat amacı doğrultusunda kullanılsa hiçbir şekilde zararlı sınıfına girmeyecektir. Siz tekerleği tanka monte ederseniz suçlu insanlığa ilham olmuş tekerleğin mucidi midir? Peki, özel aracınızla ya da toplu ulaşımda hayatı kolaylaştırırken neden suçlu aramayız!

İtiraf ediyorum, bilgisayarın önünde gereğinden çok fazla kalıyorum. Hatta o raddeye vardırıyorum ki tuvalete gideceğim zaman ya da acıktığım zaman kalkmak zorunda kalıyorum. Şimdi bu pozisyonda suçlu bilgisayarı icat eden kişi midir? Hayır… Ama olmasaydı diye de düşünmeden kendimi alamıyorum .

Suçlu kim? Her zaman insanlar suçlu ama neden? Bu durum kişiden kişiye değişiyor.

Ne kadar şikayet edersek edelim ve durumun gidişatından şikayetçi olursak olalım, değişimin önüne geçmek imkansız. Hele teknolojik gelişmeler baş döndürücü bir hızla giderken duyarsız kalıp, bu duyarsızlaştırılmadan nasipsiz kalamayız. Her ne kadar şikayetçi olsak da!

Bir önceki yazımız olan İnanmak İstiyorum Ama… başlıklı makalemizde inan, inanmak ve yok artık hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ