Türk Uçak Sanayisinin Temelleri Simülatörler ile Atılıyor

Türk Uçak Sanayisinin Temelleri Simülatörler ile Atılıyor

Pilot olmak için hava eğitimi oldukça önemlidir. Pilotlar bu eğitimlerin tamamlanabilmesi için bol bol uçuş yapması gerekmektedir. Hava yolu şirketleri pilot alımı yaparken toplam uçuş saatlerine göre en fazla uçuş gerçekleştirenler arasından pilot seçimi yaptığı için bu saatleri de doldurmak uzun süre almaktadır. Türk Hava Yolları bünyesindeki pilotların Uluslararası D Sertifikası’na sahip olması amacıyla Havelsan tarafından üretilen eğitim […]

Pilot olmak için hava eğitimi oldukça önemlidir. Pilotlar bu eğitimlerin tamamlanabilmesi için bol bol uçuş yapması gerekmektedir. Hava yolu şirketleri pilot alımı yaparken toplam uçuş saatlerine göre en fazla uçuş gerçekleştirenler arasından pilot seçimi yaptığı için bu saatleri de doldurmak uzun süre almaktadır. Türk Hava Yolları bünyesindeki pilotların Uluslararası D Sertifikası’na sahip olması amacıyla Havelsan tarafından üretilen eğitim uçakları sayesinde eğitilecek. Havelsan tarafından üretilen sivil uçak simülatörleri sayesinde verilecek.

Türk Hava Yolları ile Havelsan arasında yapılan işbirliği neticesinde sivil uçuş özelliklerine sahip olan simülatörler ile D seviyesinde sertifika alma hakkı kazanacak pilotlar için dün bir anlaşma yapıldı. Türk Hava Yolları’nın Florya’da bulunan Eğitim Uçuş Merkezi’nde yapılan protokole, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürüten İlker Aycı, Savunma Sanayi Müsteşarı,, Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Havelsan yönetim kurulu başkanı katıldılar.

Yapılan protokol gereği 10 tane simulatör için Türk Hava Yolları tarafından bir sene önce açılan ihaleye dünya çapında söz sahibi olan simülatör üreticilerinin de katıldığı ihale sonuçlarına  göre Havelsan ihalede yeterli şartları taşıdığı için kendisine sipariş verilen 4 tane simülatör üretim hakkına hakkı verilmişti. İhale kapsamında işletmeye konulacak olan bir adet Boeing 737 NG simülatörünün D seviyesinde uçuş yapabilecek simülatör olma özelliği taşıyor. Kararlaştırılan simülatör üretim anlaşmasına göre sivil uçak simülatörlerin Havelsan tarafından yapılması uygun görüldü. Böylece Türk Hava Yolları ve Havelsan arasında yapılan anlaşma gereği uçuş simülatörü sayısının 14’e çıktı.

uçuş eğitimi

PİLOT EĞİTİMİ İÇİN YURTDIŞINA GİDİLMEYECEK

Protokol töreninde bir konuşma gerçekleştiren Türk Hava Yolları’nın Yönetim Kurulu başkanlığını yapan İlker Aycı şunları söyledi:

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Araçlarda Yazın Yapılması Gereken Bakımlar

“Ülke havacığı açısından bugün burada çok önemli bir figür olan Türk Hava Yolları ve Havelsan, Türkiye’nin sivil havacılık tarihinde büyük çığır açacak süreci başlatmaktadır. Türkiye’nin öncü kuruluşlarından biri olan Havelsan bize teslim edeceği ilk sivil uçak simülatörü aynı zamanda önemli bir sürecin başlangıcı olarak düşünülmelidir. Havacılıkta uçuş eğitimleri için en önemli halkalardan biri olan simülatör eğitimi tamamen Türk üretimi olacak. Bu durum ülke ekonomisi ve Türk mühendisliği açısından büyük gurur kaynağıdır. Havelsan’ın bu çabası neticesinde bizler de yurtdışına bağımlılıktan kurtulacağız. Bu önemli proje sayesinde Türkiye’nin kaynakları dışarıya atmaktan korunacak. Bu da bizi hem mutlu ediyor, hem de motive etmektedir. Yaptığımız protokol gereği üretilmiş olan bir tane test uçağının önce simülatör olarak yapılması düşünüldüğü zaman Havelsan’ın daha sonra teslim edeceği simülatörlerin aslında Türk uçak sanayisi için bir başlangıç noktası olacağını düşünmeniz gerekir.”

Havelsan Yönetim Kurulu Başkanlığı Türk Hava Yolları için yaptıkları bu simülatörler sayesinde yurtdışına açılmayı planlıyor.

uçuş eğitim simülatörü

Yapılan bu uçuş simülatörü sayesinde, sivil uçak simülatörü pazarına ilk kez girmiş oluyoruz. Milli gururumuz Türk Hava Yolları, hem en çok en fazla uçuş noktasına uçuş gerçekleştiren, aynı zamanda ülkemizin bayrak taşıyıcılığı görevini yapan gururumuz sayesinde biz de dünyaya açılacağız. Bu yapılan işbirliği sonunda dayanışma ve güven ortamının çok hızlı bir şekilde büyüyeceğine sonsuz inancım var. Bundan böyle dünyanın en büyük hava yollarından biri olan Türk Hava Yollarının her türlü eğitim sistemleri ve simülatör ihtiyaçlarını gidermek için bizler de talip olacağız. Bu şekilde ülkemizin kaynakları dışarıya akmayacak. Hem ülke insanı kazanacak, hem de yeni kaynaklar sağlayacağız. Bugüne kadar yabancı kaynaklardan sağlanan eğitim sistemleri ihtiyacı ve simülatörler bundan böyle yerli kaynaklara yönelecektir. Biz de Türk Hava Yolları sayesinde kendimizi geliştirerek bu işbirliği ile sivil simülatör pazarında dünyaya açılacağız.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  4.5G Nedir, 4G Teknolojisi Hakkında

Bir önceki yazımız olan Özel Okul, Devlet Okulu Tercihi başlıklı makalemizde Çocuğu hangi okula göndermeliyiz, Okul tercihi nasıl olmalı ve Özel Okul mu Devlet Okulu mu hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?