Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Türkçe Öğretmeni-Edebiyatı Öğretmeni Kimdir?

Sözel yönünüz ağır basıyorsa ve bir meslek edinmek istiyorsanız Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerini tavsiye ediyoruz. Türkiye’de okullarda en çok ders saati olan ders Türkçe olunca ihtiyaç da fazla oluyor. Liselerdeki ise Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  bölümleri doğal olarak üniversitelerde de en çok bölümü olan branş olarak göze çarpmaktadır.  Siz de ‘hangi mesleği […]

Sözel yönünüz ağır basıyorsa ve bir meslek edinmek istiyorsanız Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümlerini tavsiye ediyoruz. Türkiye’de okullarda en çok ders saati olan ders Türkçe olunca ihtiyaç da fazla oluyor. Liselerdeki ise Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  bölümleri doğal olarak üniversitelerde de en çok bölümü olan branş olarak göze çarpmaktadır.

 Siz de ‘hangi mesleği seçsem’ diye düşünüyorsanız size Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliğini bi gözden geçirin deriz.. Ama unutmamak gerekir ki Türkiye’de yaşadığımız için doğal olarak insanların çoğunun sözel yönü daha güçlüdür ve herkes bu mesleği seçme şansına sahiptir. Rakipleriniz de doğal olarak çok olacaktır.

Kimler Türkçe Öğretmenliği Yapmalıdır

Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği yapmak isteyenler sözel yeteneğe sahip olur. Gelişmiş dil ve edebiyat yönü olması gerektiğini, insanlarla iletişimi güçlü olması da diğer kriterdir. Duygu ve düşüncelerini karşıdakine anlatırken zorlanmadan ve iyi iletişim yöntemi kullanan kişiler olmalıdır. Öğrenme, öğretme odaklı olması, mesleği ile ilgili her türlü sorunları anında çözmesi ve çözüm yolları bulması gerekir. Güler yüzlü, romantik, duygusal, sabırlı, gençler size sesleniyoruz. Kendini sürekli geliştirmeye istekli kimseler olmalıl ve bu özellikleri en üst seviyede taşıması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

                                            Edebiyatı ÖğretmeniTürkçe öğretmenliğini seçenler ilkokul beşinci sınıfların ortaokula geçmesi ile daha fazla ders saati elde ettiler. Bu bakımdan şimdilik ortaokulda yani beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıflarda öğretmenlik yapacaklar. Bunun için de üniversite sınavının YKS puan türünden üniversitedeki uygun bölümleri 4 yıl eğitim alır.  Daha sonra yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavında yeterli puanı alması gerektiğini ve akabinde yapılan kura sonucunda Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ortaokullarda Türkçe öğretmenliği yapacağını söyleyelim.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İstanbul Günlük Ödemeli İş İlanları

Kimler Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği  Yapmalıdır

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü okumak isteyenlerin yine Türkçe Öğretmenliği aynı özellikleri taşıması gerektiğini, aynı sınavlara girmesi gerektiğini bilmek gerekir. Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği arasındaki tek fark, okunan bölümler ve bitirdikten sonra çalışılan kurumlardır. Yoksa içerik olarak, meslek olarak birbirlerinden pek farkı yoktur.

Türkçe Öğretmenliği ya da Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği okumak için öncelikle YKS sınavına girerek en az 180 puan için sözel ağırlıklı soruları çözerek Türkçe – Sosyal puan türünden uygun puan alarak üniversitelerde öğretim görmeleri gerekmektedir.

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeninin Maaşı 

Diğer öğretmenler gibi kamuda çalışanlar kademe ve derecesine göre asgari ücretin 3 katına kadar maaş alabilirler. Özel okullarda çalışacak olanlar da 2000 TL ile 3000 TLarası para kazanabilirler.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?