Türkolog Süleymanov’a Büyük Onur

Türkolog Süleymanov’a Büyük Onur

Akademik olarak en iyi geçmişe sahip değerli insanlara fahri doktora diploması vererek adından söz ettiren Atatürk Üniversitesi son olarak Kazak Diplomat ve yazar Olcas Süleymanov’a bu onuru yaşattı. Olcas Süleymanov birçok önemli görevleri yerine getiren önemli biri olarak dikkatleri çekiyor. UNESCO Daimi Temsilciliği, Büyükelçilik, Kazakistan Yazarlar Birliği’nin Onursal Başkanlığı görevlerini yürüten Olcas Süleymanov Atatürk Üniversitesi çok […]

Akademik olarak en iyi geçmişe sahip değerli insanlara fahri doktora diploması vererek adından söz ettiren Atatürk Üniversitesi son olarak Kazak Diplomat ve yazar Olcas Süleymanov’a bu onuru yaşattı.

Olcas Süleymanov birçok önemli görevleri yerine getiren önemli biri olarak dikkatleri çekiyor. UNESCO Daimi Temsilciliği, Büyükelçilik, Kazakistan Yazarlar Birliği’nin Onursal Başkanlığı görevlerini yürüten Olcas Süleymanov Atatürk Üniversitesi çok yönlü hizmetleri ile Türk Kültürü’ne verdiği destekten ötürü Türkoloji branşında fahri doktorluk ünvanı verilmesine uygun buldu. Üniversitenin Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle diploması verilen Olcas Süleymanov’a Atatürk Üniversitesi Rektörlüğü’nü yapan Profesör Doktor Hikmet Koçak belgesini kendisine teslim etti.

Törende bir konuşma yapan Kazakistan Cumhuriyeti’nin Türkiye Büyükelçisi görevini yürüten Canseyit Tüymebayev, “Dünya tarafından tanınan Olcas  ağabeyimiz pırlanta gibi değerli bir insandır. Kendisi aynı zamanda büyük bir devlet adamı büyük bir şair ve eşi bulunmaz nitelikte pırıl pırıl bir insandır. Değerli büyüğümüz Olcas Süleymanov, Kazakistan Cumhuriyeti’nin egemenliğini kazanması için her karışında emek sarf etmiştir. Kendisi sadece bir şair olarak görülmemeli, aynı zamanda eşi bulunmaz bir devlet adamı özelliği vardır. Sovyetler Birliği döneminde Türk kültürünün, Türk dilinin ve Türk tarihinin  Rus diline olan etkilerini yazmış ve bu konuyu işleyen ilk büyük insandır. O büyük bir araştırmacı Türkolog, şair ve inceleme yazarıdır. Değerli büyüğümüz Olcas Süleymanov Bey Türklerin Kültür Elçisi görevini dünya genelinde yapmış, Paris’te Roma’da büyükelçilik görevlerini yerine getirmiş çok yönlü bir kişiliğe sahip, herkesin örnek alacağı büyük bir bilim insanıdır.” dedi.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Diriliş Ertuğrul Ekibi, Kar Film Festivali'ne Katıldı

Törende söz alan Türk büyüğü Olcas Süleymanov da konuşmasını Türkçe yaptı. Ben Türk halkını çok seviyorum. Türklere aşığım. Kazakistan diyarından siz Türk kardeşlerime kucak dolusu selamlar getirdim.” dedi.

Türklerin Kültür Elçisi

Olcas Süleymanov, Erzurum’a ilk kez ziyarete geldiğini belirterek, buranın karlı dağları ile, Almatı şehrine çok benzediğini, bu sebeple de Erzurum insanını kendine yakın hissettiğini dile getirdi. Olcas Süleymanov, “Pırıl pırıl bir havaya sahip olan temiz bir yerde elbette temiz insanlar yaşar. Temiz ruhlu insanlar dolaşır. Bizi davet eden konuksever Erzurumlularla bu şehri gezme fırsatı bulduk. Üniversiteyi de dolaştık. Çok büyük çalışmalar yapıldığını gördük. Atatürk Üniversitesi’ne bağlı çok büyük bir kütüphane olduğunu gördüm, ziyaret ettim ve çok mutlu oldum. Dünya genelinde birçok ülke gezdim, hepsinin kütüphanelerini ziyaret ettim. Ancak burada omuz omuza, yan yana sessizce kütüphanede araştırma yapan, çalışan insanlar kadar hiçbir yerde karşılaşmadım. Doğal olarak yazar olmam sebebiyle bir şeyler araştıran, okuyan gençler gördüğüm zaman kendimi çok mutlu hissediyorum.” dedi.

Bir önceki yazımız olan Berbat 2 Buluş; Cips ve Cola başlıklı makalemizde Cola nasıl bulundu?, George Crum ve Patates cipsi nasıl icat edildi? hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?