Türklerin Kullandığı Takvimler

Türklerin Kullandığı Takvimler

Türkler tarih boyunca çok farklı takvimler kullanmışlardır. Türklerin en eski takvimi 12 hayvanlı takvimdir. Bu takvimde güneşin hareketlerini dikkate alarak hesaplamalar yapılmış ve ilk defa Türkler tarafından kullanılmış.    12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ İslamiyetten önceki Türkler tarafından zamanı hesaplama kullanılan 12 Hayvanlı Türk Takviminde miladi takvimin tıpatıp aynısı kullanıldığı sanılmaktadır. Çünkü 12 hayvanlı Türk takviminde miladi takvimde […]

Türkler tarih boyunca çok farklı takvimler kullanmışlardır. Türklerin en eski takvimi 12 hayvanlı takvimdir. Bu takvimde güneşin hareketlerini dikkate alarak hesaplamalar yapılmış ve ilk defa Türkler tarafından kullanılmış. 

 

12 HAYVANLI TÜRK TAKVİMİ

İslamiyetten önceki Türkler tarafından zamanı hesaplama kullanılan 12 Hayvanlı Türk Takviminde miladi takvimin tıpatıp aynısı kullanıldığı sanılmaktadır. Çünkü 12 hayvanlı Türk takviminde miladi takvimde olduğu gibi 1 yıl 365 gün 5 saat olarak hesaplanmış, miladi takvimle arasında sadece bir yılda 1 saatlik bir fark olduğu gözlemlenmektedir. Belki de miladi takvimin çıkışı geçmişte yapılan takvimleri araştırınız en mantıklısını ve en doğrusunu 12 Hayvanlı Türk Takvimi olduğu kanaat getirerek benzeri şekilde yapılmıştır.

12 Hayvanlı Türk Takviminde zaman dilimleri her bir aya bir hayvan ismi verilerek 12 yıllık devreleri bölünmüş, bu yıllar 12 farklı hayvan ismiyle adlandırılmıştır. Bu yıllar birincisi sıçan yılı, ikincisi sığır yılı, üçüncüsü pars yılı, dördüncüsü tavşan yılı, beşincisi ejder yılı, altıncısı yılan yılı, yedincisi at yılı, sekizincisi koyun yılı, dokuzuncusu maymun yılı, onuncusu tavuk yılı, on birincisi köpek yılı, 12ncisi ve son yıl ise domuz yılı olarak isimlendirilmiştir.

HİCRİ TAKVİM

Türklerin kullandığı önemli bir başka tatlısın aracı ise hicri takvim olarak karşımıza çıkmaktadır.. Hicri takvimde ay hesabı yapılarak, ayın dünya etrafındaki hareketlerinden hareket edilerek başlangıç yılını da peygamberimiz Hazreti Muhammed’in Mekke şehrinden Medine şehrine göçünü başlangıç olarak kabul eden ve göç kelimesinin Arapçadaki karşılığı hicret olduğu için adının da hicri takvim olarak kabul edilmesi sebebiyle, hicri takvimde geçmiş dönemlerde ülkemizde kullanılmış ve hala da dini günleri belirlemek amacıyla kullanılmakta olan bir takvimdir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Geleceğin Sporcularını Yetiştiriyor
Türklerin Kullandığı Takvimler

CELALİ TAKVİMİ

Türklerin kullandığı bir başka takvimde Celali takvimidir. celali takvimini en çok selçuklular kullanmıştır, çünkü bu takvimde güneş yılı esas alınarak selçukluların mali işlerinde kullanılması hedeflenmiş. Celali takvimimde gün hesabına göre nevruz yılın ilk günü olarak kabul edilmiştir. iran’daki iki toplum arasındaki mezhep çatışmalarından kaynaklanan sebeplerden dolayı bu takvimin kullanılması uygun görülmeyerek terkedilmiştir.

RUMİ TAKVİM

Türklerin kullandığı bir başka takvim Rumi takvimdir. Özellikle Osmanlı imparatorluğu döneminde on yedinci yüzyıldan sonra bütün resmi dairelerde ve dini konularda hicri takvime göre hesaplamalar yapılmaya başlanmış fakat ay yılı ile güneş yılı arasındaki farklılık sebebiyle dış dünya ile yapılan ticaret ve vergi anlaşmalarında çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle bazı güçlükler yaşanmıştır. Osmanlı imparatorluğu 1839 yılında kullanmaya başladı Rumi takvimi daha sonra kullanmaya devam ederek miladi takvim nedir dikkate alarak bir karışıklık olur ama sonrasında ticari işlerinden Jülyen takvimi de kullanılmış, normal günlük hayatta ise zaman belirlemek amacıyla hicret takvimi esas alınmıştır.

MİLADİ TAKVİM

Türklerin kullandığı günümüzdeki Miladi takvimdir. Miladi takvimde hepimizin bildiği gibi güneş yılı esas alınarak zaman hesapları yapılmaktadır ve halen miladi takvim yürürlükte olduğu için miladi takvimi bilmeyen tanımayan yoktur. Çünkü dünyanın çoğu miladi takvimi kullanmakta  ve dünya ile birliktelik sağlanmaktadır. Miladi takvimin başlangıcı İsa peygamberin doğum günü esas alır.

 Demek ki bugün hesabıyla yaparsanız İsa peygamber bulunduğunuz tarih kadar önce doğmuştur. İnanışa göre İsa peygamber ölmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?