TOPRAKTAN TABAĞA YOLCULUK

TOPRAKTAN TABAĞA YOLCULUK

TABAK NASIL İMAL EDİLİR Yemek tabakları ev eşyalarınız içerisinde en önemli parçalardan birisidir. Sofralarımızda eşsiz lezzetlere ortaklık eden bu araçların bir ihtiyacın ötesinde zevkin, estetiğinde bir göstergesi olduğunu söylemeye gerek var mı? Tabak, kase gibi mutfak gereçleri binlerce yıldır insanoğluna eşlik etmektedir. İnsanlar günlük hayatta değişen ihtiyaçları doğrultusunda farklı çeşitleri ve kullanım biçimlerine göre kullanılan […]

TABAK NASIL İMAL EDİLİR

Yemek tabakları ev eşyalarınız içerisinde en önemli parçalardan birisidir. Sofralarımızda eşsiz lezzetlere ortaklık eden bu araçların bir ihtiyacın ötesinde zevkin, estetiğinde bir göstergesi olduğunu söylemeye gerek var mı? Tabak, kase gibi mutfak gereçleri binlerce yıldır insanoğluna eşlik etmektedir. İnsanlar günlük hayatta değişen ihtiyaçları doğrultusunda farklı çeşitleri ve kullanım biçimlerine göre kullanılan malzemeler de değişiklik gösterdi. Tahta ve kilden yapılan yemek takımlarından tutun da günümüze kadar insan yaşamı gibi yemek takımları da şekil olarak, renk olarak oldukça değişti. Üretim biçimleri değişse de yemek tabaklarının üretiminde hala en çok tercih edilen yöntem toprak…

Tabak yapımında farklı toprak türleri ile birleştirilen ham maddeler uygun oranda su ile karıştırılarak  çamur haline gelir. Tabak   yapmanın iki yolu vardır. Birincisi, akışkan haldeki hamurun sıcak hava üfleyen makinalarda kurtulması yöntemidir ki bu yönteme göre deponun içine giren hamur hızla kuruyarak granit haline geliyor ve  bunlar doğrudan tabak üretimine aktarılıyor. İkinci yöntemde ise, çamur tamamen kurutulmaz, macun kıvamına gelene kadar suyunun süzülmesi beklenir. Macun haline gelen çamur, vakum makinesinde işlenir. Böylece macun, su, çamurun içindeki suyu çekerler ve hava kabarcıkları kalmaz.

PORSELEN TABAK İMALATI

 Bu iki farklı yöntem beraberinde farklı üretim biçimlerini de getirmektedir. Çorba kasesi gibi derin parçaların üretiminde macun kıvamındaki çamur kullanılır. Böylece üretilen parçaların fırına girmeden parçalanma ihtimalide azaltılmış oluyor. Üretim hattına alınan çamur kütlesi bilgisayar kontrollü makine tarafından önce küçük parçalar halinde kesilir. Kalıba yerleştirilen çamur, istenen şekli düzgün şekilde çalışan hareketli kollar sayesinde alıyor. Şekillendirme sırasında atık malzemeler tekrar işlemek için karıştırıcıya gönderilir, üretilen kaseler son şeklini almak için 80 derecelik fırına gönderilir. Sonra çıkarılarak soğutulur, kaseler, tabaklar veya adına ne derseniz deyin toprak kaplar paketlenerek üretim bitmiş olur. 

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Reklam Kurulu Nedir Ne İş Yapar

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?