Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır

Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar Ne Kadar Maaş Alır

Uçak mühendisleri denetiminde yapılan iş ve işlemlerde yardımcı eleman olarak görev yapan uçak bakım teknisyeni her türlü günlük denetimler, onarım, uçak bileşenlerinin kaldırılması, kurulması gibi işleri yapar.

Esas görev alanı uçağın motor ve gövde kısmıdır. Bununla ilgili olarak yapılması gereken onarımlar, montajlar ve bakımlar rutin olarak yerine getirilmelidir.

Uçak bakım teknisyeninin görevleri nelerdir

Uçak bakım teknisyenine yüklenen görev ve sorumluluklar şöyle sıralanabilir;

 • Uçağın bakımını yapmak için gerekli bütün işlemleri yerine getirmek.
 • Hem idari hem de rutin denetimlerin zamanında yapılmasını sağlamak.
 • Çalıştığın iş yerinde kendine verilen çizelge doğrultusunda uçakların bakımını yapmak.
 • Bu bağlamda motorla ilgili olan güç aktarma sistemleri, pervaneler, motor sistemi, güç ünitesi, özel elektrikli aksamların yapılması gereken tamiratı gibi işleri yaparak kontrollerini sağlamak.
 • Motor ve gövdede bulunan manyetik kontrollerin yapılması, varsa sorunların giderilmesi.
 • Uçağın kanat gövde ya da kuyrukta meydana gelmiş olan bozulma, korozyon ve diğer küçük olumsuzlukların meydana gelip gelmediğini kontrol etmek.
 • Teknik sorunların tam olarak ortadan kaldırıp kaldırmadığını anlamak amacıyla kendine verilen prosedür doğrultusunda yerine getirilmesini sağlamak.
 • Uçağın ihtiyacı olan yağ ve yakıt ikmalini yapmak.
 • Yakıt ikmali yapılırken yakıt deposu kontrollerinin havacılık ve uçak sektöründe ihtiyaç duyulan her türlü cihazların bakım ve tasarımını yapmak.
 • Bu alanda mesleki gelişiminin devamlılığını sağlamak, güncel yeni bilgileri öğrenmek.
 • Yeni teknolojilere meraklı olmak, her daim güncel kalabilmek.

Nasıl uçak bakım teknisyeni olunur

Devlet okullarında ya da son yıllarda hızla artış gösteren özel havacılık kolejlerinde eğitim almak şarttır. Mesleki eğitim veren liselerin ilgili bölümlerinde okuyanlar uçak bakım teknisyeni olarak çalışma hakkına sahiptir. Geçmiş yıllarda çok fazla bu alanda eğitim veren kurum yoktu. Bugün ise üniversitelerin lisans ve önlisans bölümlerinde okuma zorunluluğu doğmuştur. Çünkü yetkin, bilgili, konusuna hakim olan teknisyenlerin tercih edildiği bir dönem yaşamaktayız. O zaman bu alanda istihdam fırsatı yakalamak isteyen gençlerin üniversitelerin uçak gövde motor bölümlerini tercih etmesi tavsiye edilir. Çünkü lise mezunlarına iş verme dönemi çoktan bitmiştir.


Uçak Bakım Teknisyeni Olmak

Başlangıç olarak havacılık meslek liseleri okunabilir. Sonrasında önlisans veya lisans bölümleri tercih edilmelidir. Zaten durumda bunu göstermektedir. Uçak bakım teknisyeni eğitim durumları incelendiğinde üniversiteden lisans seviyesinde eğitim alanların oranı %53 iken, önlisans bölümünden mezun olanlar yüzde 23 civarındadır. Hatta ve hatta yüksek lisans oranı bölümle ilgili olarak %5 seviyesine ulaşmıştır.

Bu bölümü tercih etmeyi düşünen gençlere, en çok rağbet gören uçak bakım, motor, gövde ile ilgili bölüm okutan üniversitelerin tercih sıralamasını yapabiliriz. Anadolu Üniversitesi en fazla ilgi gören sivil havacılık okuludur. 2. sırada Kocaeli Üniversitesi, 3. sırada Erciyes Üniversitesi’nin ilgili bölümleri tercih edilmektedir.

Bölümden mezun olanlara istihdam fırsatı tanıyan özel havayolu firmalarında ve askeri emniyet birimlerinde çalışma hakkı verilmektedir. Buna bağlı olarak havaalanlarında, uçak fabrikalarında ve uçak onarım bakım atölyeleri de kendilerine istihdam olanağı tanımaktadır.

Uçak bakım teknisyeni iş imkanları

Türkiye’nin en çok tercih edilen Havayolu firması hiç şüphesiz Türk Hava Yolları’dır. Burada, kendini iyi yetiştirmiş gençlere istihdam hakkı tanınmaktadır.

Türkiye jeopolitik konumu sebebiyle uçaklarına her daim savaşa ve savunmaya hazır hale getirmek zorundadır. Bu bağlamda askeri alanda da uçak bakım teknisyenlerine iş imkanı her daim vardır. Çalışmak isteyen gençler uçakların onarım, bakım, montaj hatta üretim aşamalarında faaliyet yürüten fabrikalarda iş bulabilirler.

Askeri ve sivil hava taşımacılığı yapan bütün kurum, kuruluşlar çalışmak için en verimli yerlerdir. Herkesin takdir ettiği ve gıptayla baktığı seçkin bir meslek olan uçak bakımı ya da havacılık iş imkanı geniş olan alanlardandır. Teknolojiyi yakından takip eden, bilgilerini her daim güncel tutan, havacılıkla ilgili verilen kurs ve seminerlere katılım belgeleri alabilen kişilerin bu alanda daha şanslı olacağını unutmamak gerekir.

Türkiye’nin son yıllarda havacılık alanında yaptığı hamleler hem bölge ülkelerine, hem de dünyadaki diğer dengeleri değiştirecek mahiyettedir. 100000 kişiden fazla insanın istihdam olanağı yakalayacağı üçüncü havalimanı faaliyete girmiştir. Beraberinde teknik eleman ihtiyacı da ortaya çıkacaktır. İşte bu süreçte uçak bakım teknisyeni iş imkanı açısından en şanslı teknik personel olacaktır.


Uçak Bakım Teknisyeni Nasıl Olunur

Uçak bakım teknisyeni çalışma koşulları

Çalışacağı yer, uçaklarla ilgili her türlü parça, aksam ya da bölüm olduğu için haliyle uçak fabrikaları veya bakım onarım üniteleri olacaktır. Teknisyen olması hasebiyle de koku, gürültü, yağ, kir olması kaçınılmazdır. Bunlar, rahatsız olacak konular olarak düşünülmemeli, mesleğin bir gereği olarak kabul edilmelidir. Bakım teknisyeni denilen kişi yağdan, yakıttan, kokudan, gürültüden rahatsız olmamalıdır.

Çalışma ortamında mühendis ve teknikerler de bulunacaktır. Kendi başına karar verme durumu çok fazla söz konusu değildir. Mühendislerin ya da teknikerlerinin verdiği görevleri yerine getireceklerdir. 1. derece sorumlu oldukları alan makineler, alet, edevat ve ekipmanlardır.

İhtiyaç halinde şehir dışına veya ülke dışına götürülüp bakım, kontrol, montaj, tamirat işlemleri yapabilir. Haberlerde de çok sık karşılaşılmasa da uçak kazaları, kayma, pistten çıkma ve benzeri olumsuz durumlarda mesai haricinde bile gidip görevini yapma zorunluluğu vardır.

Uçak bakım teknisyeni çalışma ortamı ve koşulları işe kendini vermiş ve mesleğe kendini adamış kişiler için oldukça eğlenceli ve keyiflidir.

Uçak bakım teknisyeni maaşı

Teknik personelin çalıştığı kurum kuruluş, firma ilkeleri doğrultusunda alacağı maaş tatminkâr olacaktır. Özel sektörde ya da kamu kuruluşlarında çalışan uçak bakım teknisyeni maaşı oldukça tatminkar olacaktır. Bu alanda çalışan diğer personelin kazançları ile kıyaslandığı zaman en az kazanan kişi olacaktır. Uçak mühendisleri, teknikerler ve nihayetinde uçak bakım teknisyeni maaşı sıralamanın en altında yer alsa da diğer sektörlerle kıyaslandığı zaman çalışanı mutlu edecek bir kazanç verilecektir.

Meslekte ilerleme düşüncesi olan teknisyenler mezuniyet durumuna göre dikey geçiş sınavı ile lisans bölümleri okuyabilir.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kalp Yapımından Para Kazanmak başlıklı makalemizde Dekoratif kalp, dekoratif kalp yapım işi ve dekoratif kalp yapımı hakkında bilgiler verilmektedir.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

FACEBOOK SAYFAMIZ