Turist Rehberi Nasıl Olunur Görevleri Maaşı

Turist Rehberi Nasıl Olunur Görevleri Maaşı

Turist rehberi olmak için 2 alternatif sunulmaktadır. Birincisi, eğitimini almak için üniversitelerin ilgili bölümlerinin tamamlayıp diploma almaktır. İkincisi de yetkisi olan kurum ve kuruluşların düzenlediği seminer ve kurslara katılıp sertifika almaktır. seçenekteki üniversitelerden turizm veya rehberlik bölümü bitirenler nasıl rehber olabilir? YÖK’e bağlı olan eğitim kurumlarda Turizm Rehberliği ya da Turist Rehberliği bölümlerinden herhangi birini […]

Turist rehberi olmak için 2 alternatif sunulmaktadır. Birincisi, eğitimini almak için üniversitelerin ilgili bölümlerinin tamamlayıp diploma almaktır. İkincisi de yetkisi olan kurum ve kuruluşların düzenlediği seminer ve kurslara katılıp sertifika almaktır.

 1. seçenekteki üniversitelerden turizm veya rehberlik bölümü bitirenler nasıl rehber olabilir? YÖK’e bağlı olan eğitim kurumlarda Turizm Rehberliği ya da Turist Rehberliği bölümlerinden herhangi birini ister önlisans, ister lisans ya da yüksek lisans düzeyinde bitirmeleri halinde prosedür tamamlanmış sayılır. Sonrasında bir dilekçe ile beraber diplomalarının bir örneğini, yabancı dil sınavında başarılı olduklarını gösteren ve mevzuata uygun olarak elde edilmiş eşdeğer bir belgenin onaylı örneğini de eklemesi gerekir.

Adli sicil belgesi eklenmeli, uygulama kredilerinin tamamlandığını gösteren belgenin örnek ya da aslında eklenmesi, 2 tane vesikalık fotoğraf, ruhsat almak için gerekli ücretin ödenmesi yeterlidir. Sonrasında bakanlık tarafından size Turizm Rehberliği yapabileceğinize dair onay verilecektir.

2. aşamada ise Turizm Rehberleri Birliği tarafından açılan sertifika programlarında rehberlik hakkıdır. Bunun için Turizm rehberlik belgesi nasıl verilir açıklamalarına dikkat edip gerekli prosedürleri yerine getirmek gerekir.

Oldukça yoğun ve uzun kapsamlı bir sertifikasyon programı olduğunu hatırlatalım. Çünkü başvuru belgelerinin hazırlanması, incelenmesi, sonrasında sınav hakkı elde edilmesi, sınava davet edilme, sınav usulleri, aşamaları uzun uzun anlatılmaktadır.

Sertifikasyon programına katılacak olanların hangi dersleri alacağı, hangi konferansa katılacağı yine bu alanda yol almak isteyenler için açıklanmıştır.

Turist Rehberliği çalışma kartı almak

Turizm sektöründe görev almak, hem ülkesine hem de kendi geçimine katkı sağlamak isteyen gençler Turist Rehberliği çalışma kartı almak zorundadır. Bunun için ister üniversitelerden mezun olun, isterseniz Birlik tarafından sunulan sertifikasyon programına katılarak Turist Rehberliği olma yolunu tercih edin, çalışma kartı almak zorundadır. Herhangi bir Turizm Birliğine kayıt olmak gerekiyor. 1 yıl geçerli olacak çalışma kartı takdim ediliyor. Bu izin belgesi ile hem aktif olarak Turist Rehberliği hem de fiili olarak görev icra etme hakkı elde edilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kaldırım Taşlarının Sökülüp Takılması

Üniversiteden mezun olmak, sertifikasyon programlarından belge almak Turist Rehberliği yapmak için yeterli olmamaktadır. Her yıl çalışma izin belgesi alınmalıdır. Odaya da üye olmak ve bağlı olduğunuz odanın üyelik koşullarını da taşımanız gerekmektedir. Aksi halde Turist Rehberliği çalışma kartı alma hakkını kaybedersiniz.

Turist Rehberi Nasıl Olunur

Turist rehberinin görevleri nelerdir

Gezip, dolaştığımız tarihi turistik mekanlarda, bir grup önünde yüksek sesle konuşan birilerini mutlaka görmüşsünüzdür. İşte bu kişi çalışma kartı olan bir turist rehberidir.

Görevleri arasında şunlar yer almaktadır;

 • Gezi şamasında ihtiyaç halinde ilk yardım yapmakla mükelleftir. yani ilk yardım yapabilme yetki belgesi de bulunmalıdır.
 • Ülkemizi ziyaret eden turistlere aktarmak için, bize özgü olan müzik, halk oyunları, yemek, kıyafetler, gelenek görenekler önceden araştırılmalı ve turistleri kültür ürünlerimizle buluşturmalıdır.
 • Sorumlu olduğu turist kafilesinin gezi programı kapsamında antik kentler, tarihi yerler, doğal güzelliklere götürmeli ve buraların özelliklerini önceden eksiksiz öğrenmelidir.
 • Sorumlu olduğu turist kafilesinde yaralanma, hastalanma, veya ölüm gibi istenmeyen sağlık sorunlarının meydana gelmesinde, kiminle nasıl bağlantılar kuracağını bilmelidir.
 • Turistlerin ihtiyacı olan döviz işlemleri, kambiyo işlemleri, sağlık sorunları, haberleşme ya da parasal ihtiyaçların giderilmesi gibi konularda yardımcı olmalıdır.
 • Ülkemize gelen yabancı turistlerin her türlü pasaport vize gümrük işlemlerinde yardımcı olmalıdır.
 • Bütün bu görevleri yerine getirirken yabancı dil bilgisinin mükemmel seviyede olması gerektiğini hatırlatmak zorundayız.

Kimler turist rehberi olmalıdır

 • Farklı kültürleri tanımakta keyif alanlar
 • Her türlü insanlarla rahat iletişim kurabilirler
 • Dakik enerjik sorumluluk almanyı bienler
 • Diksiyonu net, anlaşılır, düzgün olanlar
 • Gezmeyi, yürümeyi sevenler
 • İnsanlara bir şeyler öğretmeyi sevenler
 • Becerikli, girişken, her türlü insanları konuşmaktan keyif alanlar
 • Ülkesinin tanıtımına katkı sağlamak isteyenler
 • Turist rehberi olmak için gerekli özelliklere sahiptir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Arı Balı Nasıl Yapar-Balın Faydaları Nelerdir

Turist rehberi iş imkanları

Başta Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı birimlerde olmak üzere özel firmalarda ya da seyahat acentelerinde iş imkanı yakalayabilirler. İsteyenler kendilerine ait işyeri açma hakkına da sahiptirler. Ülkemiz tarihi açıdan zengin bir ülke konumundadır. Geçmiş dönemlerde sadece yabancı turistlerin akınına uğrayan turistik yöreler son yıllarda iç turizm patlaması ile birlikte kendi vatandaşlarımız tarafından da tercih edilmektedir. Bütün bu hareketliliğin belli bir düzen içinde yapılması için herkes üzerine düşeni yapmaktadır.

Firmalar turist kafilelerini yönlendirebilecek turist rehberlerine ihtiyaç duymaktadır. Avrupa ülkelerinden devamlı olarak organizasyon yapılarak ülkemize turist gönderilmektedir. Bunlara rehberlik yapan profesyonel kişiler yeterli düzeyde değildir. Özellikle yabancı dil sıkıntısı Turist Rehberliği iş imkanlarını pozitif anlamda geliştirmektedir.

Son yıllarda Arap ülkelerinden, Çin’den ve Rusya’dan turist akını gözlenmektedir. Beraberinde farklı ülkelerin turistlerine hitap edecek Turist Rehberliği sorununu ortaya çıkarmıştır.

Demek ki sadece İngilizce bilmek, Almanca bilmek yeterli değildir. Bunların yanında Çince, Arapça, Rusça dillerinin de öğrenilmesi Turist Rehberliği iş imkanlarını katlayacaktır.

Turist rehberleri maaşı ne kadar

Turizm alanında faaliyet gösteren firmalar kurum kuruluşlar her sene Turist Rehberliği taban ve tavan ücretlerini, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği, Kültür ve Turizm İl Müdürlükleri ile ilgili Turist Rehberliği meslek kuruluşları birlikte kararlaştırır. Hazırlanan teklif Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletiler, sonrasında bakanlık uygun taban ve tavan Turist Rehberliği ücretlerini saptar. Sektördeki ilgili kuruluşlara duyurulur. Bunun için de yarım gün Tur, transfer, ücretler, gece turu, tam gün turu, Doğu Anadolu Tuu, Anadolu Turu, Türkiye Turu gibi farklı kalemler bulunmaktadır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İşletme Yönetimi Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Turist rehberi olarak hizmet verecek kişilerin tecrübesi, bilgisi, insanlarla iletişimi, doğa şartları, programların zorluğu gibi kriterler ayrıca ek ödenek şeklinde Turist Rehberliği maaşlarına eklenecektir. Her halükarda kazançlı çıkanlar, bu bölümde okumuş, mezun olmuş, sertifika almış Turizm Rehberliği görevin yerine getiren başarılı kişiler olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?