Uçak Elektroniği Teknisyeni-Teknikeri Görevleri Maaşları

Uçak Elektroniği Teknisyeni-Teknikeri Görevleri Maaşları

Sivil havacılık ve savunma sanayisinde üretim yapan veya bu amaçla faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalarda, hava araçlarının elektrik ve elektronik sistemlerinin montaj, onarım, bakım gibi servis işlerinin yapılmasından sorumlu olan kişilere uçak elektroniği teknisyeni veya teknikeri denir. Meslek lisesinden mezun olup iş hayatına atılma imkanı olduğu gibi meslek yüksek okullarında 2 yıl daha eğitim […]

Sivil havacılık ve savunma sanayisinde üretim yapan veya bu amaçla faaliyet gösteren kurum, kuruluş ve firmalarda, hava araçlarının elektrik ve elektronik sistemlerinin montaj, onarım, bakım gibi servis işlerinin yapılmasından sorumlu olan kişilere uçak elektroniği teknisyeni veya teknikeri denir.

Meslek lisesinden mezun olup iş hayatına atılma imkanı olduğu gibi meslek yüksek okullarında 2 yıl daha eğitim görüp tekniker ünvanı ile mezun olma şansı da mevcuttur. Hatta bu şık daha geçerlidir. Çünkü ortaöğretim kurumlarından mezun olup sektörde yer edinmek pek mümkün gözükmüyor. Uçak elektroniği teknisyeni teknikeri hizmet verdiği firmada, kurumda, kuruluşta bakım çıkış sertifikası düzenlemekten, uçağın yapısı ve güç sistemlerinin hat bakımlarını da söküp takma gibi işleri yapmakla mükelleftirler.

Uçak elektroniği teknikeri teknisyeni nasıl olunur

Meslek yüksek okulları bu konuda en iyi eğitimi veren kurumlar arasında gösterilmektedir. Ortaöğretimde de kısa yoldan meslek edinmek isteyenlere teknisyen ünvanı ile 4 yıl eğitim alma hakkı tanınmaktadır. Ancak bu durum pek geçerli ve güncel bir eğitim anlayışı değildir. Zira, meslek yüksek okulunda okuyanlar bile iş bulmak için birbirleriyle yarış halinde iken, sadece 4 yıl lisede eğitim almış olanların iş bulma olasılığı neredeyse imkansızdır. O zaman meslek yüksek okulu ya da lisans düzeyinde eğitim veren uçak motoru gövdesi ya da uçak bakım teknisyeni gibi bölümlerin okutulduğu üniversiteler tercih edilmelidir.

Uçakla ilgili oldukça fazla bölüm açılmaya başlandı. Uçak elektroniği, uçak gövde motor bakım teknik personeli, uçak motorları bakım onarım bölümü, uçak mühendisliği gibi alternatifler mevcuttur. Eğitim genelde 4 yıldır. Meslek yüksek okulu okuyanlar 2 yıl eğitim alıp iş hayatına başlangıç yapabilir, ancak biraz önce de vurgulamaya çalıştığımız gibi iyi bir yüksek öğretim kurumunun en güzel bölümünde eğitim alıp, bu konuda yeterlilik diploması olanların büyük çıkış yakalayacağı aşikârdır.

Uçak elektroniği teknikeri teknisyeni

Uçak elektroniği teknisyeni teknikeri nasıl olmalıdır

Bu seçkin bölümde okumak iş hayatına atılmak, ülke ekonomisine ve havacılığa hizmet etmek isteyenlerin fen ve matematik derslerinde üstün başarılı olması temel prensiptir. Uzay şekil ilişkilerini en iyi şekilde ayırt edilmelidir. Mükemmel çizim becerisine sahip olmalıdır. Mekanikle ilgili problemlerin çözümü onun için çocuk oyuncağı olmalıdır. Göz ve elleri mükemmel bir eşgüdüm içinde hareket etmelidir. El becerisi çok iyi olmalıdır. Mükemmel bir yabancı dil bilgisine sahip olmalıdır. Teknik İngilizce yanında aktüel ikinci bir yabancı dil bilmek uçak elektroniği personeli olmak isteyenler için artı puan olarak yazılacaktır. Her türlü sorunu en iyi şekilde analiz etme ve yorumlama gücüne sahip olmalıdır. Bütün mesleklerde olduğu gibi sorumluluk sahibi, titiz ve sabırlı olmak işin mihenk taşıdır.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Büro yönetimi ve sekreterlik meslek elemanı

Uçak elektroniği teknisyeni teknikeri görev ve sorumlulukları

Her türlü yer uçuş testlerinde rol almalıdır. Tasarım ve entegrasyonu yapılmış olan sistemlerin ölçümlerini yapar. Tasarlanmış çalışmalarda geçici olan hava platformunda yapılacak her türlü modifikasyonları standartlara uygun bir biçimde yapılmasında görev alır. Tasarım aşamasında bulunan hava platformlarının elektriksel fonksiyonlarının test ve ölçüm aşamalarında teknik destek sunar. Çalıştığı kurumdaki hava taşıtlarının onarım ve bakım işlemlerini gerçekleştirir. Kısa ve basit işlem gerektiren uçak motor ve gövde ülkelerinin söküp takılması hat bakım işlemlerinin yapılmasında görev alırlar. Eğer tamir imkanı yoksa parçanın servis dışı edilerek gerekli işlemlerini yapar. Sorunlu elemanların tamir edilip tekrar kullanılmasına imkan tanır. Kablaj entegrasyonunu yapmakla mükelleftir.

Bilgisayar elektronik teknisyeni teknikeri hangi araç gereçleri kullanır

Lok terminal aletleri, ısı tabancası, kablo sıkıştırma ve ayrıştırmak için kullanılan araç gereçler. Transformatör, kondansatör, ölçü ve test bakım aletleri, direnç, osiloskop, voltmetre, multimetre, voltmetre, ampermetre, avometre değişik güç kaynakları. El aletleri olarak pense, tornavida, anahtar takımı, kontrol kalemi, havya, lehim, yan keski ve mesleğin gerektirdiği diğer araç gereç ve ekipmanlar kullanır.

Uçak elektroniği teknikeri teknisyeni nasıl olunur

Uçak elektroniği teknisyeni teknikeri çalışma koşulları

Özel ya da kamuya ait olan uçak bakım merkezlerinde çalışabilecekleri gibi Hava İkmal Bakım merkezleri bulunan askeri üslerde havalimanlarında ve uçak fabrikalarının hangar atölyelerinde iş imkanı yakalarlar. Genelde atölye ortamında çalışırlar ve temiz, aydınlık, manyetik alan oluşturmayan yerlerde işlerini yaparlar. Bazı durumlarda düşük seviyede radyasyonlu veya elektrikli ortamlar çalışma alanı arasına girebilir. Çalıştıkları ortamlar bazen tehlikeli durumlar arz edebilir. İşin doğası gereği gürültü insanı rahatsız edecek seviyeye ulaşabilir. Ancak bunlar için gerekli önlemler, maksimum seviyede emniyet tedbirleri alınır. Teknisyenler ve teknikerler uçak mühendislerinin gözetimi altında işlerini yaparlar.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Kaktüs Yetiştiriciliği İşi Yapmak

Uçak elektroniği teknisyeni teknikeri nerede iş bulur

Savunma sanayisi ve sivil havacılık sektörü yeni bir boyut kazandığı için yüksek kapasiteli firmalar bu sektörde yer edinmeye çalışıyor. Dolayısıyla başta Türk Hava Yolları olmak üzere Askeri Hava İkmal Bakım merkezleri ile özel havayolu şirketleri, havaalanları, uçak fabrikaları, üretim ve montaj bakım atölyeleri uçak elektronik teknisyeni teknikerinin iş bulma alanlarını teşkil etmektedir. Resmi kurum kuruluşlara girip rahat etmek isteyenlerin KPSS duvarına aşmak zorunda olduğunu söylemek gerekir. Yüksek puanla rakiplerini geçenlerin uçak elektronik teknik personel ihtiyacı olan yerlerde çalışabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uçak elektronik teknisyeni teknikeri maaşları

Savunma sanayi ve sivil havacılık alanında faaliyet gösteren özel sektör temsilcilerinden iş bulup hayatını idame ettirmek isteyen teknisyenler ve teknikerler asgari ücretin iki katından fazla maaş hakkı elde ederler.

Resmi kurum ya da kuruluşlarda devlet memuru olarak çalışma hakkı elde edenler ise her memurun çalışma esaslarına uygun bir şekilde ücret alırlar. Teknik ünvanlı personeller olmalarından müteşekkil ek ödenekler alma durumları söz konusudur. Her halükarda uçak elektroniği teknisyeni teknikeri maaşları çalışanın emeğinin karşılığını verecek seviyelere ulaşabilir.

Bir önceki yazımız olan Çeviri Yaparak Para Kazanmak başlıklı makalemizde Çeviri ajansı açmak, Çeviri işinden gelir elde etme ve kitap çevirme işi hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?