Turizmde Atılım Hesapları

Turizmde Atılım Hesapları

Turizmde 12 aya yayılmış bir sezon hesapları bakanlık tarafından yapılıyor, çünkü sadece deniz, kum, güneş üçlemesi turizmi tanımlamak için yetersiz kabul ediliyor. Türkiye gibi doğal güzellikleri, arkeolojik yapısı ve kültürel değerleri bol olan bir ülkenin hedef pazar olarak dünyanın bütün ülkelerini ülkemize çekmesi gerekmektedir. Bu yönde özellikle uzak doğu ülkeleri hedef kitle olarak düşünülmektedir. Sadece […]

Turizmde 12 aya yayılmış bir sezon hesapları bakanlık tarafından yapılıyor, çünkü sadece deniz, kum, güneş üçlemesi turizmi tanımlamak için yetersiz kabul ediliyor. Türkiye gibi doğal güzellikleri, arkeolojik yapısı ve kültürel değerleri bol olan bir ülkenin hedef pazar olarak dünyanın bütün ülkelerini ülkemize çekmesi gerekmektedir. Bu yönde özellikle uzak doğu ülkeleri hedef kitle olarak düşünülmektedir.

Sadece bakanlığın turizm alanında çalışmalar yapması, tanıtım faaliyetleri yürütmesi yeterli değildir. Sivil toplum kuruluşları da turizmin atılım yapması, ülkemizin dünyaca tanınmasını, sıcak turizm gelirlerinin artırılması için çalışmalar yürütmektedir. Hedef Türkiye’nin turist sayısının artırılarak turizm sektöründe dünya sıralamasında üst sıralara tırmanmasıdır.

Türk ekonomisinde turizm gelirleri çok büyük bir pay sahibi olarak dikkat çekmektedir yurtiçi turizm hareketliliklerinin yanı sıra yurt dışından ülkemize gelip yılın 12 ayında tatil yapma düşüncesi yaygınlaştırılmaya çalışılıyor. Bu amaçla hayata geçirilmesi düşünülen tanıtım stratejileri ile ülkemizin arkeolojik alanları, kültürel zenginlikleri içinde bulunan yeni destinasyonlar tanıtılıyor.

turizm destinasyonları

Ülkemizin belli başlı turizm destinasyonları ile yetinmek yerine, keşfedilmemiş yeni destinasyonların tanıtımı da yapılması gerekiyor. Turizmin bu anlamda bütün ülke sathına yayılması, tanıtılması, sosyal ve dijital medya araçları ile kamuoyunda ses getirecek kampanyaların yürütülmesi için çalışmalar yürütülüyor.

Turizm işletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren işletmeler bu manada üzerlerine düşen çalışmalara daha fazla ağırlık vermesi gerekiyor. Zaman zaman yurt dışından davet edilen turizm temsilcileri aracılığıyla yeni destinasyonlar tanıtılıyor.

turizm gelirleri

İngiliz turizm temsilcileri Muğla’daydı

Ülkemizin turizmde bu sene beklentilerin gerisinde kalacağı hesapları yapılırken, İngiltere pazarında Türkiye’nin tanıtılmasının amaçlandığı proje kapsamında İngiliz seyahat acenteleri temsilcileri Muğla’ya davet edildi. Bu kapsamda Türkiye’ye gelen İngiliz seyahat acenteleri temsilcileri Muğla Yatağan’da bulunan Antik Stratonikeia Kenti’nde gezinti yaptılar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BÜTÜN CANLILARI SEVMELİYİZ

Bodrum Havalimanı İşletmeci Firması, Bodrum Otelciler Birliği ve Bodrum Belediyesi tarafından yapılan organizasyon ile Muğla ilimize gelen İngiliz seyahat acenteleri temsilcileri Muğla merkezde yapılan incelemelerden sonra Yatağan ilçesinde bulunan Antik Stratonikeia yerleşim yerine geldiler. Antik kenti gezen gruba rehberlik eden serbest ülkesel Turist rehberi arkeolog Gökhan Özağaçlı ve Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz eşliğinde gezilen  antik kent  ingilizlerin büyük ilgisini çekti.

Tarihi geçmişi ve coğrafi konumu ile çok önemli bir yerleşim birimi olduğunu vurgulayan Yatağan Belediye Başkan Yardımcısı Tarcan Oğuz, dünya üzerinde en mükemmel coğrafyada yaşadıklarını dile getirdi. Ülkemizi tanıtmak için yaptıkları bu organizasyon sayesinde İngiltere’den Yatağan’a gelen turistler sayesinde önemli bir girdi sağlanacağını ifade eden Tarcan Oğuz, Türkiye’nin güzelliklerinin ortaya çıkarılması ve tanıtılması amacıyla benzer organizasyonların yapılmasının önemini vurguladı.

Türkiye ve Bölgesi’nde yaşanan olumsuz koşullar sebebiyle İngiliz tur operatörleri Türkiye’nin yakından takip edilerek durumun yerinde tespit edilmesi amacıyla ülkemize temsilciler gönderdiğini söyleyen İngiliz Deva Travel’in temsilcisi Amanda Hughes, Türkiye’de en fazla gezme fırsatı yakaladığı illerden biri olan Muğla’daki Turizm durumunu yerinde görmek ve karar vermek için burada olduğunu söyledi. Amanda Hughes, “Buraya gelirken herhangi bir beklenti içinde değildim, ancak burada sürekli yeni sürprizlerle karşılaşıyorum. Bu da beni oldukça mutlu ediyor. Farklı ve ilginç faaliyetlerle karşılaşmak beni inanılmaz heyecanlandırıyor. Bunun için Türkiye’de olmaktan mutluyum.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Çocuğunuz İçin En Uygun Okul 

Amanda Hughes, Türkiye’de üç gün boyunca yaptıkları geziler sonunda inanılmaz keyif aldığını, mutluluğunu dile getirmek için kelime bulmakta zorlandığını söyleyerek şunları ifade etti:

“Türkiye’yi çok beğendim. Bilhassa Bodrum inanılmaz derecede güzel. Türkiye’den olumlu bir şekilde ayrılacağım için mutluyum. Bizi çok iyi ağırladılar, gittiğimiz yerlerde oldukça iyi karşıladılar. Mükemmel tekne turları ve organizasyonlar yapıldı. Bizim için yapılan çalışmalar elbette görüşlerimizi olumlu yönde etkiledi. Türkiye’de bu kadar güzel ağırlanmak mutluluk verici. Duygularımı anlatmak için kelime bulmakta zorlanıyorum. İngiltere’ye döndüğüm zaman yaşadıklarımın hepsini anlatacağım ve Türkiye’nin turizm açısından değerlendirilmesi gerektiğini her fırsatta dile getireceğim.”

Turizm destinasyonları çeşitlendirilerek gelirler artırılmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Pamuklu Bez Çanta İmalatı Artıyor başlıklı makalemizde bez çanta üreticisi, bezden çanta ve pamuklu bez çantalar hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?