Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

Trüf Mantarı Yetiştiriciliği Yapmak

En sağlıklı yiyeceklerden birisi olan trüf mantarı yetiştiriliği yapma fikrine sıcak bakanlardansınız anlaşılan. Kralların en sevdiği yiyecekler arasında yer aldığı söylenen bu mantarı yetiştirerek para kazanmak için araştırmaya koyuldunuz. Dünyada çok az bulunan mantarlardan biridir. Sizin de para kazanma planlarımız varsa bu değerli besini yetiştirerek az bulunmasının önüne geçenler arasına girebilirsiniz. Üstelik yetiştirmek sandığınız kadar da […]

En sağlıklı yiyeceklerden birisi olan trüf mantarı yetiştiriliği yapma fikrine sıcak bakanlardansınız anlaşılan. Kralların en sevdiği yiyecekler arasında yer aldığı söylenen bu mantarı yetiştirerek para kazanmak için araştırmaya koyuldunuz. Dünyada çok az bulunan mantarlardan biridir. Sizin de para kazanma planlarımız varsa bu değerli besini yetiştirerek az bulunmasının önüne geçenler arasına girebilirsiniz. Üstelik yetiştirmek sandığınız kadar da zor değil. Diğer mantarlar nasıl yetiştiriliyorsa aynı yöntemi bu yiyecek için de uygulamanız yeterlidir. Uygun olan bir bahçede veya mantarın yetişebileceği uygun ortamlarda çoğaltma imkanı bulunmaktadır.

Trüf mantarı nedir nasıl yetiştirilir

5 ile 20 santimetre toprak derinliğinde yetişen bir mantar türüdür. Akdeniz Bölgesi’nde yetiştiği bilinir olmasıyla beraber dünyanın birçok bölgesinde bulunmaktadır. Dünyada %45’ini Fransa, %35’ini İspanya, yüzde 20’sini İtalya sağlıyor.

Kara Elmas olarak da anılan siyah trüf mantarı İtalyan mutfağının en önemli ve değerli unsurlarından biridir. Yetiştirilmesi çok zor olan bir mantar çeşididir. 70 kadar çeşit olduğu söylenen trüf mantarı pek çok yerde yetişse de en değerli ve en lezzetli yeri başta Fransa olmak üzere, İtalya, İspanya Hırvatistan gibi Avrupa ülkeleridir.

Fransa’da 20000 kişi geçimini bu mantarlardan sağlamaktadır. Trüf mantarı patates gibi yer altında özellikle meşe ve kestane ağaçlarının köklerine yakın yerlerde, toprağın 50 santim kadar altında yetişir. Ağaç köklerine yakın yerler seçmesinin nedeni ise, kökleri emerek ihtiyacı olan şeker ve organik asitleri sağlamasıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İş İmkanı Yüksek En İyi 2 Yıllık Önlisans Bölümleri

Gelişmesi esnasında hassas bir doğal dengeye ihtiyacı vardır ve yaz sağanakları uygun ölçüm sağladığından idealdir. Çok kuru geçen yaz ayları ise trüfün kurumasına neden olmaktadır. Yer altında yetiştiği için yüzeyden görünmemesi, toplamak için özel uzmanlık gerektirmektedir. Bunun için daha çok koku alma yeteneklerinden dolayı özel olarak eğitilmiş köpek ve domuzlar kullanılmaktadır.

Ceviz büyüklüğünde ve ortalama ağırlığı 100 gram olan trüf mantarının aroması en yoğun tadını tazeyken sunar. Giderek aromasını ve suyunu kaybettiği için taze tüketilmelidir. Çok pahalı besinin toplandıktan sonra 5 gün içinde tüketilmesi tavsiye edilir.

Trüf mantarı yetiştirerek para kazanmak

Ülkemiz biyolojik zenginlik açısından oldukça uygundur. Trüf mantarı siyah elmas olarak da bilinmektedir. Kilogramı 400 Euro’ya kadar çıkabilmektedir. Bu önemli besin kaynağının yetiştirdiğiniz takdirde alıcısı da oldukça fazladır. Düzenli bir şekilde trüf yetiştirirseniz ihraç etme imkanımız bulunmaktadır. Türkiye’de çok fazla bilinmediği için doğal olarak fazla gelmez. Ancak yurt dışında değerini bilen insanlar sizin ürettiğiniz mantarları satın almak isteyecektir.

Ülkemizin farklı bölgelerinde Orman Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen Orman Eylem Planı kapsamında farklı illerde mantar yetiştirmek için çalışılmaktadır.  Bu kapsamda bakanlık trüf mantarı yetiştirmek amacıyla yaklaşık 3000 kişiye eğitim vermektedir.

Trüf mantarı yetiştirmek isteyenlerin ayrıntıları bakanlık kanalıyla öğrenmesini tavsiye ederiz. Türkiye’de farklı türleri tespit edilen trüf mantarları bulunmaktadır. Muğla ve Antakya illerimizde üretilen ve tüketilen önemli besin ögesi diğer illerimizde de yetiştirilebilecek kanısı uyandırdı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uluslararası Lojistik Meslek Elemanı Görevleri Maaşı

Trüf mantarı fiyatları

Trüf mantarı çeşitleri fiyatlarına göre değişkenlik göstermektedir. Kışlık siyah Trüf mantarı yaklaşık 1000 TL civarında satılırken, yazlık olan siyah trüf mantarlarının kilosu ise 200 TL civarındadır. Henüz üretimi yapılmayan beyaz Trüf mantarı 3000 euro civarında satılmaktadır. Dünya genelinde üretimi giderek düşüş göstermektedir. Bu önemli besin ögesine talep hızlı bir şekilde artarken buna zıt bir grafik çizen üretim ise oldukça yetersizdir. Bu durumu lehinize dönüştürmek isterseniz sizlere de Türkiye’nin hemen hemen her bölgesinde yetiştirilebilecek trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak para kazanma fırsatını değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz.

Çok az bulunması sebebiyle değeri yüksek olan bu besin olmasından dolayı sofralarda farklı bir değer kazandırmaktadır. Dünyada Akdeniz iklim kuşağı olarak kabul edilen İtalya,  Fransa, İspanya ve Türkiye’nin de içinde yer aldığı iklim kuşağında geçtiği bilinmektedir.

Türkiye’de çok bilinmese de Avrupa mutfaklarında oldukça önemli bir yer edinen trüf mantarı mutlaka değerlendirilmesi gerekir. Türkiye’de farklı kurum ve kuruluşlar bu önemli boşluğu doldurmak için harekete geçmiştir. İster bireysel olarak isterseniz kurumsal olarak trüf mantarı yetiştiriciliği yaparak önemli oranda gelir edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?