Uçağı Yakından Tanıyalım

Uçağı Yakından Tanıyalım

 Uçağın hangi parçalardan oluştuğunu kısa kısa sizlere anlatmaya çalışacağız.  Uçağı oluşturan parçalar  İstikamet dümeni; istikamet dümeni uçağın yönünü belirlemek için kullanılan en önemli parçalarından biridir. Uçağı sağa ya da sola yönlendirmeye yarar. İrtifa dümeni; irtifa dümeni uçağın tırmanışa geçmesine ya da dalışa yönelmesine yardımcı olan, yani uçağın yukarı ya da aşağıya doğru hareket etmesine yarayan parçadır. […]

 Uçağın hangi parçalardan oluştuğunu kısa kısa sizlere anlatmaya çalışacağız.
 Uçağı oluşturan parçalar 

İstikamet dümeni; istikamet dümeni uçağın yönünü belirlemek için kullanılan en önemli parçalarından biridir. Uçağı sağa ya da sola yönlendirmeye yarar.

İrtifa dümeni; irtifa dümeni uçağın tırmanışa geçmesine ya da dalışa yönelmesine yardımcı olan, yani uçağın yukarı ya da aşağıya doğru hareket etmesine yarayan parçadır.

Kanatçıklar; kanatçıklar uçağın kalkış esnasında dışarıya doğru çıkarak açılmasına yardımcı olur.

Yalpa; yalpa kanatçı uçağın kanatlarının arka tarafında bulunur. Uçuş durumunun korunmasına yardımcı olur. Yalpa kanatçı birazcık eğim verilerek uçağın yön değiştirmesine yardımcı olur.

Bozucu; bozucular uçakta kanatların üst bölümüne yerleştirilir. Bozucu yukarıya çıktığında kanatlar öne doğru yatınca uçak alçalmaya başlar.
Ayrıca bir uçakta gövde, pilot kabini, burun, burun tekerlekleri, kanat, kuyruk, dikey kuyruk, yolcu kapısı, motor, ana tekerlekler bulunur.

Uçağı oluşturan parçalar nelerdir

Günümüzde çok fazla insan uçakla yolculuk yapmayı tercih etmektedir. Bu sebeple de hem uçağın yolcu sayısı artmaya başlamış, hem de farklı şekillerde uçaklar yapılmaya başlanmıştır ama bütün uçakların ana parçaları aynıdır, uçuş mantığı birbirinin benzeridir.

Uçaklar nasıl uçar?

Uçakların nasıl uçtuğunu anlamak için hava hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Hava her zaman hareket halinde olduğunu bilmemiz gerekir. Hava basınç yapar ve havanın bir ağırlığı vardır. Hava, rüzgar insanın yüzüne doğru estiği zaman hissedilir. Uçakların havada rahatça kalabilmesi için havanın uçağın kanatlarının üstünden ve altından hızla akması gerekir. Uçağın havadan uçabilmesi için hava basıncından faydalanabilmesi amacıyla kanadın üst tarafı kavisli, alt bölümleri ise düz olarak dizayn edilir. Bu şekilde yapılan uçak kanadı havanın üst tarafında hızla geçmesine ve düşük bir basınç oluşturmasına izin verir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Dronelardan 'Kartal' ile Korunma

Uçağı etkileyen kuvvetler

Uçağa etki eden kuvvetlerden kaldırma kuvveti, itki kuvveti, geri sürükleme kuvveti, ağırlık kuvveti olarak söz edebiliriz.

İTKİ KUVVETİ: Uçağın uçarken düz bir çizgi şeklinde hareket etmesini sağlayan kuvvetler uçuşu kolaylaştırır itki kuvveti denir. Uçağın pervanesi havada ileriye doğru hareket etmesini sağlar bu kuvvete itki kuvveti adı verilir.

KALDIRMA KUVVETİ: Kaldırma kuvveti uçağın kanadının üstünde hızla akan, aşağıdan yukarıya doğru kuvvet uçağı havaya kaldırarak bu kuvvete kaldırma kuvveti adı verilir.

GERİ SÜRÜKLEME KUVVETİ: Geri sürükleme kuvveti uçak uçarken uçağa karşı koyan mukavemete havanın geri sürükleme kuvveti adı verilir.
Kuvveti uçağın düşünemeyeceğiniz kadar büyük bir ağırlığı vardır. İşte uçağın ağırlığı yerçekimi sayesinde aşağıya doğru çekilirken kaldırma kuvveti sayesinde uçak dengede kalır.

Bir önceki yazımız olan Beşamel Soslu Tavuklu Karnabahar Yemeği Tarifi başlıklı makalemizde beşamel soslu karnabahar ve tavuklu karnabahar yemeği hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?