TROY Nedir, TROY Nasıl ve Nerede Kullanılır?

TROY Nedir, TROY Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Lisansı ülkemize ait olan Troy markası bankalar arası ödeme sistemidir. Açılımı Türkiye Ödeme Yönetimi olarak bilinmelidir. Baştaki TR kelimesi de Türkiye’nin uluslararası kodudur. Yani kısaca Türkiye Ödeme Yönetimi kelimelerinin ilk harflerini temsil etmektedir. Troy kelimesi İngilizce’de Truva kelimesinin karşılığıdır. Bu kısaltma bilinçli olarak mı tercih edilmiş tam bilgi sahibi değiliz. Ancak yakında ülkemizde kullanıma geçecek […]

Lisansı ülkemize ait olan Troy markası bankalar arası ödeme sistemidir. Açılımı Türkiye Ödeme Yönetimi olarak bilinmelidir. Baştaki TR kelimesi de Türkiye’nin uluslararası kodudur. Yani kısaca Türkiye Ödeme Yönetimi kelimelerinin ilk harflerini temsil etmektedir.

Troy kelimesi İngilizce’de Truva kelimesinin karşılığıdır. Bu kısaltma bilinçli olarak mı tercih edilmiş tam bilgi sahibi değiliz. Ancak yakında ülkemizde kullanıma geçecek olan kredi kartlarının sağ alt köşesinde VİSA kart, Master kart yerine Troy logolarını görmeye başlayacağız.

Öncelikle Türkiye’de kullanılan kredi kartlarında kullanıma geçecek olan bu sistem zamanla yurt dışı anlaşmaları yapılarak Uluslararası bir özellik kazanacağı düşünülmektedir. Dünya genelinde ödeme sistemi altyapısı özelliği bulunan altı önemli marka bulunmaktadır. Bunlar Master Card, Visa kart, American Express, Dinners Club, JCB ve China Union Pay olarak sıralanmaktadır. Bu altı önemli ödeme sisteminden sadece Master Card, Amerikan Ekspres ve Visa kart ülkemizde kullanılmaktadır.

Troy nasıl kullanılacak

Üzerinde Troy logosu bulunan kartların kullanımı daha önce kullandığınız diğer kartlarla aynı olacaktır. Çok yeni bir ödeme sistemi olduğu için başlangıçta ülkemizdeki bankalar tarafından kullanılacaktır. Şimdilik 10 civarında banka ile anlaşma sağlanmıştır.

Milli ödeme sistemi olan Troy nasıl kullanılır, diye merak edenler… Herhangi bir işlem yapılmasına gerek yoktur. Üzerinde VİSA ya da Master kart logosu bulunan kredi kartları ya da banka kartları ile aynı şekilde üzerinde Troy logosu bulunan kartlar da bir işlem yapmak için kullanıma geçecektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ayakkabı Nasıl Yapılır-Üretilir

Sadece yurt dışına çıkmayı düşünüyorsanız şimdilik yurt dışında kullanma imkanınız olmayacaktır. Üzerinde Troy logosu bulunan kredi kartları ya da banka kartları her türlü pos cihazında ya da ATM’lerde rahatlıkla kullanılacaktır.

Bankalararası Kart Merkezi olan yani BKM olarak adlandırılan merkezin hazırladığı Troy tam olarak kullanımı geçtiği zaman diğer kartlardaki özelliklerin aynısı olacaktır. Şimdiden kullanıcıların merakla beklediği Troy nedir Troy nasıl kullanılır, Troy kartın avantajları nelerdir sizlere bilgilendirme yapmaya devam ediyoruz.

Troy kart kullanımının avantajları

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından açıklanan verilere göre kredi kartı kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Yüzde 3 civarında yurt dışında alışveriş yapan Türk kart sahipleri var. Hesaba katılmayan sadece ülke çapında kredi kartı ile alışveriş yapan % 97 potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla Troy kart kullanımının avantajları tüketicilere anlatılacaktır.

Yakında bu kartın kullanımı artacak ve herkes milli markamız olan Troy kart nasıl kullanılır yaşayarak öğrenecektir.

Troy Kart

Troy kartın üye işyerlerine ve tüketicilere ne faydası olacak. doğal olarak Türk kullanıcılar milli marka olan Türk ödeme yönetim kartı Troy hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu ürünün hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Türk kullanıcılar Troy kartın nasıl kullanılacağını ve avantajları neler olacağını merak etmektedir.

Haklı olarak onlara bu konu hakkında kısa bilgilendirme yapalım. Maliyetleri minimum düzeyde tutacak olan milli kart Troy düşük maliyetlerle tüketicilere avantajlar sağlayacaktır. Küçük işletmeler pos cihazlarını kullanarak düşük maliyetlerle kazançlı çıkacaklar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Buğday Ekimi Ne Zaman Nasıl Yapılır

Bugüne kadar henüz kartlı sistemden faydalanmayan küçük işletmeler de Troy kartın avantajlarından faydalanacaktır. Böylece yurt dışına komisyon ödemek zorunda kalan bankalar hem parayı içeride tutacak hem de daha ucuz fiyatı ödeme sisteminden faydalanmış olacaklardır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?