Turizmin Önemi Hakkında

Turizmin Önemi Hakkında

Turizm-Turist nedir  İnsanlar farklı yerler görmek amacıyla değişik yerlere geziler düzenler. Bilgi edinmek, dinlenmek, yeni yerler görmek amacıyla yapılan gezilere turizm adı verilir. Turizmin amacı, insanlara farklı yerleri görme fırsatı tanımak, eğlendirmek, dinlendirmek… Dolayısıyla da ticaret yaptırmaktır. Bu amaçla yapılan her türlü etkinliğe turizm denmektedir. Bu gezileri yapan, gezilere katılan insanlara da turist adı verilir. Turistleri yerli ve yabancı diye […]

Turizm-Turist nedir

 İnsanlar farklı yerler görmek amacıyla değişik yerlere geziler düzenler. Bilgi edinmek, dinlenmek, yeni yerler görmek amacıyla yapılan gezilere turizm adı verilir. Turizmin amacı, insanlara farklı yerleri görme fırsatı tanımak, eğlendirmek, dinlendirmek… Dolayısıyla da ticaret yaptırmaktır. Bu amaçla yapılan her türlü etkinliğe turizm denmektedir. Bu gezileri yapan, gezilere katılan insanlara da turist adı verilir.

Turistleri yerli ve yabancı diye ikiye ayırmamız gerekir. Aynı ülke içinde seyahat eden, gezen insanlara yerli turist, farklı ülkelerden gelen ziyaretçilere de yabancı turist adı verilir. Yabancı turistler döviz getirir, gittikleri ülkelere döviz kazandırır. Son yıllarda bacasız fabrika adı verilen turizm, bütün ülkelerin ağırlık verdiği gelir kaynaklarından biri olmuştur. Bu sebeple 15 – 22 Nisan tarihleri arasında turizm haftası düzenlenerek turizmin ve turistin önemi anlatılmakta, dolayısıyla ülkede turistik yerlerin tanıtımı yapılmaktadır.

Turizmin ekonomik getirisi

Bir ülkenin ekonomik göstergesi Merkez Bankası’nın sahip olduğu döviz rezervi ile doğrudan orantılıdır. Bacasız Sanayi olarak kabul edilen turizm döviz elde etmenin en kolay yoludur. Ülke olarak bu konuda biraz geç de olsa turizmin önemini kavramaya başladık. Sadece bir mevsim değil, dört mevsime yayılarak ülkeye turizm hareketliliği getirildi. Beraberinde de döviz girdisi sağlanarak ekonominin canlanmasına destek olunmaktadır.

Cappadocia-Turkey

Turizmin faydaları

Sadece ekonomik açıdan değil kültürel ve sosyal bakımdan da insanların ülkemizi tanıması, önyargıların yıkılması ve bizleri anlamaları bakımından da turizm iyi bir fırsattır. İşin en acı tarafı ise, istihdam alanları yakalayan kişilerin çoğunun eğitim açısından yetersiz olmasıdır. Turizmde en geçerli akçe yabancı dil bilgisidir. Elbette bu konuda gerekli girişimler yetkililer tarafından yapılıyor, okullarda yabancı dil gramer olarak öğrencilere veriliyor. Ancak uygulama boyutunda bir aksaklık söz konusu. Burada sorumluluk başta İngilizce öğretmenleri ya da yabancı dil öğretmenleri olarak eğitimcilere düşmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Süt ve Süt Ürünleri ile İlgili Mesleklerin Tanıtımı

Ülkemizin endüstrileşmesine destek olmak için herkes kendi imkanları ölçüsünde elini değil, vücudunu taşın altına koymalıdır. turistler sadece denizlerde serinlemek, kumsalda güneşlenmek için gelmiyor, artık tarihi yerler geziliyor. Sağlık turizmi atılım yaptı. Özellikle kaplıca turizmi yabancı turistler tarafından yoğun ilgi görüyor. Kışın yine kayak yapmak isteyenler ülkemizdeki kayak tesislerine akın ediyor. Karadeniz’de yaylalar turistlerin gözdesi haline geldi. İşte size Türkiye’de turistler tarafından en çok görülmek istenen yerlerden birkaç örnek.

turizm merkezleri

TÜRKİYE’DE EN ÇOK İLGİ GÖREN TURİSTİK YERLER

  • Türkiye’de turistlerin en çok ziyaret ettiği yerler arasında doğal olarak İstanbul yer almaktadır. Çünkü İstanbul birçok uygarlığa başkentlik etmiş, bu sebeple de farklı kültürlerin yansımalarını bünyesinde barındırmaktadır.
  • Ülkemizde dördüncü büyük şehir olarak kabul edilen Bursa’da bulunan Uludağ en çok turist çeken merkezlerdendir. Üçüncü büyük kentimiz olan İzmir’e de Efes’teki Meryem Ana evine gelerek hacı olmak isteyen Hıristiyan ziyaretçilerin ilgi odağı konumundadır.
  • Denizli ilimizde bulunan Pamukkale Travertenlerinde yürüyüş yapan turistler de hiç azımsanamaz.
  • Dünyanın en güzel kumsalları arasına girmeyi başaran Fethiye’deki Ölüdeniz turistlerin ilgi odağıdır.
  • Antalya ilimiz turistlerin en gözde tercihleri arasındadır. 10 milyona yakın insan Antalya’daki otellerde konaklayarak döviz bırakmaktadır.
  • Ankara’da en çok ilgi gören turistik mekan ise atamızın mezarı Anıtkabir.
  • Nevşehir ilinde bulunan Peribacaları turistlerin ilgisini çekmeyi başarmış, aynı zamanda bu bölgede balon ile gökyüzü turları da turistlerin vazgeçemediği bir etkinliktir.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Acil Hemşiresi Kimdir, Görevleri Nelerdir

Diğer turizm merkezleri şu şekilde sayılabilir. Kayseri’de Erciyes Dağı, Konya’da Mevlana Müzesi, Kastamonu Safranbolu Evleri, Erzurum ilinde bulunan Tortum Şelalesi, Ağrı Doğubeyazıt’ta bulunan İshak Paşa Sarayı. Adıyaman ilimizde bulunan Nemrut Dağı, Şanlıurfa ilimizde bulunan Balıklı Göl ülkemizin turizm açısından gelir getiren, ilgi gören turizm merkezleri olarak dikkat çekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?