TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

TÜSODER Nedir Ne İş Yapar

Tüketicilere yönelik yardımcı bilgilendirici bilinçlendirici dernekler olduğunu biliyoruz. TÜSODER ise diğerlerinden farklı olarak hem tüketicilerin hem de üretici firmaların gelişmesine, bilinçlenmesine, ürünlerin hayata uygun olarak hazırlanmasına destek olmak için çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Sadece bunlar değil aynı zamanda bilgi alışverişinde bulunmak, teknolojik ve teknik gelişmeleri yakından takip etmek gibi önemli sosyal görevleri de üstlenmiştir. […]

Tüketicilere yönelik yardımcı bilgilendirici bilinçlendirici dernekler olduğunu biliyoruz. TÜSODER ise diğerlerinden farklı olarak hem tüketicilerin hem de üretici firmaların gelişmesine, bilinçlenmesine, ürünlerin hayata uygun olarak hazırlanmasına destek olmak için çalışan bir sivil toplum örgütüdür. Sadece bunlar değil aynı zamanda bilgi alışverişinde bulunmak, teknolojik ve teknik gelişmeleri yakından takip etmek gibi önemli sosyal görevleri de üstlenmiştir.

Rekabet piyasasının gelişmesine olanak tanıyan piyasalarda kurumsal firmaların birbirleri ile dayanışmasına katkı sağlamak, yine Tüketici Sorunları Derneği’nin önemli amaçları arasında yer alır. Tüketici haklarının uluslararası alanda gelişmesini takip etmek ve bu gelişmelerin Dünya ile paralel olarak Türkiye’de de hızlı bir şekilde hayata geçirilmesine yönelik çalışmalar yapar.

TÜSODER, firmaların hem teknik anlamda hem de içerik ve hizmet kalitesinin gelişmesine yönelik işbirliği içinde hareket eden önemli bir STK olarak dikkat çekmektedir. Tüketicilerin lehine hem uluslararası hem de Avrupa Birliği mevzuatının takip ederek tüketiciler için hazırlanan ürün ve hizmetlerin kalitesinin gelişmesine ve mevzuata uygun olarak hazırlanmasına yönelik çalışmalar yürütür.

Doğal olarak bir tüketici derneği olduğu için tüketicilerin haklarının korunması, geliştirilmesi ve yasal bir alt yapıya kavuşturulması için mevzuata paralel olarak gelişmesine destek olur.

Tüsoder

2014 senesinde tüketicilerin bilinçlenmesi hukuki düzenlemelerden faydalanması aynı zamanda firmalarında bilinçlnip eğitilmesi amacı ile kurulan Tüketici Sorunları Derneği vatandaşlar tarafından yeni yeni tanınmaya çalışılmaktadır. En fazla ilgi alanın olarak tüketicilerin satın aldıkları ürünlerle ilgili sorunlarının çözüme kavuşması için yönlendirici, bilinçlendirici hareket noktaları dikkat çekmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Yapı Tesisat Teknisyeni-Teknikeri Hakkında Bilgi

İsteyenler itiraz karar örneklerini kurumun web sitesinden indirebilir ve gerekli yasal yolları öğrenebilir. En sık yaşanan sorunlara birkaç örnek vermek gerekirse,

Cep telefonu karar örneği, elektrik borcu tüketici kararı, bireysel emeklilik sözleşmesi tüketici kararı, elektrik kesintisi ile ev eşyalarının zarar görmesine yönelik kararlar, altyapısı olmayan kablolu televizyon ve internet taahhüdünün iptal edilmesi, tahsis ve ekspertiz ücreti tüketici hakem heyeti karar örneği, kredi kartı üyelik ücreti karar örneği, arızalı tabletin yenisi ile değiştirilmesi, güvenlik şirketi ücret tahsilatına itiraz karar örneği…

Kısa adı TÜSODER olan Tüketici Sorunları Derneği yaptığı olağanüstü kurul toplantısında  yönetim kurulu değişti. Yapılan genel kurul toplantısı oylamasında TÜSODER başkanı Dr. Deniz Öner oldu.

 kadınların ve gençlerin yönetim kademesinde önemli roller alması gerektiği, önemli çıkış noktası. ‘Liderlik ya da başkanlık koltukları hiç kimseye kalıcı değildir. Gerek sivil toplum kuruluşlarında gerekse siyasi partilerde yeni lider alternatifi adaylara fırsat verilmemektedir.’ felsefesi ile yoluna devam ediyor.

‘Türkiye’de gençlerin önü açılmadığı gibi engel de olunmaya çalışılıyor. Bizler TÜSODER olarak yeni bir anlayış sergiledik ve yetenekli gençlerin önünü açmak için cinsiyet farkı gözetmeksizin herkese fırsat veriyoruz. Yeni yönetim kurulu kademesinde bulunan üyelerimizin Başkan haricindeki erkek ve kadın eşitlik sağlandı. Ayrıca yaş ortalamaları da 30 seviyesine geldi.’

TÜSODER bugüne kadar tüketiciler için önemli kazanımlar elde etti. Bunların başında bankalar tarafından tüketiciden kesilen hesap işletim ücreti ve Danıştay’da yürütmeyi durdurma kararı çıkmasını sağladı. Ayrıca internet ve uydu televizyonu aboneliklerinin sıkıntıların çözümü konusunda da etkin çalışmalar ortaya koydu. Cep telefonu kullanıcılarının, mağduriyetlerini gidermek amacıyla da etkili çalışmalar yaparak, milyonlarca abonenin mağduriyet yaşamaması için gerekli önlemlerin alınmasını büyük katkı sağladı.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Tüketici Hakları Nelerdir?

Tüketici Sorunları Derneği’nin yaptığı çalışmalar arasında, farklı yöntemler kullanarak, tüketiciyi dolandırmaya çalışan kişilere karşı adli çalışmalar da bulunmaktadır. TÜSODER en son, geçen yıl İstanbul’da alınan 4 günlük su kesintisi uygulamasının iptal edilmesinde de büyük rol oynamıştı.

TÜSODER’in aldığı önemli roller arasında İstanbul Boğaz Köprülerinde tamirat esnasında toplu ulaşımın vatandaşlar tarafından rahat kullanılması amacıyla alınan çift bilet uygulamasına, tek bilet olarak karar verilmesi yönünde etkin rol oynadı. Ayrıca, OGS cihazlarının ücretsiz bir şekilde iptal edilmesi için verdiği mücadele sonucunda da büyük başarılar kazanmıştır.

Bir önceki yazımız olan Kredi ile Alınan Ev (Konut) Satılır mı? başlıklı makalemizde banka ipotekli ev satın alınır mı, ipotekli ev satın alınır mı ve ipotekli konut satılır mı hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?