Türksat 4B İnterneti Ucuzlattı mı?

Türksat 4B İnterneti Ucuzlattı mı?

 TÜRKSAT 4B DEVREYE GİRDİ

Türkiye teknolojideki gelişmelere uzak kalmamak için sürekli uydularını yenilemektedir. 16 Ekim’de uzaya fırlatılan ve 4B adını verdikleri uydu devreye girdi. İnternet fiyatlarında önemli indirim yapılacağı söylenmişti. Gerçekten çok uygun fiyata sanal dünyaya ulaşabiliyor muyuz?
Daha önce 30 Haziran’da uzaya fırlatılması planlanan Türksat 4b uydusu meydana gelen arızalar nedeniyle iptal edildi ve  test çalışmalarının ardından devreye 16 Ekim 2015 tarihinde devreye girdi. Bu uydumuz internet erişimi için de kullanılacağı için internet fiyatları biraz daha ucuz olacaktı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, Türksat 4B uydusunun 16 Ekim 2015 tarihinde uzaya fırlatılacağını devreye gireceğini müjdeleyerek net dünyasının daha rahat nefes alacağını söylemişti.

Zamanın bakanı Söz konusu uydunun 16 Ekim Cuma günü Türkiye saati ile 23.40’ta Baykonur Fırlatma Üssü’nden fırlatılacağını belirtirken, “Fırlatmadan sonra yörüngeye yerleştirme ve yörünge testlerinin tamamlanmasının ardından aralık ayında devreye alınacağını, Türksat 4B uydusu, ka bandı üzerinden internet erişimi için de kullanılacağını duyurmuştu. Uydu ile hem kapasitemiz artacak hem de uydu üzerinden internet kullanımı yaygınlaşacak, demişti. Geçen süre zarfında internet faturaları söylendiği gibi hafifledi mi?

TÜRKSAT 4B NERELERE HİZMET GÖTÜRÜYOR

Yetkililerin yaptığı açıklamaya göre Türksat 4B uydusu Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu, Asya kıtasının büyük kesimi ve Avrupa coğrafi ağlarını kapsayacak ve geniş bir coğrafyaya hizmet vermektedir.

Daha önce uzaya gönderilen uydular farklı bir frekans ile çalışırken yeni uydu ku-band adı verilen yüksek teknoloji sayesinde internet erişimine de olanak sağlayacak, dolayısıyla da internet erişim fiyatları büyük oranda ucuzlayacak.

TV CANLI YAYINLARI DA HIZLANACAKTI

Türksat 4B uydusunun yüksek hızlı internet sağlaması sayesinde canlı yayın yapan televizyonlar da sistemden faydalanacak haberleşme alanında hızlı yayın girişleri yapılacak. İletişimin de hız kazanacağı günler 16 Ekim 2015 tarihinden itibaren insanlığın hizmetine sunuldu. Çok belirgin olmasa da hız arttı ama fiyatlar hiç aşağı çekilmedi dersek yalan olmaz.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Facebook’ta Bize Destek Olun