Türkolog kimdir ne iş yapar?

Türkolog kimdir ne iş yapar?

Türkolog, Türk tarihinin başlangıcından günümüze kadar Türk dilinin ve Türk edebi ürünlerinin gelişimini inceleyen aynı zamanda Türk dünyasının kullandığı  dil ve lehçeleri karşılaştıran, günümüzde aktif olarak kullanılan Türkçe’mizin sorunlarına çare bulmaya çalışan  ve öteki bilim dallarıyla Türk dili arasındaki yakınlıkları araştıran kişiye Türkolog denir. Türkolog Türk dilinin geçmişinden başlayarak kökenini, yapısını, biçimini ve gelişimi etkileyen diğer unsurları da inceler. Türkolog Türkçe eserleri incelediği gibi […]

Türkolog, Türk tarihinin başlangıcından günümüze kadar Türk dilinin ve Türk edebi ürünlerinin gelişimini inceleyen aynı zamanda Türk dünyasının kullandığı  dil ve lehçeleri karşılaştıran, günümüzde aktif olarak kullanılan Türkçe’mizin sorunlarına çare bulmaya çalışan  ve öteki bilim dallarıyla Türk dili arasındaki yakınlıkları araştıran kişiye Türkolog denir. Türkolog Türk dilinin geçmişinden başlayarak kökenini, yapısını, biçimini ve gelişimi etkileyen diğer unsurları da inceler. Türkolog Türkçe eserleri incelediği gibi Türk dilinin korunması için de farklı çareler ve öneriler getiren kişidir.

Türkolog Türkçe’nin sorunlarıyla ilgilenerek sorunların çözümü konusunda farklı meslek kuruluşlarıyla iletişime geçerek sonuçlar almaya çalışır ve bu bakımdan sorunların düzeltilmesi, giderilmesi için farklı çözüm yolları önerir.

Türkolog olmak çok zor olmasa da günümüz Türkçesinde sorunlarla başa çıkmak da çok kolay değildir. Çünkü Türkçenin ta en başından günümüze kadar geçirdiği evreler ve sorunlar kolay kolay araştırılıp düzeltilecek bir konu değildir. Hele hele son 50 yılda dilimiz Türkçe yabancı kelimeler köyüne dönmüştür. Teknolojinin gelişmesi ile de bu hız kazanmış, Türkçe gittikçe yıpratılmış, hırpalanmış ve dışlanmıştır. Bunu anlamak için sokağa çıktığınızda işletmelerin tabelalarına, marka isimlerine, panolara, reklamlara kısacası sağa sola hatta ve hatta insanların üzerine giydiği elbiselerdeki yazılara bakın ve dilimiz Türkçenin ne kadar can çekişmekte olduğunu gözlerinizle görün.

Türkolog İş İmkanları

 

En son sosyal medya çılgınlığı ile dilimiz tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmış, yazışmalarda uyduruk sözcükler kullanılmaya başlanmış, anlamsız kısaltmalar yapılmaya, gereksiz saçma sapan cümleler oluşturulmaya çalışılmıştır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Nektarin Yetiştiriciliği Yaygınlaşıyor

Bütün bu durumda ve şartlar içerisinde Türkolog olmaya karar vermek isterseniz, bu meslekle ilgili sizlere verebileceğiniz bilgileri sıralayalım.

Türkolog olmak isteyen bir kişi üst düzeyde sözel düşünme gücüne, söz ve yazı ile çok etkili biçimde zaman harcayan biri olmalıdır. Türkolog olmak isteyen bir kişinin Türk edebiyatına aşırı ilgi duyması, sevgi beslemesi ve her türlü yazılı eserleri araştırmayı sevmesi, öğrendiği bilgileri analiz edebilmesi ve bütün bu edindiği bilgileri yeni bir harmanda toplayarak ihtiyacı olan yerlere iletilmesine bilmesi gerekir.

Türkolog İş İmkanları

Türkolog olmak isteyen bir kişinin, insanlarla iletişimi çok iyi olmalı, Türkolog olan bir kişi her üniversitenin Türkoloji bölümlerinde Türk dili okutmanlığı ve araştırma görevlisi ünvanı ile akademik olarak çalışma imkanına da sahip olur. Türkolog olan bir kişi pedagojik formasyon sertifikası ile her türlü eğitim kurumunda Türkçe öğretmenliği ve edebiyat öğretmenliği görevlerini yapabilir.

Ayrıca Türkolog olarak mezun olan bir kişi yetenekleri doğrultusunda her türlü gazete, dergi ve yazılı yayın kuruluşlarında yazarlık görevi de üstlenebilir.

Türkoloji mezunu olan bir kişi kültür bakanlığında, kütüphanelerde, TRT, başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı arşivlerinde çalışma imkanına sahiptir.

Türkolog olmak için üniversitelerin dil tarih coğrafya fakültesi fen edebiyat fakültelerinin Türk dili ve edebiyatı bölümlerinden birinde okumak zorundadır ve eğitim süresi 4 yıldır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. Edebiyaçılara Türkolog unvanının verilmesi doğru değildir. Bu konu Türkolojinin ülkemizde doğru tanınması açısından önemlidir. Zira Türkoloji kürsüsü yabancıların ‘TÜRKLERİ ARAŞTIRMAK’ için kurdukları bir kürsüdür ve ülkemizde çok yenidir.

  2. Türkolog ve edebiyatçı aynı işi yapmaz. Burada anlatılanlar üniversitelerin Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunlarının(edebiyaçıların) yaptıkları işlerdir. Türkologlar sadece dil ve edebiyat alanlarında çalışmalar yapmazlar;seçtikleri alana göre dil, edebiyat, tarih, inanç sistemleri(ilahiyat), sosyoloji ve uluslararası ilişkiler bölümlerinde de çalışabilirler(bu sadece karşılaştırma yapmak anlamında değildir). Binaenaleyh Türkolog ve edebiyatçı aynı değildir;bu, tanımlamalar yapılırken dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?