Turizme Destek Turist Sayısını Artırıyor

Turizme Destek Turist Sayısını Artırıyor

Yıldan yıla turizm gelirlerindeki istatistikler yönünü yukarı olarak belirliyor. Son yıllarda yerli turizm de beklenenden fazla artınca adeta patlama yaşanıyor. Otellerin doluluk oranları da haliyle %100’leri zorluyor. Göstergelerin daha da pozitif sonuç vermesi için yürütme de üzerine düşeni yapıyor ve turizme destek paketleri ile kaykıda bulunuyor. Turizm sezonunda başka ülkelerden ülkemize gelecek olan uçaklar için […]

Yıldan yıla turizm gelirlerindeki istatistikler yönünü yukarı olarak belirliyor. Son yıllarda yerli turizm de beklenenden fazla artınca adeta patlama yaşanıyor. Otellerin doluluk oranları da haliyle %100’leri zorluyor. Göstergelerin daha da pozitif sonuç vermesi için yürütme de üzerine düşeni yapıyor ve turizme destek paketleri ile kaykıda bulunuyor.

Turizm sezonunda başka ülkelerden ülkemize gelecek olan uçaklar için nisan ve mayıs ayları içinde ülkemize gelmeleri halinde 6000 dolar yakıt desteği verilmesi yönündeki karar alındı. Bu olumlu gelişmeler sebebiyle tarih uzatıldı. Bu tarihin eylül ayına kadar uzatıldığı müjdesi verildi.

Yabancı ülkelerden ülkemize gelecek olan uçaklara sağlanan 6 bin dolarlık yakıt desteğini nisan ve mayıs ayları için değil, eylül ayına kadar uzatıldığı müjdesi ile hem işletme sahipleri hem de turistler seviniyor. Önümüzdeki günlerde turizmi desteklemek amacıyla yeni destek paketlerinin de kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Geçen sene turizm alanında biraz sıkıntılı bir dönem oldu. Bu sebeple hükümet turizmcilerin fazla zarar görmemesi adına farklı destek paketleri açıklamayı uygun buldu. Turizmcilere yönelik farklı istihdam paketleri müjdesi verilmesi yönünde çalışmalar yapıldı. Bu kapsamda somut adımlardan birisi de yakıt indirimi oldu. Dünyanın hangi noktasından gelirse gelsin, ülkemize giriş yapan ve Muğla, Alanya, İzmir, Antalya ile Kütahya Zafer Havalimanı’na iniş yapan uçaklara 6 bin dolara varan yakıt desteği sağlandı. Bu destekler sadece nisan ve mayıs aylarını kapsıyordu, yeniden bu destek revize edildi. ve bunu sezon sonu olan eylül ayına kadar devam etmesi yönünde karar alındı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Uçak Teknolojisi Teknisyeni Ne İş Yapar İş İmkanları Kazancı
kültürel paketler

Ayrıca, kütüphanecilik ve arkeolog bölümlerinin çalışma kadrolarını düzenlediklerini onay beklediklerini,  onayından sonra yeniden kültür alanında da paketler açıklanacağı yönünde paylaşımlar yapılıyor. Her alanda farklı çalışmalar yapılıyor. Elbette en önemli etken olan kültürü ihmal etmememiz gerekiyor. Bakanlık, farklı kültür paketleri hazırlayarak yürürlüğe koydu. Yeni reform paketleri açıklandığı zaman, kültürle alakalı olarak farklı paketler söz konusu oldu.

Yaklaşık 3 yıl önce kültür, sanat çalışanlarıyla bir araya gelinerek yeni bir kültür paradigması ortaya koymak için, farklı sanat yönetimi ve farklı bakış açılarının hayata geçmesi için paketler sunulmuştu. O zaman bu kültür, sanat paketlerini kamuoyu ile paylaşılacağı duyurulmuştu, ancak farklı sebeplerden veya ülkemizin gündeminin ani değişim göstermesinden dolayı kültürel paketler açıklamak biraz gecikti. Kültür sanatla ilgili müjde bekleyen kütüphanecilik, sanat tarihçi ve arkeolog ile alakalı kadro müjdesi isteyen insanlara biraz haksızlık yapıldı. Kendileri ile ilgili müjdenin ne zaman verileceğini beklediler. Tarihçi, kütüphaneci ve arkeolog mesleğine ait olanlar beklentiye girdi. Onaydan sonra en kısa süre içerisinde kadrolar ilan edilecek.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?