Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Sözel yönünüz ağır basıyorsa ve bir meslek edinmek istiyorsanız Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerini tavsiye ediyoruz. Türkiye’de okullarda en çok ders saati olan ders Türkçe ve liselerdeki adı ile Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  bölümleri doğal olarak üniversitelerde de en çok bölümü olan branş olarak göze çarpmaktadır.

 Siz de ‘hangi mesleği seçsem’ diye düşünüyorsanız size Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yapmanızı tavsiye ederiz. Ama unutmamak gerekir ki Türkiye’de yaşadığımız için doğal olarak insanların çoğunun sözel yönü daha güçlüdür ve herkes bu mesleği seçme şansına sahiptir.

Kimler Türkçe Öğretmenliği Yapmalıdır

Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yapmak isteyenler sözel yeteneğe sahip olduğunu ve gelişmiş dil ve edebiyat yönü olması gerektiğini, insanlarla iletişimi güçlü olması gerektiğini, duygu ve düşüncelerini karşıdakine anlatırken zorlanmadan iyi iletişim yöntemi kullanan, öğrenme, öğretme odaklı olması, mesleği ile ilgili her türlü sorunları anında çözmesi ve çözüm yolları bulması gerektiğini, güler yüzlü, romantik, duygusal, sabırlı, kendini sürekli geliştirmeye istekli kimseler olmalılar. Bu özellikleri en üst seviyede taşıması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Edebiyatı Öğretmeni

Türkçe öğretmenliğini seçenler ilkokul dördüncü ve beşinci sınıfların ortaokula geçmesi ihtimali ile daha fazla ders saati elde edeceklerini tahmin etmekteyiz. Bu bakımdan şimdilik ortaokulda yani beşinci altıncı yedinci ve sekizinci sınıflarda öğretmenlik yapacağını ve bunun için de üniversite sınavının YKS puan türünden üniversite uygun bölümleri 4 yıl eğitim alacağını ve daha sonra yapılacak kamu personeli seçme sınavında yeterli puanı alması gerektiğini ve akabinde yapılan kura sonucunda milli eğitim bakanlığına bağlı ortaokullarda Türkçe öğretmenliği yapacağını hatırlatmakta fayda var.

Kimler Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  Yapmalıdır

Türk dili ve edebiyatı öğretmenliği bölümünü okumak isteyenlerin yine aynı özellikleri taşıması gerektiğini aynı sınavlara girmesi gerektiğini bilmeniz gerekir. Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği arasındaki tek fark, okunan bölümler ve bitirdikten sonra çalışılan kurumlardır. Yoksa içerik olarak meslek olarak birbirlerinden pek farkı yoktur.

Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği okumak için öncelikle YKS sınavına girerek en az 180 puan için sözel ağırlıklı soruları çözerek Türkçe – Sosyal puan türünden uygun puan alarak üniversitelerde öğretim görmeleri gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeninin Maaşı 

Diğer öğretmenler gibi kamuda çalışanlar kademe ve derecesine göre asgari ücretin 3 katına kadar ücret alabilirler. Özel okullarda çalışacak olanlar da 2000 tl ile 3000 tl arası para kazanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Mortgage Geri Ödemesi Gecikirse Ne Olur? başlıklı makalemizde Mortgage kredisinin taksidinin ödemelerinde aksama yaşandığı zaman, Mortgage nedir ve Mortgage ödemeleri geciktiği zaman problem yaşamamak için hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun