Turizm İşletmeciliği İçin Okunan Bölümler ve İş İmkanları

Turizm İşletmeciliği İçin Okunan Bölümler ve İş İmkanları

Türkiye’nin parlayan sektörü Turizm herkesin ilgisini çekiyor. Çekim merkezi konumundaki Turizm üzerine okunacak bölümler nelerdir, iş imkanları nasıldır, kimler Turizm İşletmeciliği bölümünü okumalıdır birlikte bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız. Üniversitelerin Turizm Fakültelerine bağlı bölümlerde eğitim alarak lisans düzeyinde diploma sahibi olunur. Kısa sürede Turizm sektörüne atılmak isteyenler de meslek yüksekokullarında Turizm ve Otelcilik üzerine eğitim […]

Türkiye’nin parlayan sektörü Turizm herkesin ilgisini çekiyor. Çekim merkezi konumundaki Turizm üzerine okunacak bölümler nelerdir, iş imkanları nasıldır, kimler Turizm İşletmeciliği bölümünü okumalıdır birlikte bu soruların cevabını bulmaya çalışacağız.

Üniversitelerin Turizm Fakültelerine bağlı bölümlerde eğitim alarak lisans düzeyinde diploma sahibi olunur. Kısa sürede Turizm sektörüne atılmak isteyenler de meslek yüksekokullarında Turizm ve Otelcilik üzerine eğitim alabilirler.

Turizm işletmecisi kime denir

Turizm sektöründe çalışmak isteyen ve bu amaçla hizmet sağlayan işletmelerde görev alan meslek elemanına seyahat işletmecisi ya da Turizm operatörü denir. Turizm amaçlı olarak insanların gezmek, konaklamak, eğlenmek için kaldığı işletmelerde her türlü iş ve işlemlerin yürütülmesinde aktif rol alan bu personel turizmin temel taşlarından birisidir.

Turizm seyahat işletmeciliği

Turizm işletmecisi hangi görevleri üstlenir

Hizmet verdiği işletmede turistlerin her türlü ihtiyacının giderilmesine yönelik faaliyetler yürütür. Bunlar doğal olarak eğlenmek, konaklamak, alışveriş yapmak, gezmek, spor ve ulaşım gibi hizmetleri içerir.

Bağımsız olarak çalışıyorsa turistlerin rahatça gezip görebileceği ortamlar bulmak için turlar ayarlar. Ülkemize gelen ya da yurt dışına gidecek Türk vatandaşlarının tur programlarını ayarlar. Hizmet yürüttüğü işletmedeki müşterilerin şikayet sorunlarıyla ilgilenir ve bunlara çözüm bulur. Anlaşmalı firmaların sattığı biletlerinin programları ile ilgili olarak müşterilerine bilgilendirme yapar. Hizmet verdiği müşterilerinin gümrük vize havalimanı ve diğer işlemlerin hızlı bir şekilde yürütülmesine önayak olur. Çalıştığı işletmede hizmet üretirken ödemeler ve tahsilatlar ile alakalı olarak gerekli desteği sağlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Bankaların Yeni Yıl Kredi Kampanyaları

Turizm İşletmeciliği geniş bir alanı kapsamaktadır. Bazı durumlarda bağımsız acentelik-şube açarak çalışma imkanı varken, bazen de herhangi bir turistik tesisin sorumluluğu istenebilir. İstenilecek görevler çeşitlilik arz edebilir, esas olan turizmin gelişmesine, planlı bir şekilde işlenmesine bireysel olarak katkı sağlamaktır.

Kimler Turizm işletmecisi olmalıdır

Sektörün bileşenleri oldukça fazladır ancak genel hatları itibariyle sosyal yönden gelişmiş olan, insanlarla iyi diyalog kurabilen ve yenilikleri yakından takip edenler bir adım önde sayılabilir. Planlı programlı yaşayabilen, zamanı ekonomik biçimde kullanan, yabancı dil bilen, teknolojik araç gereçleri en iyi şekilde kullanabilen kişilerin seyahat işletmecisi olmak için yeterli asgari özellikleri taşıdığını söyleyebiliriz.

Turizm işletmecisinin çalışma ortamı nasıldır

Tek kelimeyle mükemmel demek yeterlidir, çünkü eğlence, güzel vakit geçirme, dinlenme, gezme-görme üzerine bir sektörden bahsediyorsak burada çalışmak bile bir ayrıcalık olarak kabul edilebilirİ

Turizm işletmecisi nasıl olunur

Yüksek Öğrenim kurumlarına bağlı olan üniversitelerin turizm fakültelerindeki turizm işletmeciliği bölümünü okumak gerekiyor. Sadece burada üniversite eğitimi almak yeterli değil, beraberinde turizmi ilgilendiren yabancı dilleri, insan ilişkilerini ve sahayı tanımak gerekiyor. Sonrasında organizasyon becerisini geliştirmek amacıyla yüksek profilli Turizm firmalarında tecrübe edinmek büyük bir avantaj sağlıyor.

Turizm İşletmeciliği mezunları nerelerde çalışır

Bölümden mezun olan öğrenciler kendilerine verilen lisans diploması ile farklı iş imkanlarına kavuşur. Bunlardan en önemlisi, Turizm Seyahat acentelerinde iş imkanı yakalarlar. Ayrıca, Turizm ofislerinde turistik amaçlı büyük gemilerde kendilerine iş verilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sondaj Teknolojisi Teknikeri Ne İş Yapar, Ne Kadar Kazanır

Ekstra olarak kara hava ve deniz işletmeciliği yapan turizm firmalarında iş imkanı yakalayabilirler. Kendilerine buralarda gelecek olan görev tur operatörlüğü ya da turizm rehberliği olabilir.

Turizm işletmecisi alt birimleri

Girişte de size vurgulamaya çalıştığımız gibi Turizm çok bileşenli bir sektör olması sebebiyle farklı iş imkanlarına da kanalize eder. Örneğin doğa turizmleri; orman kamping alanları, yat turizmi, kongre turizmi, kaplıca turizmi, fuar organizasyonları, konferanslar gibi değişik bileşenlerle iş kapsamı da genişlemektedir.

Bilet satışı yapmayı düşünenler de kendi seyahat çantası bürosuna ofis stili açarak gelir temin etmektedir.

Turizm işletmecisi ne kadar kazanır

Kazançlı bir sektör sözkonusu olduğu için hizmet verilen birim bölüm ya da alan Turizm işletmecisinin maaşını ortaya çıkarır. Yüksek profilli bir turistik tesiste kendisine iş verilen birine maaş oldukça yüksek olabilir. Bu durum her sektörde olduğu gibi kişinin performansı, becerisi ya da bağlı bulunan firmaya kazandırdıkları ile doğrudan paralellik gösterir.

Kendi işinin sorumluluğunda olan Turizm seyahat işletmecisi gelirini çalışma azmi ne göre kendisi belirler. Kısaca özetlemek gerekirse, turizm işletmeciliği bölümü okuyanlar hem çok avantajlı hem de çok karmaşık bir meslek arayışının içine girebilir. Çünkü alternatif oldukça fazladır.

Turizm, otel, seyahat işletmeciliği üzerine kafa yoranlar daha ayrıntılı bilgi almak için bu sektörün temsilcilerinin iş ilanlarını ve istedikleri kriterleri okumalarında yarar var.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?