Tütün Eksperi Tütün Teknoloji Mühendisi Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Tütün Eksperi Tütün Teknoloji Mühendisi Ne İş Yapar Maaşı Ne Kadar

Tütün üretimi yapılan bölgelerde üreticinin her türlü sorunlarının giderilmesi ve sorularının cevaplanması, üretilmiş olan tütünün standartlara uygun olup olmadığının kontrolünün yapan ve çalıştığı kurum için tütün alımını gerçekleştiren kişiye tütün teknolojisi mühendisi ya da tütün eksperi adı verilmektedir. Peki bu bölüm mezunları memnun mudur? Yaptığı iş çalışanları ya da bu bölümü seçmek isteyenleri mutlu edecek […]

Tütün üretimi yapılan bölgelerde üreticinin her türlü sorunlarının giderilmesi ve sorularının cevaplanması, üretilmiş olan tütünün standartlara uygun olup olmadığının kontrolünün yapan ve çalıştığı kurum için tütün alımını gerçekleştiren kişiye tütün teknolojisi mühendisi ya da tütün eksperi adı verilmektedir.

Peki bu bölüm mezunları memnun mudur? Yaptığı iş çalışanları ya da bu bölümü seçmek isteyenleri mutlu edecek midir? Geçmiş dönemlere göre kıyaslama yaptığımızda tütün üretimi yapan illerimizin çoğunda ne fabrika kalmıştır ne tütün üretimi yapılmaktadır. Geçmişteki tütün tarlaları şimdilerde arsa ya da başka üretim tesisi olarak yoluna devam etmektedir ama sigara fabrikaları az da olsa üretimine devam etmektedir.

Bu bölümü okuyup para kazanmak hayatını idame ettirmek isteyenlerin ince eleyip sık düşünmesi bu bilgiler ışığında hedefine kilitlenmesi tavsiye edilmektedir.

Tütün ekiplerinin görevleri nelerdir

Exper olan birisi tütünün kırılması, kurutulması, yetiştirilmesi gibi bütün aşamaları denetler. Tütünün fermantasyonunun, bakımının yapılmasından sorumludur. Üretilen tütünün standartlara uygun olup olmadığını kontrol eder. Fiyatının belirlenmesinde rol alır çalıştığı kurumda tütün alımının gerçekleşmesinde görevlidir. Satın alınan tütünün fiyatını ve kalitesini belirler alımı yapılan tütünün atölyelerde çeşidine ve kalitesine göre ayrılmasını ve denetlemesini sağlar. Tütün eksperi aldığı tütünlerin tüketicilerin beklentilerini ve piyasa şartlarına uygun olarak pipo, sigara, enfiye ya da çiğneme tütünü aşamasına gelinceye kadar geçen aşamalarda bilimsel metotlar kullanır. Aynı zamanda çağın gereklerine göre bu metotları geliştirerek tütünün pazarlanması ya da depolanması görevlerini üstlenir kimler tütün eksperi olmalıdır tütün eksperi ya da tütün teknolojisi mühendisi olmayı kafasından geçirenlerin ekonomi, sosyoloji, psikoloji bilimlerine ilgi duyması ve haliyle başarılı olması beklenir. Endüstriyel ve tarımsal faaliyetlerden haz alması muhakkaktır. İlişkilerde pozitif düşünebilen, insanlara olumlu yaklaşan, duygu ve düşüncelerini başkalarına rahat aktarabilen kişiler olması beklenir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Vitray Ustası (Vitraycı) Kimdir Ne İş Yapar Ne Kadar Kazanır

Tütün eksperi çalışma koşulları

Tarım ve endüstri alanında görev ve sorumluluk yüklenmesi gereken tütün teknolojisi mühendisi her türlü ortamda çalışmaya amadedir. Yeri gelir kapalı ortamlarda, yeri gelir bizzat araziye çıkarak açık havada görevini ifa eder. Görevini yaparken sigara tüketicileri, tütün üreticileri, meslektaşları ve ekip başkanları ile iletişim halinde kalır.


Tütün mühendisi iş imkanları

Nasıl tütün eksperi olunur

Üniversitelerin tütün eksperliği bölümü bitirmek yeterlidir. YKS yeterli puanı alanları Yükseköğrenim imkanı verilmektedir. Meslek eğitimi 4 yıl olarak planlanmaktadır. Ağırlıklı dersler meslek üzerine verilmektedir. Eğitimi başarı ile bitirenlere tütün eksperliği diploması verilmektedir.

Tütün teknoloji mühendisi-tütün eksperi iş imkanları

Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı sigara fabrikalarında ve özel sektörün tütün işletmelerinde istihdam olanağı yakalayabilirler. Ayrıca tütün ticareti yapan kuruluşlarda ve tütün kredisi veren kurum ve kuruluşlarda iş imkanı yakalanabilir.

Son yıllarda Türkiye’de tütün fabrikalarının birer birer elden çıkarılması ile hem mesleğe olan ilgi hem de tütün tarımı yok denecek kadar azalmıştır. Dolayısıyla tütün teknolojisi mühendisi olarak eğitim gören ve mezuniyette tütün eksperi ünvanı ile hayata atılan bu bölüm mezunları iş bulma konusunda büyük sıkıntı yaşamaktadır.

Tütün eksperi maaşı

Tekel bünyesinde faaliyet gösteren sigara fabrikalarında istihdam olanağı yakalayanlar yeterli miktarda kazanç sağlamaktadır. Yukarıda söylediğimiz sebeplerden dolayı bu ihtimal oldukça düşüktür. O zaman mecburi istikamet özel sektöre ait olan tütün ve sigara üzerine faaliyet gösteren firmalar olacaktır. Orada da tütün eksperi maaşı asgari ücret ve üzerinde seyredebilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Önemli ve Değerli Veciz Sözler  

Meslekte ilerleme şansı da mevcuttur ancak bu olasılıkta çok fazla tercih edilmemektedir. Sektörün daralması beraberinde hem üreticileri hem de bu alanda yönlendirme kontrol bilgilendirme görevi üstlenen tütün eksperi görevini yürüten insanları mağdur etmektedir. Her şeye rağmen özel sektörde çalışanlar şef, müdür yardımcısı, müdür gibi unvanlar ile yoluna devam etme imkanı yakalayabilir. Akademik açıdan yoluna devam etmek isteyenler ise araştırma görevlisi, yüksek lisans, doktora yaparak tütün teknolojisi üzerine akademik kariyer şansı bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?