Türklerde Kültürel Yaşam

Türklerde Kültürel Yaşam

KÜLTÜR NEDİR, NASIL OLUŞUR Her toplumun farklı yaşam tarzı ve farklı anlayışları vardır. Diğer toplumlardan bizi ayıran bu farklılığa kültür diyoruz. Bu kültür, insan ilişkilerinde kendini gösteriyor ve kabul görüyor.  Nedir bu kültürü oluşturan ögeler derseniz; inançlar, eğlenceler, giyim-kuşam, yeme-içme, yardımlaşma, misafirperverlik, bayramlar vb sayabiliriz. Doğal olarak bu kültürün oluşmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır. KÜLTÜR OLUŞUMUNU […]

KÜLTÜR NEDİR, NASIL OLUŞUR

Her toplumun farklı yaşam tarzı ve farklı anlayışları vardır. Diğer toplumlardan bizi ayıran bu farklılığa kültür diyoruz. Bu kültür, insan ilişkilerinde kendini gösteriyor ve kabul görüyor.

 Nedir bu kültürü oluşturan ögeler derseniz; inançlar, eğlenceler, giyim-kuşam, yeme-içme, yardımlaşma, misafirperverlik, bayramlar vb sayabiliriz. Doğal olarak bu kültürün oluşmasını etkileyen çeşitli faktörler vardır.

Türk Kültürü 

KÜLTÜR OLUŞUMUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

En başta şunu bilmek gerekir ki bir kültürün oluşması için geniş toplum kesimleri tarafından kabul görmesi gerekir ki bu da kısa süre içerisinde gerçekleşmesi imkansızdır.

Diğer bir faktör de yaşanılan yerin coğrafi özellikleridir. Jeolojik yapı kültürün de renklenmesinde oldukça etkili olmuştur. Zor şartların insanları ile hayatını kolayca idame ettiren toplumların kültür yapısı elbette farklılık gösterecektir. Biri daha kolaycı bir kültür yapısı ortaya çıkarırken, çetin şartlarda yaşayanların yaşam felsefesi de sağlam temellere oturmak zorunda kalacaktır.

Kültürü oluşturan etkenlerden iklimi söylemeden geçmek olmaz. Çünkü iklim de insanların yaşam biçiminde belirleyici rol üstlenir. Sıcak iklimin insanları sıcakkanlı, samimi, anlayışlı olurken; soğuk iklimde yetişen insanlar da doğası gereği sert yapılı, korkusuz, cesur insanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kültürü oluşturan manevi ögelerden din, dil, gelenek, görenek, ahlak anlayışı, töreler, komşuluk ilişkileri, yazılı kanunların etkisi de kültürün değişmesinde ve gelişmesinde etki edebilir.

Burada şunu yapmamak lazımgelir ki kime üzülmesin incimesin. Kültürleri birbiri ile üstünlük bazında kıyaslamamalıyız. Dedik ya biz bu kültürü kendi isteğimize göre şekillendirmedik. Doğanın bize verdiği rolü oynamak zorunda kalarak oluşturduk bu ekini.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nasıl Yazar Olunur

Kültürün doğup geliştiği topraklara kültür ocağı adı verilir. Kültürü oluşturan unsurlar ocaktan çıkar ve yayılarak gelişir ve genişler.

          TÜRK KÜLTÜRÜNÜN TARİHİ GELİŞİMİ

  • Bizim kültürümüzün ocağı Orta Asya’dır.
  • Orta Asya olarak anılan yer ise; kuzeyde Sibirya, güneyde Himalayalar, doğuda Kingan Dağları ve batıda Hazar Denizi ile çevrelenen geniş bir coğrafyadır.
  • Türk boyları, farklı sebeplerden dolayı Dünya’nın çeşitli bölgelerine göç etmek zorunda kalmışlardır.
  • Türkler yaptıkları bu göçler sonucunda boylarının önemli bir bölümünü Anadolu’ya taşımış ve farklı kültürlere komşu olmuşlardır.
  • Türklerin tanıştığı bu yeni  kültürler; İslâm kültürü, Helen kültürü ve  Pers kültürüdür.
  • Türkler İslâmiyet ile tanıştıktan sonra dinin etkisi ile asla haksızlığa ve zulme karşı hoşgörü göstermemiştir.
  • Bütün Türkler farklı kültürlere ve inançlara saygı göstermiş, farklı dilleri konuşan birçok milleti aynı bayrak altında ve büyük bir hoşgörü çerçevesinde sevgi ve saygı sınırları içinde sürdürmüşlerdir.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?