Tornacı-CNC Operatörü Kimdir Maaşı Ne Kadar

Tornacı-CNC Operatörü Kimdir Maaşı Ne Kadar

Tornacı ne iş yapar Bir eksen üzerinde dönen makine tezgahına bağlanmış vaziyette işlenecek parçaları istenilen şekle sokma bilgi ve donanımına sahip olan elemana tornacı adı verilmektedir. Bu eleman torna tezgahı üzerinde her türlü iş ve işlem yapma becerisine sahiptir. Tezgah üzerinde bulunan ekseni eğik ya da dik bir şekilde sabitlenen her türlü metal veya benzeri […]

Tornacı ne iş yapar

Bir eksen üzerinde dönen makine tezgahına bağlanmış vaziyette işlenecek parçaları istenilen şekle sokma bilgi ve donanımına sahip olan elemana tornacı adı verilmektedir. Bu eleman torna tezgahı üzerinde her türlü iş ve işlem yapma becerisine sahiptir.

Tezgah üzerinde bulunan ekseni eğik ya da dik bir şekilde sabitlenen her türlü metal veya benzeri parçaların istenilen şekilde kesilmesi işleminde rol oynar. Eğitimini almış bu kişiler ileriki aşamalarda CNC operatörü olma adayıdır.

CNC operatörü kimdir ne iş yapar

CNC, tornadan farklı olarak bilgisayar destekli seri üretim yapabilen makinedir. İleriki aşamasında belli kodlar girilerek CNC operatörü kontrolünde istenilen şekil ve boyutta seri imalat yapma özelliği olan makinelerin kullanımını bilen teknik personeldir.

Sanayileşmiş şehirlerimizde en çok aranan elemanlar arasında CNC operatörü dikkat çekmektedir. Çünkü üniversitelerin meslek yüksek okullarında ya da meslek liselerinin makine ile ilgili bölümlerinde eğitim alan kişiler sektörde mükemmel işlere imza atmaktadırlar.

Her ne kadar eğitimini almak için okullar açılmış olsa da organize sanayi bölgelerinde veya küçük ölçekli işletmelerde çekirdekten yetişme olarak tabir edilen CNC operatörü yetişmektedir. İşin mutfağında yer alan bu elemanlar çizim programları, kontrol sistemleri, teknik resim okuma gibi işleri de zamanla öğrenirler. Zaten makineler programlanarak çalıştırılacağı için kişinin işlenecek parçayı nasıl ve ne şekilde işlemesi gerektiği makine tarafından harfiyen yerine getirilecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sürücü Belgesi (Ehliyet) Yenileme Fiyatları ve Gerekli Belgeler

Tornacı hangi işleri yapar görevleri nelerdir

 • İşlenmesi gereken parçanın tezgaha yerleştirilmeden önce ön hazırlığın yapılmasını sağlar.
 • İşlenecek parçanın markalamasını yapar, parçayı tezgaha emniyetli bir şekilde bağlar, parçanın kesilmesine uygun olan bir kesici belirler. Bu kesiciyi biler ve makinaya bağlar.
 • Tornada işlenecek olan parçanın cinsine göre kesici seçimi, devir sayısının hesaplanması, kesme hızının ayarlanması, soğutma sıvısının hazırlanması gibi aşamaları tamamlar.
 • Gerekli emniyet tedbirlerini alır, tezgahı çalıştırır.
 • Duruma göre otomatik ya da manuel seçim tercih ederek istenilen ölçülerde parçanın işlenmesi için çalışmaya başlar.
 • Çok sık ölçüm ve kontrol yapması gerekir.
 • İstenilen şekilde parça elde edildikten sonra yaptığı işlerin tersini yaparak makineyi başladığı vaziyette temiz bir şekilde bırakır.
 • Torna tezgahı her zaman emniyetli bir şekilde ve temizlenerek yağlanarak bırakılmalıdır.
Tornacı kimdir

Tornacı hangi araç gereçleri kullanır

Tornacı teknik bir personel olduğu için teknik ölçü aletlerini kullanır. Bunlar torna tezgahının anahtarları, kesicileri ile ölçme ve kontrol için kullandığı araç gereçler. Mikrometre, kumpas, ibreli ölçü aletleri, mastarlar. Güvenlik amaçlı kanca, tornacı gözlüğü en çok ihtiyaç duyduğu araç gereçlerdir.

Tornacı-CNC operatörü olmak için gerekli özellikler

 • Makinalar hakkında bilgi sahibi olmalı
 • Gürültüden rahatsız olmamalı
 • Güvenlik tedbirlerine riayet eden kişiler olmalı
 • Ellerini gözünü iyi kullanabilmeli
 • Matematik ve mekanik konularında bilgi sahibi olmalı
 • Aldığı görevi layıkıyla yerine getirebilmeli
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmelidir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Parti Düdüğü İşi

Tornacı-CNC operatörü çalışma koşulları nelerdir

Üretim atölyelerinde görev alan tornacı ve CNC operatörleri genelde gürültülü makinelerin arasında zaman geçirirler. Ayakta ve tek başına çalışmak zorunda oldukları için sürekli alet ve makineler ile ilgilenmek durumundadırlar. Kendine görev veren patron ya da usta başı gibi kişilerin verdikleri talimatları da harfiyen yerine getirmelidirler. Çalışma koşulları yıpratıcı gibi görünse de profesyonel olarak bu işi yapanlar zamanın nasıl geçtiğini pek fark edemezler.

CNC Torna Tezgahı

Nasıl tornacı CNC operatörü olunur

İki türlü yol bulunmaktadır. Birincisi çıraklık eğitim merkezlerine giderek meslek ile ilgili altyapıyı öğrenirler. İkinci yol da eğitimini almak için okullarda okumaktır. Meslek lisesi sonrasında meslek yüksek okullarda okuma imkanı bulunmaktadır.

Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi okulunu okumadan bizzat sanayi bölgelerinde çıraklıktan ustalık basamaklarını geçerek tornacı veya CNC operatör olanlar da azımsanamayacak kadar çoktur.

Bizim de her zaman söylediğimiz gibi en ideal olanı eğitimini almak, okulunu okumak en doğru olanıdır. Okulunda okumak isteyenler teknik liselerde 4 yıl hem teorik hem de uygulamalı atölyelerde bu mesleği öğrenirler. Sonrasında ileriki aşama olarak kabul edilen meslek yüksek okulunda Makine Teknolojileri Bölümü’nde eğitim alanlar doğal olarak firmalar tarafından en çok tercih nedeni olarak kabul edilecektir.

CNC operatörü tornacı iş imkanları

Gerçek anlamda yetişmiş olan bu teknik elemanlar çok fazla çalışma olanağı yakalamaktadır. Sanayinin geliştiği şehirlerimizde iş imkanı oldukça geniştir. Haliyle özel sektörde iş imkanı doğacaktır. Küçük, büyük her türlü endüstri işletmelerinde çalışma olanağı yakalanabilir. İsteyen kendi işletmesini açar, kendi makinelerinin başında patronluk yapar. Hem tornacı hem CNC operatörü olarak bağlantı kuracağı işletmeler ile anlaşmalı bir şekilde üretim yapar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Samsun Ek İş İlanları

CNC operatörü-tornacı maaşı ne kadar

Teknik elemanın kazancı fazla olur. Bir de işi mükemmel denilecek vaziyette yerine getirebiliyorsa o zaman çalıştığı işletmede söz sahibi kişi olur. Haliyle tornacı maaşlarını belirleyen beceriklilik, üretkenlik, azim fiyatların ortaya çıkmasında belirleyici rol oynayacaktır.

CNC operatörü maaşları da aynı şekilde kişinin performansına bağlı olarak netleşir. Asgari ücretin 5 katına kadar maaş alanların bulunduğu bilinmektedir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?