Türkiye-İran İlişkileri Düzeliyor

Türkiye-İran İlişkileri Düzeliyor

Başta Suriye meselesi olmak üzere Türkiye ve İran arasında yıllardır yaşanan sorunlar sebebiyle ticaretin kesintiye uğraması olumlu haberlerle yeniden hareketlenecek gibi. İran’a uygulanan ambargonun kalkmasının ardından her iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için girişimler başlatıldı. PKK terör örgütüne ortak operasyon düzenlemesi gelinen son nokta. Bu amaçla İran Cumhurbaşkanı sadece cumhurbaşkanlarının başkanlık yapacağı […]

Başta Suriye meselesi olmak üzere Türkiye ve İran arasında yıllardır yaşanan sorunlar sebebiyle ticaretin kesintiye uğraması olumlu haberlerle yeniden hareketlenecek gibi. İran’a uygulanan ambargonun kalkmasının ardından her iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin gelişmesi için girişimler başlatıldı. PKK terör örgütüne ortak operasyon düzenlemesi gelinen son nokta.

Bu amaçla İran Cumhurbaşkanı sadece cumhurbaşkanlarının başkanlık yapacağı üçüncü Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği çalışmasına katılmak için Türkiye’ye geldi. Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti Başkanı ile karşılık olarak İran’a resmi bir ziyaret yaptı. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen TÜSİAD’da başbakanla birlikte yeni pazar elde etmek için İran’a gidip temaslarda buldu.

Bu girişimler karşılıklı güven ve işbirliği için zemin olarak değerlendirildi. Konu ile ilgili olarak Türkiye’de görev yapan İran’ın Ankara Büyükelçisi görev süresinin bitmesi sebebiyle gazeteciler onuruna büyükelçilikte akşam veda resepsiyonu verdi. Görevi sona eren büyükelçinin verdiği bilgilere göre İran Dışişlerinden ve Asya Pasifik’ten ve sorumlu olan Bakan Yardımcısı Türkiye’de temaslarda bulunarak, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı ile heyetler arası görüşmeler ve toplantılar yaptı. Yapılacak ziyaretler hakkında işbirliği ve mutabakat sağlandığı dile getirildi. Bu yapılan toplantıların yaklaşık beş saat kadar sürdüğü, bunun sonucunda Türkiye İran’a resmi bir ziyaret yapacağı bildirildi. Yapılan mutabakat çerçevesinde İran Cumhurbaşkanı Türkiye’yi ziyarete geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısına birlikte başkanlık yaptılar. Aynı süre içerisinde de İran ve Türkiye karma ekonomik kurul toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Aşçı Kimdir, Ne İş Yapar?
Türkiye-İran İlişkileri

Bu kapsamda Türkiye Sanayici ve İşadamları Derneği, Türk heyetine katılarak İran’a ziyaretlerde bulundu. İran’a yıllardır uygulanan ambargo ambargonun sona ermesi neticesinde büyük bir pazar haline gelen İran, TÜSİAD üyelerinin iştahını kabartıyor.  Ekonomik olarak karşılıklı ticari münasebetler oluyor.

İran Büyükelçisi yaptığı açıklamalarda, ‘Bugüne kadar Türkiye ile yapılan ticaret hacminin 23 milyar doları buldu. Bu rakamın gelecek dönemlerde 35 milyar dolara ulaşabileceğini düşünüyoruz. Eğer enerji alanında işbirliği yaparsak ve her 2 ülkenin de kazancı olacaktır. Yaptırımlar sırasında Türkiye’nin yanımızda yer alarak bize destek vermesini unutmadık, unutmayacağız. Bu amaçla hemen harekete geçersek büyük pazarı başka rakiplere kapılmamanız gerekir.’ şeklinde uyarılarda bulundu.

Amerikanın haksız boykot ve ambargosuna Türkiye sert cevap verdi ve her iki ülke bölgenin önemli gücü olduğunu gösterdi. İran ile Türkiye hem dost hem de eski komşu olarak birbirini tartarak hareket ediyor. İran petrollerinin en yakın ve en iyi alıcısı hiç tereddütsüz Türkiye’dir.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?