TRİGONOMETRİNİN TEMEL KAVRAMLARI

TRİGONOMETRİNİN TEMEL KAVRAMLARI

Trigonometride temel kavramlar konusu lisans düzeyinde sayısal hedefler peşinde olanların bilmesi gereken önemli başlangıçlardandır. Matematik 1 konularından olan trigonometri açılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Açı nedir diye soracak olursak, başlangıç noktaları aynı olan ışının birleşim kümesine açı diyoruz. Bu ışınlara açının kenarları denir başlangıç noktasına da açının köşesi diye adlandırılır. TRİGONOMETRİNİN TEMELİ  Yönlü açılar nedir diye […]

Trigonometride temel kavramlar konusu lisans düzeyinde sayısal hedefler peşinde olanların bilmesi gereken önemli başlangıçlardandır. Matematik 1 konularından olan trigonometri açılar olarak karşımıza çıkmaktadır. Açı nedir diye soracak olursak, başlangıç noktaları aynı olan ışının birleşim kümesine açı diyoruz. Bu ışınlara açının kenarları denir başlangıç noktasına da açının köşesi diye adlandırılır.

TRİGONOMETRİNİN TEMELİ

 Yönlü açılar nedir diye soracak olursak da başlangıç kenarından itibaren saat yönünde dönmesi hesap edilen açıya negatif yönlü açı diyoruz. Buna karşın saatin dönme yönünün tam tersi yönündeki alınan açılara  pozitif yönlü açılar adını veriyoruz.

 Birim çember neye denir?

Birim çember analitik düzlemdeki merkezi başlangıç noktasında olan orijin  yarıçapı 1 birim uzunlukta olan çembere birim çember adını veriyoruz. Birim çemberde  kullanabileceğiniz denklem ise x kare artı y kare eşittir bir.

Açı birimleri nedir?

Çember yayının tamamını gören merkez açıya 360 derece 2 pi radyan veya 400 grad denir. Herhangi bir açının esas ölçüsünü bulabilmek için derece olarak verir.  360 derece radyan olarak verilmişse 2 piyes grad olarak verilmişse 400 e bölümünden kalan alınarak hesaplanır. .

Örnek bir soruyu çözmek isterseniz, yerden göz seviyesine kadar yüksekliği 2 metre olan bir kişi kuleye 20 metre uzaklıktan 37 derecelik bir açıyla baktığında kulenin tepe noktasını görebilmektedir. Buna göre kulenin yüksekliğinin yaklaşık değerini nasıl hesaplayabiliriz? En iyisi yukarıdaki Trigonometride temel kavramlar konu anlatım videosunu iyice izleyip hazırlanmaktır.

Bir önceki yazımız olan Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatımı başlıklı makalemizde Açık dolaşım sistemi, Canlılarda Dolaşım Sistemi Konu Anlatım Videosu ve Canlıların dolaşım sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Formülsüz Soru Çözme Teknikleri

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?