Türkiye’nin İlk ‘Okul Televizyonu’

Türkiye’nin İlk ‘Okul Televizyonu’

Eğitiminde yenilikçi, çağa uygun anlayış sahibi olan yönetici ve öğretmenler bir araya gelerek Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan Taptuk Emre İmam Hatip Ortaokulu’nda bir ilke imza attı. İnternet ortamı üzerinden kesintisiz yayın yapan Türkiye’nin ilk okul televizyonunu eğitim hayatına destek amaçlı olarak yayına sokuldu. Kaymakamlıktan olur alındı ve kısıtlı bütçeyle yayın hayatına başladılar. Okul personeli malzemelerin çoğunu […]

Eğitiminde yenilikçi, çağa uygun anlayış sahibi olan yönetici ve öğretmenler bir araya gelerek Ankara’nın Nallıhan ilçesinde bulunan Taptuk Emre İmam Hatip Ortaokulu’nda bir ilke imza attı. İnternet ortamı üzerinden kesintisiz yayın yapan Türkiye’nin ilk okul televizyonunu eğitim hayatına destek amaçlı olarak yayına sokuldu.

Kaymakamlıktan olur alındı ve kısıtlı bütçeyle yayın hayatına başladılar. Okul personeli malzemelerin çoğunu kendi evlerinden temin ettiler ve yayın hayatına girecek olan televizyonun altyapısını oluşturdular. Bir kamera hediye aldılar. Bu çalışma sırasında okuldaki öğrencilerin tamamına yakını ellerinden gelen desteği sağladı. Böylece öğrenciler de özgüvenlerinin artırılmasına destek olan öğretmenleri sayesinde kendilerini ifade edebilme becerileri kazandılar.

İlkokul televizyonunda genelde spor programları, eğitim programları, dini programların yanı sıra öğrencilerin okulda yaptıkları farklı etkinlikler de yer almaktadır. İlk okul televizyonunu izlemek isteyenlerin ‘tapdukemreiho.meb.k12.tr’ adresinden yayını izleme şansları olduğu gibi ayrıca uygulama olarak indirilebilmektedir. Türkiye’nin ilk okul televizyonu hazırlanan yayınları isteyen tabletten, isteyen akıllı telefondan ya da internet sitemizden izleyebilir. Projeye karar verme aşamasında öğrencilerin derslerini kaçırması sebebiyle telafi fırsatı vermek için dersleri videoları çekerek internette yayınlanmaya başlandı. Okula rahatsızlığı sebebiyle gelemeyen, yetiştirme kurslarına gidemeyen öğrencilerin kaçırdığı dersleri internetten rahatça izlemesi amacıyla düşünüldü. Fakat daha sonra hedefler büyüdü. Bu yaptığımız çalışmaları Türkiye genelinde bütün öğrencilere neden sunmayalım, diye düşünüldü. Böylece bir hayalin peşine düşüldü. Türkiye’nin ilk okul televizyonunu kurma projesi başlatıldı.


Taptuk Emre İmam Hatip Ortaokulu Okul Televizyonu

Daha önce böyle bir örneğin yapılmaması ilk olması bakımından biraz zor olsa da çalışmalar neticesinde televizyonun stüdyosu hazırlandı. Donanımsal, yazılımsal ve teknik ihtiyaçlarınızın hepsinin temin edildi. Bu aşamada bize devlet büyüklerinden büyük destek sağlandı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  BİZİ 'BİZ' YAPAN DEĞERLER

TV’NİN PROGRAMLARI ÖĞRENCİ VE ÖĞRETMENLERDEN

İlkokul televizyonunda yayınlanan programlar öğrenciler ve öğretmenler tarafından fedakarlık yapılarak, hiçbir ücret ödenmeden hazırlanıyor ve çekiliyor. Daha sonra bu videolar yayınlanıyor. Taptuk Emre İmam Hatip Ortaokulu dini ağırlıklı bir özelliği olması sebebiyle, toplum hayatında önemli bir farkındalık oluşturmak için çalışmalara başladı. Dini eğitim programları, ebru sanatı, haber bültenleri ve öğrencilerin kendi hazırladığı özgün çalışmaları ve ülkemizdeki öbür imam hatip okullarının da gönderdiği bilgi ve haberleri yayınlıyordu. Ama çalışmalar şu anda durmuş görünüyor. Sosyal sorumluluk projelerine büyük önem vermek amacıyla hayata geçirilen televizyon yayınından başka, askıda ekmek, sabah namazında buluşma, yetim kardeş gibi farklı sosyal sorumluluk projelerimiz de bulunmaktadır.

Türkiye genelinde şu anda okul televizyonunu 7 binden fazla kişi takip ediyordu. Yayınlar dünyanın dört bir yanından sürekli olarak takip edilmekteydi. Seyirciler telefonla ve mail yoluyla geri bildirimlerde bulunarak beğenilerini ve memnuniyetlerini dile getirmekteydi. Bu proje güzel bir örnek teşkil ediyordu.

Başarmak için farklı düşünmek, zor olanı denemek ve ilklere imza atmak gerekiyor. Okulunun farklı projelere imza attı ve önemli dereceler elde etti. TÜBİTAK ile de projeler gerçekleştiren bu okulun çalışanlarını kutluyoruz.

Bir önceki yazımız olan Uluslararası Ayakkabı Numaralarının Karşılaştırılması başlıklı makalemizde Avrupa ya da Dünya ayakkabı numaraları standartları, Ayakkabı Numaralarının Uluslararası Denkliği ve ÇOCUK AYAKKABILARI NUMARA ÖLÇÜLERİ KARŞILAŞTIRMASI hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İçmek Basit Bir Olay Değildir

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?