Trafik Sigorta Poliçelerine Yeni Düzenleme Geliyor

Trafik Sigorta Poliçelerine Yeni Düzenleme Geliyor

Zorunlu trafik sigortasında araç sahipleri lehine olumlu yönde gelişmeler bekleniyor. Mevcut fiyat uygulamasında prim tavanı yaş, motor hacmi, il bazlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla farklı fiyatlarda araçların sigorta ettirilmesi söz konusu oluyor. Türkiye Sigorta Birliği bir öneri getirerek tavanın %30 civarında altında bulunan fiyatlar sebebiyle yeni düzenleme yapılması isteniyor. Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerinden görüş isteyerek […]

Zorunlu trafik sigortasında araç sahipleri lehine olumlu yönde gelişmeler bekleniyor. Mevcut fiyat uygulamasında prim tavanı yaş, motor hacmi, il bazlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Dolayısıyla farklı fiyatlarda araçların sigorta ettirilmesi söz konusu oluyor. Türkiye Sigorta Birliği bir öneri getirerek tavanın %30 civarında altında bulunan fiyatlar sebebiyle yeni düzenleme yapılması isteniyor. Hazine Müsteşarlığı sigorta şirketlerinden görüş isteyerek kamyonlar, kamyonetler, minibüsler ve otomobiller için ayrı ayrı prim hesaplanacak. Bu da araç sahiplerine daha ucuz sigorta yaptırma fırsatı doğuracak, ancak bu düzenlemede bazı araçlar istisna olacak. Kaza yapan araçların bu düzenleme içine alıp alınıp alınmayacağı netleşmedi. Vatandaşlar da bu belirsizlik ortamında fazla araç kullanmadığı için hem kasko hem de trafik sigortası poliçelerinin yenilemekte kararsız kalıyor. Prim tavan uygulamasının bırakılarak araç sahipleri ile yine uygun bir çalışma yapılması bekleniyor.

Araç sahiplerini çok üzen trafik sigortası problemi Hazine Müsteşarlığı tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısı ile düzeltilecek. Yaşanan olumsuzlukların sürücüler tarafından tepkiyle karşılanması sebebiyle gelen tepkileri dikkate alarak hükümetin önce bakanlar kurulunda, daha sonra da Meclis’e getirerek yeni çıkan yasayı değiştirmek için yasa tasarısı hazırladığı bildirildi.
Hükümet tarafından hazırlanan yeni yasa tasarısında trafik kazaları meydana geldiği zaman ölen kişilere sigortadan ödenecek olan vefat tazminatının hesaplaması ve bu hesaplamadan sonra ne kadar tazminat ödenmesi yeniden düzenleniyor. Bu amaçla hesap yapma yetkisini tamamen Hazine kullanacak. Mevcut uygulamada ise vefat tazminatının hesaplanması standart olmaması sebebiyle sigorta şirketleri sürekli mahkemelere giderek mağdur insanları zor durumda bırakıyordu. Böylece farklı tazminat ücretleri doğuyordu. Tasarı yasalaşması halinde hazine kendine göre yeni bir hesaplama yöntemi geliştirecek. Böylece sigorta şirketleri ne kadar ödeyeceklerini önceden bilecekler. Bu sebeple hiç kimse daha fazla tazminat almak amacıyla mahkemelere müracaat edemeyecek, bunun sonucunda da mahkemelerin iş yükü biraz daha hafifleyerek uzun süren dava olmayacak. Ayrıca kaza sonucunda ölen kişilerin yakını da tazminatını çok kısa süre içerisinde alacak. Oluşan hasarlarda aracılık yapan kişilere gerek kalmayacak.
Yeni yasa tasarısında sigorta primleri düşürülmeyecek, ancak son dönemlerde olduğu gibi yüksek oranlarda da artış göstermeyecek. Yeni taslak yasalaştığı zaman bugün ödenen primlerin birkaç yıl aynı seviyede kalması, hatta fazla artış göstermemesi düşünülüyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ulaştırma Mühendisi Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar
Trafik sigortası ve kasko

METİN FEYZİOĞLU KONUYA AÇIKLIK GETİRDİ

Konu ile ilgili bilgi veren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu sigorta şirketlerinin sorumluluklarının artması gerektiğini söyleyerek zorunlu trafik sigortasının bir kazanç yeri gibi düşünülmemesi gerektiğini dile getirdi. Sigorta şirketlerinin, yargıda bedeni tazminatlar için yapılan hesaplamalar çok yüksek olduğu yönündeki iddiaların asılsız olduğunu dile getirdi. Metin Feyzioğlu konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

‘Trafik kazaları haksız bir fiil türü olarak değerlendirildiği için oluşan zararlar da sorumluluk hukuku çerçevesinde ele alınmalıdır. Sigorta firmaları zarar ettiklerini gerekçe göstererek sorumluluk hukukunun temel prensiplerine karşı durmaları asla kabul edilemez. Yaptıkları hukuka ve yasalara aykırıdır. Sigorta şirketlerinin trafik kazası mağdurlarına ödemesi gereken tazminatları düşürmesi, kısıtlamak istemesi büyük yanlıştır. Trafik kazaları sonucunda oluşan beden gücü kayıpları ve ölümler bir insan hakları sorunudur. Bu hakların kısıtlanarak azaltılması anayasaya aykırıdır. Yasalar bu duruma asla izin vermez. Kısıtlayıcı bir düzenleme yapılması adalet ve vicdan sorunu olduğu unutulmamalıdır.’

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, bu sorunun çözümü için şu önerilerde bulunmayı da ihmal etmedi. ‘Trafik kazalarını önleme girişiminde bulunmak için devletin çözüm üretmesi gerekir. Bu amaçla da trafik sigortaları trafik sigorta şirketleri ile devletin işbirliği içinde çalışması gerekir. Biz bu amaçla Türkiye Barolar Birliği olarak Ankara’da organize ettiğimiz On Yedinci Hukuk Dairesi’nin başkan ve üyelerinin katılacağı hukukçular, sigorta temsilcileri, Hazine, Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nün yetkililerinin katılacağı bir toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantıda alınan kararlar ortak sonuç bilgi bildirgesi olarak kamuoyu ile paylaşılacaktır.’ siyerek sözlerine son verdi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İsteyen Memur Kendi İline Atanabilecek

Bir önceki yazımız olan Sizden Habersiz Kartınızdan Para Çekilmişse başlıklı makalemizde Habersiz Çekilen Paralar İçin Yapılması Gerekenler, habersiz kartımdan para çekildiği zaman ve temassız kart tehlikesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Poliçenin adı zaten zorunlu trafik sigortası olarak geçmektedir, yaptırmayana yakalanması halinde büyük cezalar yazılmaktadır.

İnternet aracılığı ile en iyi trafik sigortası fiyatları sorgulanabilir, kıyaslama siteleri ve aracılık yapan firmalar size ucuzdan pahalıya doğru trafik sigortası poliçelerinin sıralar, beğendiklerinizi satın alma hakkımız da bulunmaktadır.

Kurumsal, bilindik aracılık yapan firmalardan alacağınız on-line trafik poliçesine güvenebilirsiniz.

Teminatlar bütün firmalar tarafından devlet tarafından belirlenen kurallara göre hazırlanır. Sigorta firmaları özel durumlarına göre size fiyat teklifi yapabilirler. Yani sabit bir fiyatı yoktur, her firma farklı fiyat teklifi yapabilir.

Yeni alınacak poliçe üzerine normal fiyatına %5 prim uygulanmaktadır. Geciken her ay için bu oran devam eder.

Karayollarında meydana gelen trafik kazalarında sizin tarafınızdan karşı tarafta oluşan hasarların temin edilmesine yardımcı olur. Poliçenizde belirlenen teminatlar çerçevesinde risklerden korunmuş olursunuz.

Satılan araca ait trafik sigorta poliçesinin kalan gün toplamı yeni satın alınan araca aktarılabilir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?