TRAFİK İŞARET – LEVHALARI VE ANLAMLARI

TRAFİK İŞARET – LEVHALARI VE ANLAMLARI

TRAFİK İŞARET VE LEVHALARININ ÖNEMİ

Çoğumuzun günlük hayatta karşımıza çıktığı trafik işaret levhalarını anlatmaya çalışacağız. İlk olarak tanzim grubu işaret levhalarıdır. Trafik işaret ve levhalarından ilki mecburi yön levhalarıdır. Bu işaretler fazla bilgi gerektirmeyen, yorumlama istemeyen, kolayca anlaşılabilen işaretlerdir. Sağa dön, sola dön, ileriye mecburi yön gibi… Trafik işaret ve levhalarından dönel kavşak işareti ise dönel kavşağa yaklaşıldığını, dönel kavşakta yavaşça dönüleceğini ve önceliğin sağdaki araçta olduğunu öğretir bize. Yine bisiklet yolunu gösteren levha da bisikletliler gelebilir, yaya yolu levhası sadece yayalara ayrılmış bölümü gösterir. 

Trafik işaret ve levhaları grupları

 Trafik işaret ve levhalarından bilgilendirme amaçlı olanlar; örneğin sağdan tali yol, çıkmaz sokak, ilerde sağda, ilerde soldan dönebileceğini gösteren levha… Hangi şeritten gidilebileceğini gösteren levha, yerleşim yerlerinin giriş ve çıkışlarına gösteren levha… Yalnız burada küçük bir hatırlatma yapmak istiyorum! Yerleşim yeri levhası bize çok önemli bir görev, hatta cezai sorumluluktan kurtarmak için uyarı mahiyetindedir. Sebebi ise yerleşim yerine girdiğimiz zaman, hız limitiniz en fazla 50 KM’dir. Aksi bir işaret yoksa! Onun için dikkat edin! Bu herhangi bir köy olabilir, ilçe olabilir, şehir olabilir. Yerleşim yerine girdiğiniz zaman hız limitinizi ayarlamanız lazım, iyi düşünmeniz lazım. Yoksa bu küçük ama çok önemli kural için büyük para cezaları yiyebilirsiniz!Çok sık görmesek de atlı yolu da tanzim grubu levhalara girmektedir. Yukarıdaki işaretler içinde 30 yazan, mavi yuvarlak levhaların ise en az 30 kilometre hızla gidilebileceğini göstermektedir. Yani yuvarlak mavi tabela içerisinde 30, 40, 50… kaç yazıyorsa yazsın önemli değil, bu bize minimum hızı, asgari hızı ya da en az yapabildiğimiz hızı göstermektedir. Ya da  hızın bitimini gösteren işaret levhası ise ortasından bir çizgi geçiyorsa hız limiti bitmiştir. Gördüğümüz levhada zincir işareti görüyorsak, aracınıza zincir takmanız gerekiyor. Üzerinde bir çizgi görüyorsak zincirin üzerinde büyük bir çizgi, zincir takma yasağının bittiği yeri gösteriyor.

Trafik işaret ve levhaları Türkiye’de pek önemsenmemektedir. Bu durum aslında ülkede sistemin iyi işlemediğinin de bir işaretidir. Vatandaş olan sadece polisten korktuğu ya da düzeltelim cezadan korktuğu için değil, hem kendi hem başkalarının mal ve canına zarar gelmemesi için trafik kurallarına uyar.

iyi günler…

Bir önceki yazımız olan Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı başlıklı makalemizde Anıtkabir için ne kadar harcandı, Anıtkabir tasviri ve Anıtkabir'deki kuleler hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ