Tripolis Antik Kenti Sizi Çağırıyor

Tripolis Antik Kenti Sizi Çağırıyor

Tripolis nerede? Denizli’ye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Buldan Kazası’nın Yenicekent Kasabası ve Menderes Irmağı arasında yer alan bir yamaçta inşa edilen Tripolis antik kenti meraklıların ilgi odağı haline geldi. Ege’nin güney doğusunda bulunan Çürüksu Ovası ile İç Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz’e bağlantısını sağlayan bağlantılardan birisi olarak tarihte yerini almıştır. Ayrıca Çürüksu Vadisi’nde kurulan aynı dönemin […]

Tripolis nerede?

Denizli’ye yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Buldan Kazası’nın Yenicekent Kasabası ve Menderes Irmağı arasında yer alan bir yamaçta inşa edilen Tripolis antik kenti meraklıların ilgi odağı haline geldi. Ege’nin güney doğusunda bulunan Çürüksu Ovası ile İç Anadolu Bölgesi’nin Akdeniz’e bağlantısını sağlayan bağlantılardan birisi olarak tarihte yerini almıştır. Ayrıca Çürüksu Vadisi’nde kurulan aynı dönemin şehri Laodikya’ya ve Hierapolis’e de 25-30 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Tripolis ne zaman kuruldu?

Tripolis antik kentinin ilk olarak ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir fakat tarihçilerin yaptığı araştırmalar sonucunda bu şehrin ilk adımın Apollonia olarak kurulduğu söylenmektedir. Daha sonra adının değiştirilerek Tripolis şeklinde kullanılarak Lidya Devleti’nin bir şehri olduğu bilinmektedir. Bir Lidya şehri olmasına karşın o dönemin ilçeleri Karya ve Frigya arasında da tarım, ticaret ve sınır ulaşımını sağlayan merkezler arasında yer almıştır.

Şehir Çürüksu Çayı ve Menderes Irmağı arasında yer alan Çürüksu Ovası’nın bereketini zenginliklerini bir şehircilik anlayışı ile yansıtmıştır.

Bu antik kentin gün yüzüne tam olarak çıkarılması için çalışmalar aralıksız devam etmektedir. 1993, 2007 ve 2016 yıllarında kazılar yapılarak Tripolis antik kentinin gün yüzüne çıkarılması için çalışmalar aralıksız devam etmektedir.

Medeniyetlerin beşiği olan Anadolu’da o kadar çok antik şehir bulunmakta ki çoğu yer altında keşfedilmeyi beklemektedir. Antik Tripolis kenti de Denizli’nin Buldan kazasında yapılan kazı çalışmaları neticesinde gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. 50 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda olan agora yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstiklal Marşı'mızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy

Pamukkale Üniversitesi ekiplerince yapılan kazı çalışmalarını incelemek için Tripolis antik kentine ziyaret gerçekleştiren Denizli ekabiri antik kent ziyaretinde kazı heyetinin başkanlığını yapan Doçent Doktor Bahadır Duman ile çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulundular.

Kazı heyeti başkanlığını yapan Doç. Doktor Bahadır Duman bu seneki yapılan kazılar neticesinde 50 metre genişliğinde ve 90 metre uzunluğunda olan agoranın yavaş yavaş gün yüzüne çıkması için gayret ettiklerini belirtti. Bahadır Duman, bu seneki çalışmalar için jeoradar sistemi sayesinde agoranın gün yüzüne çıkarılması planlandığı, milattan sonra ikinci yüzyılda inşa edildiği anlaşılan dikdörtgen biçimindeki agora İon tarzında ve Roma Dönemi’nde yapıldığını vurguladı. Doç. Doktor Bahadır Duman, “Roma döneminin antik kentlerinden birisi agora şehrinin stratejik bir noktada bulunması sebebiyle burada yoğun ticari faaliyetler gerçekleşti anlaşılmaktadır. Yerleşimler çevresinde ticari bir değere sahip olan agoranın batı ve doğu kısa bölümlerinde 18 sütün bulunurken güney ve kuzey uzun kısımlarında ise 36 sütun yer almaktadır. Bu sene kazı çalışmaları planladığımız gibi devam ederse agoranın yıl sonuna kadar gün yüzüne çıkarılmasını hedefliyoruz.” dedi.

Sütunlu yol

Tripolis antik kenti kazı çalışmaları başkanlığını yürüten Duman, restorasyon ve kazı çalışmaları için antik kentte 30 kişiden oluşan ekip birlikte hareket ederek önemli bir çalışma yaptığını vurguladı. Duman, “Kazı çalışmaları bilimsel metodlar ve veriler altında Denizli Müze Müdürlüğü denetiminde 30 kişilik ekip ile sürmektedir. Ortaya çıkarmaya çalıştığımız antik kentte ana cadde özelliği taşıyan Hierapolis Caddesi restorasyon çalışması neredeyse bitmek üzere. Yaptığımız bu çalışmalar neticesinde doğu bölümünde yer alan caddede 17 adet sütun aslına uygun olarak restore edildi ve hepsi uygun olarak yerlerine yerleştirildi.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süleyman Demirel Müzesi İlgi Görüyor

Tripolis antik kentindeki yapılan kazı çalışmalarını ve restorasyon çalışmalarını yerinde inceleme fırsatı yakalayan şehrin ekabiri çalışmalarından gayet memnun olduğunu söyledi, kendilerine başarı dileklerini iletti ve incelemesini tamamladı.

Bugüne kadar çıkarılan yapılar şunlardır;

Hamam

Şehir binası olarak adlandırılan hamam kentin 200 metre güneyinde bulunmuştur. Yapının Roma mimari karakteristik özelliklerini yansıttığı gözlenmektedir.

Tiyatro merkezi

Yamaç bir bölgeye inşa edilen antik tiyatro Grek tarzında araziye uygun olarak inşa edilmiştir. Mimari olarak ise Roma tarzında yapılmıştır. 8.000 kişiyi alabilecek kapasitededir.

Tripolis antik tiyatrosu üç bölümden meydana gelmiştir;

Sahne ve sahne binası, orkestra ve cavea

Apsisli yapı olarak adlandırılan eser tiyatro ile şehir binası arasında yer almaktadır. Dikdörtgen şeklinde olan yapının kuzey duvarları apsisli olarak düzenlendiği için bu isim verilmiştir.

Tripolis

Şehir Binası

Antik hamamın ortalama 200 metre güneyinde bulunmaktadır. Üst yapı tamamen ortadan kalkmıştır. 40X65 ölçülerinde olan büyük bir yapıdır. Temel duvarları oldukça geniştir. Batı duvarlarına bitişik olarak sur duvarı devam etmektedir.

Kale ve surlar

Eğimli arazide yer alan Tripolis kenti düşmana karşı gözetleme kuleleri yapılmış burası çok kalın duvarlar ile sağlamlaştırmıştır. Tiyatroya bitişik vaziyette yer alan surlar kentin savunması için ve düşman tehlikesine karşı inşa edilmiştir.

kemer, künk, tünel ve su yontusu

Su yolları

İki ırmak arasında inşa edilmiş olsa da şehrin su ihtiyacının giderilmesi amacıyla su yolları inşa edilmiştir. Denizli’nin Güney kazası yakınlarında bulunan tatlı su kaynaklarından su getirmek için kemer, künk, tünel ve su yontusu izleri bulunmuştur.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kosova ve Balkan Barış Elçisi Arif Bozacı Saygı Buluşması

Nekropol

Antik kentin güney ve doğu yamaçlarında yer alan büyük meydan kaya mezarları ile doludur. Lahit şeklinde bulunan mezarlar ile dik ve meyilli tepelerde yer alan kayaya oyulmuş mezarlar bu alanı doldurmuştur.

Tripolis antik kentine ziyaret gerçekleştirmek isteyenlere özet bilgiler verdik. En güzeli ise, gidip yerinde görmek ve havayı teneffüs etmektir. Tripolis sizi çağırıyor.

Bir önceki yazımız olan Isıtılan Su Neden Ses Çıkarır başlıklı makalemizde Kapta ısıtılan sudan niçin ses çıkar, kaynatan suyun sesi ve SUDAN SES ÇIKMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?