Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları

Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü İş İmkanları

Turizm ve otel işletmeciliği mezunu ne iş yapar? Ülkemizde bacasız fabrika olarak kabul edilen, yılın dört mevsimi ne yayılan bu sektör yetişmiş eleman sıkıntısı çekmektedir. Kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi amacıyla üniversitelerin Turizm ve otel işletmeciliği bölümünde eğitim verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda insan ilişkileri konusunda eğitimli bireylerin dünyanın her noktasından Türkiye’ye gelmeleri durumunda onların konaklama, bulundukları […]

Turizm ve otel işletmeciliği mezunu ne iş yapar?

Ülkemizde bacasız fabrika olarak kabul edilen, yılın dört mevsimi ne yayılan bu sektör yetişmiş eleman sıkıntısı çekmektedir. Kalifiye eleman ihtiyacının giderilmesi amacıyla üniversitelerin Turizm ve otel işletmeciliği bölümünde eğitim verilmektedir. Bu eğitimler sonucunda insan ilişkileri konusunda eğitimli bireylerin dünyanın her noktasından Türkiye’ye gelmeleri durumunda onların konaklama, bulundukları yerlerdeki tarihi turistik yerleri ziyaret ediletmesine rehberlik etmektedirler.

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı bu sektörde farklı hizmetler sunarak turizm pazarlamasına ve müşterilerin döviz bırakmasına çalıştığı işletmeye girdi sağlamasına destek verir.

Turizm ve otel işletmeciliği okumak

Hem çalışan için hem de turizm sektörüne kalifiye ilan eleman kazandırmak için açılmış bir bölümdür. Bu bölümde okumak, insan ilişkilerinin öğrenilmesi ve ön büro, mutfak, kat hizmetleri, servis, sunum gibi becerilerin kazanılması anlamına gelmektedir. İsteyenler Açıköğretim fakültelerinde de devam zorunluluğu olmadan programından mezun olabilmektedir.

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanının görevleri nelerdir

Çalıştığı işletmeden turizmle alakalı kendine verilebilecek bütün görevler harfiyen yerine getirilmelidir. Bunlar, kat hizmetleri başta olmak üzere servis hizmetleri, ön büro hizmetleri ve çalışılan kurumdaki müşterilerin beklentilerine yönelik hizmetlerdir. Eğer ön büro hizmetlerinde görev verilecekse otele giriş çıkış ve rezervasyon işlemlerini yapmakla mükelleftir. Kat hizmetlerinde çalışanlar ise temizlik, düzen, odaların hazırlanması, müşteri hizmetlerin en iyi şekilde karşılanması olacaktır. Servis hizmetleri bölümünde çalışanlar da yiyecek-içecek gibi görevleri en iyi şekilde icra etmelidirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Daha Çok Para Kazanabilirim

Diğer taraftan otel ve turizm mekanlarında, satın alma, muhasebe, mutfak, pazarlama, ürün satış bölümlerinde başarılı olanlara yöneticilik görevleri de verilmektedir.

Turizm ve otel işletmeciliği

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı olmak için gerekli özellikler

  • Takım çalışmasına riayet ederler.
  • Sorumluluk sahibi, çalışkan, özverili, araştırmacı gençler, işini zamanında ve mükemmel şekilde yapanlar.
  • Sosyal yönden gelişmiş, insanları etkileme becerisine sahip olanlar.
  • Azimli, sorumluluk almayı bilen, detaylara riayet eden kimseler.
  • Yabancı dil bilgisi yeterli olanlar.
  • Sosyal bilimlere ilgi duyanlar.
  • Ekonomi ve turizm alanında ilerlemek isteyenler.

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı nerelerde çalışır

Turizmin hizmet verdiği bütün iş kollarında çalışma imkanı mevcuttur. Sadece turistik tesislerde değil normal olarak insanlara hizmet veren sektörlerde de rahatlıkla iş bulabilirler. Lüks lokantalarda, büyük otellerde, kamu kurum kuruluşlarının tahsis edilen kadrolarında hizmet alabilirler.

Çalışma ortamları temiz, bol, ışıklı serin sıcak ve insanların rahat edebileceği yerlerdir. Ancak daha çok kapalı ortamlarda ve temiz mekanlarda hizmet sunarlar. Çalıştığı yerler genelde yabancı turistlere hizmet veren yerler olsa da son yıllarda yurtiçi turizmin de canlanması ihtiyacın artmasına sebep olmaktadır.

Turizm ve otel işletmeciliği iş imkanları

Bu bölümü bitirenler daha ziyade konaklama işletmelerinin sunduğu iş imkanlarından faydalanmaktır. Bunlar arasında insan kaynakları, satış ve pazarlama, servis hizmetleri, satın alma hizmetleri, kat hizmetleri, ön büro hizmetleri, mutfak hizmetleri gelmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümü Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

İş bulmak için sadece turistik işletmelerin araştırılması yeterli değildir, son yıllarda seyahat acenteleri, bilet firmaları, operasyon işleri yapanlar, rezervasyon firmaları, havayolu şirketleri bu bölüm mezunlarına istihdam olanağı tanımaktadır. Beklenen ve sahip olması gereken donanım; yabancı dil. Bir yabancı dili çok iyi bilenler iş bulma sorunu yaşamazlar, çünkü Türkiye’de kalifiye eleman sıkıntısı özellikle var. Sağlık Turizmi sektöründe yetişmiş eleman istediği ücreti alır, istediği yerde çalışabilir.

Turizm ve otel işletmeciliği meslek elemanı nasıl olunur

İki seçenek Turizm ve otel işletmeciliği yolunu açar. Birincisi ortaöğretimde bulunan meslek liselerinde kısa yoldan okumak ve başarıyla mezuniyet belgesini almaktır. Buradan mezun olduğunuz zaman işyeri açma belgesiyle verilmektedir. İkisi de üniversitelerin Turizm ve otel işletmeciliği önlisans programını tamamlayabilir. Örgün bölümlerde okunan zorunluluğu yoktur. Çünkü açıköğretimde de o bölüm rahatlıkla okunabilmektedir. Dersler hem kolay hem de herkesin anlayabileceği şekildedir. Hem çalışıp hem de bu bölümü dışardan okumak zor değildir.

Meslek lisesinden ilgili bölüme geçiş yapanlara ek puan hakkı tanınmaktadır. 2 yıl ilaveten 1 yıl hazırlık okutan üniversiteler de bulunmaktadır. Hangisini okursanız okuyun sizden istenen en önemli beceri yabancı dil olacaktır. Çünkü sektörün müzik taşı hem konuşma hem de yazma anlamında yabancı dil bilgisidir.

Sizlere tavsiyemiz, eğitim hayatı esnasında veya öncesinden gerçek manada yabancı müzik öğrenmektir. Otel işletmeciliği yapan kişiler öncelikle yabancı dil bilen elemanları tercih etmektedir. Üniversite bitirmek ikinci seçenek olarak tercih edilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bölümü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Turizm ve otel işletmeciliği maaşları

Hizmet verilen kurumlar sizin performansınıza göre kazanç teklifi sunmaktadır. Bunun yanında yabancı dil bilgisi, tecrübeniz, pozisyonunuz ve işletmelerin yapıları turizm ve otel işletmeciliği maaşları belirlemede önemli rol oynamaktadır. Çalışılan ortam rahat ve temiz, yeme içme, aynı zamanda kalma, ikamet etme ihtiyaçlarınızı da barındırabilir. Alacağınız ücret diğer çalışanlara göre 2 kat anlamına gelecektir. Kamu alanında istihdam olanağı yakalayan memurların aldığı ücret kadar maaş hakkı elde eder.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü sosyal açıdan kendini rahat hisseden, iletişim becerisi güçlü, açık alanlarda çalışmayı seven en önemlisi de birkaç yabancı dil bilen veya öğrenmeye meyilli kişilerin okuması avantajlıdır.

Turizm ve otel işletmeciliği bölümü önlisans düzeyinde yani 2 yıl eğitim alarak tamamlanır.

Turizm ve otel işletmeciliği bölümünün taban puanları çok da yüksek değildir. hemen Hemen herkesin rahatlıkla girip okuyabileceği bir yüksek öğrenim kurumu vardır.

Programı bitirmek iş bulmak için yeterli değildir, beraberinde tecrübe sosyal yönden becerili iletişimi güçlü birkaç yabancı dil bilgisi ve diğer ekstra özellikler rakiplerinizin yanında sizi avantajlı duruma düşürür.

Bu programda en önemli kriter sektör dolayısıyla yabancı dil bilgisidir.sizi işe alacak işletme öncelikle yabancı dil bilginizi ölçer. Bu bağlamda özellikle pratik yaparak yani aktüel olarak çekinmeden her ortamda öğrendiğiniz yabancı dili konuşarak kendinizi geliştirmelisiniz. Teknolojide artık işin ekstrası olarak bilinmelidir.


Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?