Uçak Gürültüsü İnsanları Asabileştiriyor

Uçak Gürültüsü İnsanları Asabileştiriyor

Uçtu uçtu, insanlık uçtu! Bir yerden bir yere ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu uçmaktır. Son zamanlarda ülkemizde gözler görülür bir ilgi var havayolu ulaşımına uçak gürültüsü problemi gözardı edilse de!. Şehirler arası yolculuk denilince eskiden olduğu gibi ilk akla gelen otogardan otobüslere binerek gitmek değil, havalimanına gitmeden bir turizm ajansından veya daha kolayı e-bilet alarak […]

Uçtu uçtu, insanlık uçtu!
Bir yerden bir yere ulaşmanın en hızlı ve kolay yolu uçmaktır. Son zamanlarda ülkemizde gözler görülür bir ilgi var havayolu ulaşımına uçak gürültüsü problemi gözardı edilse de!. Şehirler arası yolculuk denilince eskiden olduğu gibi ilk akla gelen otogardan otobüslere binerek gitmek değil, havalimanına gitmeden bir turizm ajansından veya daha kolayı e-bilet alarak uçakla yolculuk yapmak haline dönüştü. Dolayısı ile hava yolu trafiği de bu önceliğe paralel olarak inanılmaz boyutlara ulaştı.
Havayolu ile yolculuk hem kaliteli hem hızlı olsa da bunun sonucunda gelişen olumsuz şartları da göz önünde bulundurmakta fayda var. En büyük tehlike sürekli uçuş yapmak zorunda kalan uçakların bir sonraki sefer için yeterince bakıma alınıp alınmadığı, kontrollerin ne ölçüde sağlıklı yağıldığı gibi. Eğer uçaklar çok aceleye getirilerek sürekli sefere çıkarılıyorsa bu durumun vahametini önceden kestirmek zor olmasa gerek. Allah korusun düşen uçaklardan sağ çıkma ihtimali yüzde 1 desek çok iyimserlik yapmış oluruz. Umarız ve isteriz ki bu ihtimal hiç yaşanmasın…
İyi niyetli olalım ve her şeyin yolunda gittiğini farz edelim, hiç kusursuz tarifeli seferler devam etsin desek bu durumda insanları rahatsız edecek başka bir sorun ortaya çıkıyor. Gürültü kirliliği ve şehre yakın iniş kalkışların meydana getireceği olumsuz durumları unutmamak gerekir.
Eğer havalimanına yakın bir yerleşim biriminde ikamet ediyorsanız söylemek istediklerimi çok iyi anlarsınız. Binalara teğet geçen uçakların yüreğinizi ağzınıza getireceğini, insanları sağır eden uçak seslerini bilirsiniz. İnsanların uçmayı sevmesinin sonucunda oluşan gürültü artışı dayanılmaz boyutlara ulaşıyor. Abartmadan söylüyorum ki otobüs durağından daha fazla uçak geçmektedir. Yani bir otobüs 15 dakika ile 30 dakika arasında geçerken bir uçak pistinden her 3 dakikada bir uçak havalanıyor. Haliyle de jumbo uçakların sinir bozucu gürültüleri çekilmez bir hal alıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Savaşların İnsanlara Etkileri
uçak gürültüsü problemi

Her şey güzel! Uçak, ulaşım, lüks, insana değer katan şeyler ama peki bu kirliliğin altında inim inim inleyenler de insan değil mi? Altta kalanın canı mı çıksın, onlar insan değil mi, o insanların değeri yok mu?
Kimse gelişmeye, insana verilen artı değere itiraz etmiyor ama eşit bir değer verilmemesine itiraz ediyor. İnsanların burnunun dibine hava alanı yapacağınıza 15 dakika daha uzak mesafeye yapın ki hem gürültü hem de alçak uçuşların getirdiği tehlikeler oluşmasın. Koskocaman bir şehir planı yapılırken bunu neden düşünmezler akıl erdiremiyorum. Bu şikayet sadece bizim ülkemizde yaşanmıyor. Belçika’nın başkenti Bruksel de aynı konudan muzdaripti. Bir ara gece uçuşlarını yasaklamışlardı. Frankfurt sakinleri şehri terketmeye başladı. Dünyanın her yerinde aynı can sıkan sorun yaşanıyor.
Ne yapın edin, kurtarın insanları bu çekilmez uçak gürültüsü eziyetinden. Yetkililere sesleniyorum! Hala ek binalar yapıyorsunuz, alanı genişletiyorsunuz, ama insanların çektiklerini aklınızın ucundan bile geçirmiyorsunuz. Havayolu ile yolculuk yapılacaksa lütfen insana biraz saygı gösterin. Yoksa verdiğiniz rahatsızlık sonucu asabileşiyoruz, çileden çıkıyoruz ve bunun sonucunda da gazetelerin cinayet sayfalarını doldurmak zorunda kalıyoruz.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?