Türkçe’de Kullanılan Noktalama İşaretleri

Türkçe’de Kullanılan Noktalama İşaretleri

Dilimiz Türkçe’de kullanılan noktalama işaretleri öğrencilerin anlayabileceği şekilde örneklerle eğlenceli olarak anlatılmış ve nerelerde, nasıl kullanılması gerektiği de vurgulanmıştır. Derste noktanın kullanıldığı yerler, virgülün kullanıldığı yerler, soru ,işareti, ünlem işareti, parantez, kesme işareti, uzun çizgi, kısa çizgi ve diğer bütün noktalama işaretleri anlayabileceğiniz şekilde anlatılıyor. Noktalama işaretleri trafikteki işaretler gibidir. Yazıda bu işaretlere göre hareket […]

Dilimiz Türkçe’de kullanılan noktalama işaretleri öğrencilerin anlayabileceği şekilde örneklerle eğlenceli olarak anlatılmış ve nerelerde, nasıl kullanılması gerektiği de vurgulanmıştır.

Derste noktanın kullanıldığı yerler, virgülün kullanıldığı yerler, soru ,işareti, ünlem işareti, parantez, kesme işareti, uzun çizgi, kısa çizgi ve diğer bütün noktalama işaretleri anlayabileceğiniz şekilde anlatılıyor. Noktalama işaretleri trafikteki işaretler gibidir. Yazıda bu işaretlere göre hareket edilmeli hem yazarken hem okurken noktalama işaretlerine uygun hareket etmeliyiz. Yoksa okunulan yazıda hem anlam bozulur hem de vermek istediğimiz mesaj tam olarak anlatılamaz. 10 dakikalık ders size ihtiyacınız olan örneklerle sunuluyor.

Türkçe noktalama işaretleri sunusu

Türkçe’de kullanılan noktalama işaretleri Dünya genelindeki diğer ulusların yazım kurallarına paralellik göstermektedir. Düşüncelerimizi duygularımızı net bir şekilde ifade etmek için cümle içinde duraklama yapmak vurgu oluşturmak, tonlama gibi özellikleri ifade etmek için farklı noktalama işaretleri kullanılmaktadır. Bunların neler olduğunu sizler de bilirsiniz.

NOKTA KULLANIMI

İlk aklımıza gelen cümlenin sonuna olmazsa olmaz işaretlerden nokta en önemli işarettir bazı kısaltmalarda sıra sayılarını bildirmek için cümlenin sonuna gelince konulur. Sadece saat ve dakika için bibliyografik künyelerin sonlarında, sayıları bölüklere ayırmak için, Matematikte çarpma işareti yerine kullanmak için, farklı durumlarda nokta işareti kullanılır.

Türkçe’de Kullanılan Noktalama İşaretleri

VİRGÜL KULLANIMI

Yine nokta işaretinden sonra en sık başvurduğumuz işaret virgül olarak karşımıza çıkar. Cümle içinde özel olarak vurgulanmak istenen kelimelerden sonra konur. Anlamı güçlendirmek için Virgül işareti konur tırnak içinde yazılmayan aktarım cümlelerinden sonra virgül konur. Konuşma çizgisinden önce virgül konur. Benzer eş görevi yerine getiren kelimelerden sonra yine virgül konur. Virgül işaretinin kullanıldığı yerler Sadece bunlar değil.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  LGS'ye Önceden Hazırlanmak Gerekiyor!

Sizlere Türkçe’de kullanılan noktalama işaretlerini örneklerle videosunu olarak paylaşıyoruz. Siz de videoyu izleyerek daha iyi anlayabilirsiniz. Türkçe’de kullanılan noktalama işaretleri şunlardır; kesme işareti, ayraç, tırnak işareti, ünlem soru, işareti 3.,2., noktalı virgül, nokta olarak sıralayabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Maddelerde Isı Alış-Verişi başlıklı makalemizde Isı alışverişi nasıl olur ve nesnelerde ısı alışverişi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?