TRT’den Müjdeli Haber(!)

TRT’den Müjdeli Haber(!)

 Ülkemizde petrol ürünleri dolara endeksli hale getirilip, doların artması ile zamlanıyorken, doların düşmesi ile de petrol ürünlerinin de düşmesi gerekmez mi? Hukukla yönetilen ülkeler için bu durum böyle olurken, bizde maalesef dolar düşerken petrol ürünleri benzin, mazot, gaz ve diğerleri düşmüyor. Düşüyor da dünyada % 25 düşüş yaşanırken Türkiye EPDK adlı göstermelik kurum sayesinde sadece % 9 indirim yapıyor.

Bu haberi müjdeli haber olarak 2 gün art arda veren TRT bir haberi müjde olarak vereceksen, insanların bir kazancı olmalı. Bu habere göre ne kazancı var, ne de kaybı. Sanki ‘biz doğal gaza zammı dört gözle bekliyorduk ama bu ay yapmıyorsanız bizim için inanılmaz bir durum’ manasına gelmiyor mu, bu durumda? Hal böyle iken TRT gün boyu verdiği müjdeli haberle bizleri çok üzdü… Haberin özü, enerji bakanına, doğal gaza zam yapacak mısınız? diye  sormuşlar. O zat da ‘zam yapma şartları henüz oluşmadığı için bu ay zam yapmayı düşünmüyoruz!’ demiş.

doğal gaza zam

TRT, bu haberi saat başı  vermesi yetmiyormuş gibi, durmadan alt yazı şeklinde de verilmesi de TRT kanallarına güvenimizi sarsıyor, desem yalan olmaz.

Bundan sonra haberleri dinlerken şuna dikkatinizi çekmek istiyorum, bugün verilen olumlu haberler aslında gelecek ayların kötü haberlere gebe olacağını çağrıştırıyor olacak. Yani bu ay iyi, bu ay zam yok, bu ay olumsuz durum yok gibi haberler, gelecek aylara hazırlıklı olun, geçen aylar yapmadık bakın, artık bu ay zam yapma hakkı otomatikman doğdu, manasına geliyor. Çünkü birileri, bir ay öncesinden ‘gelecek ayda zamma hazır’ olun çığırtkanlığını yaptırıyorlar zavallı haber sunucularına.

Hiç bir haber değeri olmadan, gelecek olumsuz haberleri, önceden iyi haber gibi verenlere, halkın haber alma özgürlüğüne müdahale edenlere, tüketiciyi yanlış yerlere kanalize edenlere ne denir ki…

Bir önceki yazımız olan Özgürlüğe Değer başlıklı makalemizde özgürlük ve özgürlük makalesi hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun