Trikotajcı-Endüstriyel Örmeci Kimdir Ne İş Yapar Kazancı Ne Kadar

Trikotajcı-Endüstriyel Örmeci Kimdir Ne İş Yapar Kazancı Ne Kadar

Tekstil üzerine faaliyet yürüten işletmelerde örgü ve dikim işlerini yapmakla mükellef olan personeldir. Her türlü çocuk, kadın, erkek kıyafetlerini ya da ev eşyalarını gelişmiş makinelerle ören ya da dikimini yapan kişilere trikotajcı ya da örmeci adı verilmektedir. Türkiye tekstil alanında hızlı gelişmeler gösteren ender ülkelerden birisidir. Bu sektörden kalifiye yetişmiş eleman bulmak için ilan veren […]

Tekstil üzerine faaliyet yürüten işletmelerde örgü ve dikim işlerini yapmakla mükellef olan personeldir. Her türlü çocuk, kadın, erkek kıyafetlerini ya da ev eşyalarını gelişmiş makinelerle ören ya da dikimini yapan kişilere trikotajcı ya da örmeci adı verilmektedir.

Türkiye tekstil alanında hızlı gelişmeler gösteren ender ülkelerden birisidir. Bu sektörden kalifiye yetişmiş eleman bulmak için ilan veren işletme sayıları da gün geçtikçe artış göstermektedir. Mesleğin eğitimini almak, sektörde kalıcı olmak adına önemlidir.

Trikotajcı – örmecinin görevleri nelerdir

Sorumlu olduğu işletmelerin kendine tahsis edilen makinesi ile örgü yapar. Bunun için gerekli iplikleri hazırlar. Yapılması gereken bölgeye göre trikotaj makinasının ayarlamasını yapar. İpliğini veya örgüsünü yaptığı ürünün kalite kontrolünü, sonra ütüsü ne yapmalıdır. Çalıştığı makinenin İhtiyaç halinde bakım ve onarımlarını yapmalıdır.

Trikotajcı-örmeci hangi aletleri makineleri kullanır

Tekstil sektöründe kullanılmakta olan her türlü araç gereç ve ekipmanlar bu personelin eli altındadır. Bunlar; aktarma aletleri, koruyucu iğneler, farklı iplik çeşitleri, boş desen kartları, makas, tarak, astar, elektronik veya mekanik makineler, metre.

Kimler trikotajcı ya da örmeci olmalıdır

Trikotaj olmak için gerekli özellikler şunlardır;

  • Şekil ve renk ayırt etme yeteneği gelişmiş olan insanlar
  • Her türlü insanla diyalog kurma becerisi olanlar
  • Sürekli işleri yapmaktan yorulmayan, bıkmayan, sabırlı insanlar
  • Mükemmel çizim yeteneği bulunanlar
  • El ve göz koordinasyonu mükemmel derecede gelişmiş olanlar
  • Sorumluluk sahibi, dikkatli, görevine sadık insanlar Ortopedik engeli bulunmayan kişiler
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektrikli Scooter Trafiğe Çözüm Olacak

Ayrıca astm bronşit boyun ve bel fıtığı gibi sorunu olanların bu mesleği yapamayacağını söylemek durumundayız.

Trikotajcı – endüstriyel örmeci nerede çalışır

Çalışma ortamları tozlu, gürültülü, nemli kapalı ortamlardır. Mekan sürekli aydınlık olsa da makineler sürekli çalıştığı için hem gürültü hem de titreşimden dolayı insanı rahatsız eden yerler arasında sayılmaktadır. Bu bağlamda çalışma ortamı hassas yapılı insanlara uygun değildir.

Trikotajcı ya da endüstriyel örmeci iş imkanları

Meslekte kalifiye olmuş, tecrübeli trikotajcı- endüstriyel örmeci olanlar kurumsal firmalarda çalışmaları halinde kendilerini hem ekonomik anlamda hem de çalışma koşulları babında mutlu hissetmektedir. Profesyonel manada iş teklif eden kurumsal firmalar çalışanların çalışma ortamlarının en ideal şekilde hazırlamaktadır.

Özel sektörde iş bularak çalışacak meslek erbabı kendini gösterdiği zaman el üstünde tutulacaktır. Gerçek manada bu işten para kazanan işletmeler Trikotajcı veya endüstriyel örmeci ihtiyacını karşılamak için uygun iş imkanları sunacaktır.

Çalışma alanları özel sektör olacağı için moda merkezlerinde, atölyelerde, trikotaj üzerine konfeksiyon üretim yapan mağazalarda iş yapabilirler. Ayrıca isteyenler kendilerine ait işyerlerini açabilir, fason üretim yapıp büyük firmalarla anlaşıp çalışabilirler .

Nasıl trikotajcı-endüstriyel örmeci olunur

Türkiye’de bazı meslekler çalışarak sahadan öğrenilir. Henüz çalışma şansı yakalayamayan kişiler de çıraklık eğitim merkezlerinde mesleğe başlangıç yapar. İlkokuldan sonra çıraklık eğitimine başlamak için sağlık durumu elverişli olmalı, 14 yaşını geçenler kendilerine verilecek kurslarda bilgi sahibi olmalıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Elektroniği Teknisyeni-Teknikeri Görevleri Maaşları

Yukarıda saydığımız görevleri yerine getirmek için şartları taşınmalıdır. Aynı zamanda meslek lisesinden ilgili bölümler de okumak mümkündür. Ortaokuldan sonra trikotaj-endüstriyel örme bölümlerinde okuyanlar da diploma alarak ilerlemiş olurlar.

Trikotajcı-endüstriyel örmeci meslekte ilerlemesi de mümkündür. Çalışılan kurumlarda usta pozisyonunda görev almak mümkün iken usta öğretici görevleri de verilip kursiyerlere ders verme hakkı elde edilir.

Trikotajcı-endüstriyel örmeci maaşları ne kadar

Piyasada yer edinmiş kurumsal firmalarda görev alanlar kendilerine insanca yaşama hakkı elde edecek maaş kazanabilirler. Tam anlamıyla mesleğine kendini adamış, profesyonel olarak trikotajcı endüstriyel örmeci olarak çalışanlar işletme sahipleri ile oturup pazarlık yapma hakkına sahiptir. Kalifiye eleman her zaman istediği maaşı alabilen kişidir. İşini tam anlamıyla yapamayan, sıkılan, yarım yamalak ören kişilere fazla ücret ödenmeyeceğini herkes tahmin eder.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?