Türkiye’de Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

Türkiye’de Meslek Seçiminde Yapılan Hatalar

TÜRKİYE’DE MESLEK SEÇİMİ Türkiye’de üniversite mezunu olup çalışanların çoğu mezun olduğu bölümlerin dışında bir iş alanında çalıştığı söylenmektedir. Bu da ülkemizde meslek seçimde yapılan yanlışlar alakalıdır. Yani bitirdiğin okul ile şu an çalıştığın meslek çok farlı demek isteniyor. Gerçekten de etrafımıza baktığımızda çalışan insanlara sorarsanız ya da küçük bir araştırma yaparsanız aslında durumun ne kadar […]

TÜRKİYE’DE MESLEK SEÇİMİ
Türkiye’de üniversite mezunu olup çalışanların çoğu mezun olduğu bölümlerin dışında bir iş alanında çalıştığı söylenmektedir. Bu da ülkemizde meslek seçimde yapılan yanlışlar alakalıdır. Yani bitirdiğin okul ile şu an çalıştığın meslek çok farlı demek isteniyor. Gerçekten de etrafımıza baktığımızda çalışan insanlara sorarsanız ya da küçük bir araştırma yaparsanız aslında durumun ne kadar içler acısı boyutlara ulaştığını görürsünüz.
Size basit bir araştırma sorusu ile işe başlayabilirsiniz. Yakında yine okullar açılacak ve eğer siz ilkokul 1. Sınıfa başlayacak bir çocuğunuz varsa okulların web sitelerine girin öğretmenlerin özgeçmişleri yazılı ise benim haklılık payımı göreceksiniz.

İlkokul öğretmenlerinin yarısına yakını eğitim fakültesi mezunu olmadığını görünce hayret edeceksiniz. Ya da kendi yöntemlerinizle öğretmenleri araştırma yapabilirsiniz. Sosyal ağlardan sorgulama, mezun olduğu üniversiteyi araştırma gibi yöntemler kullanabilirsiniz. Bazı öğretmelerin eğitimle hiç alakası olmayan bölümlerden mezun olduğunu görebilirsiniz. Ziraat fakültesi, sanat tarihi bölümü, kimya fakültesi gibi örnekler görünce sakın şaşırmayın.
Sorun öğretmenlerde değil baştan söyleyelim. Hem en önemli konunun mezun olduğun bölüm değil, yaptığın işi ne kadar önemseyip, gönül verip yaptığınla alakalı olduğunu da hatırlatalım. Eğer araştırma yaparsanız yine görürsünüz ki eğitim fakültesinden mezun olmayan bir öğretmenin eğitim fakültesi mezunundan daha başarılı, daha özverili, sorunları çözmede daha istekli ve iletişimi daha güçlü olduğunu fark edersiniz. Bunun nedeni belki de kendinde eksik olduğunu düşündüğü meslek becerilerini gidermek için daha canla başla çalışma isteği olabilir.

MESLEK SEÇİMİ

ÜLKEMİZDE MESLEK SEÇİMİNDE YAPILAN HATALAR       

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Düğün Şekeri Paketleme İşi

Bahsettiğimiz sorun ülkemizin eğitim sisteminin yanlış uygulamalarının ürünü olduğunu hatırlatmakta fayda var. En başından çocuklarımızı yönlendirmede yanlış yapılıyor. Çocuklarımıza ortaokul sonunda çok ilginç mesleki yönlendirme yöntemleri uygulanıyor. 4-5 temel ders sonucuna göre aldığı puanla zar zor liseye geçiş yaptırılıyor. Bu 1. yanlış. Çünkü eğitim sistemimiz çoklu zekaya göre eğitime geçti ama hala bilgiyi ölçen testler sonucunda öğrencilerimizi okullara yerleştiriyor. Bu 2. yanlış. Meslek liselerine giden öğrencilere yine her bölüme girme fırsatı verildi güzel ama ne diye meslek lisesine gönderiyoruz ki bu çocukları? Zamanlarını çalmak için mi? Bu 3. yanlış. Mesleği ile ilgili bölümleri teşvik edip o alanda kendini geliştirmesi en doğru olanı değil mi? Bu 4. yanlış. Liseden mezun olup YGS ve LYS puanlarından uygun olan bir üniversite bölümüne girmek zorunda kalıyor. Bu 5. yanlış. Aldığı puana göre bir bölüm seçen öğrenci belki de hiç sevmediği, bitirse de başarılı olamayacağı ya da mezun olunca iş bulma imkanı bulunmayan bir alandan mezun olmak zorunda kalıyor bu da son ve en büyük yanlış.
Meslek seçiminde yapılan yanlışlıklara değinmeye çalıştım. Sizin de eleştireceğiniz ve ekleyeceğiniz daha bir sürü yanlış olduğunu biliyor ve tahmin ediyorum.

İşte bütün bu yanlışlıkların sonunda yetiştirdiğimiz insanlardan iyi olmaları beklenir. Balığın başıntan koktuğu sistemden nasıl iyi bir insan çıkaracağız ki?
Eğitim bir ülkede hükümet politikası değil, devlet politikası haline gelmedikçe biz yanlış üretim yapmaya devam edeceğiz. Son zamanlarda özelleşen okullar sayesinde zenginler için bu sorun değil elbette. Parayı verip, istediği okulları bitirten zenginleri bu guruba dahil etmiyoruz.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kredi Çekebilmek İçin Genel Şartlar

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?