UÇAK NASIL HAREKET EDER?

UÇAK NASIL HAREKET EDER?

Her gün gökyüzünde binlerce insanı taşıyan uçaklar hareket edebilmek için önemli mühendislik çalışması sonucunda yön değiştirebiliyor, tırmanış, dalış hareketleri yapabilmektedir. Bütün uçakların rahat hareket edebilmesi için çoğunun kanatlarının kenarlarında kuyruk adı verilen bölümü dikey kuyruk adı verilen arkadaki yüksek çıkıntıya menteşeli özel yüzeyler yerleştirilerek hareket etmesi kolaylaştırır. Bu sayede uçak pilotu uçağı hareket ettirmek için kabinde […]

Her gün gökyüzünde binlerce insanı taşıyan uçaklar hareket edebilmek için önemli mühendislik çalışması sonucunda yön değiştirebiliyor, tırmanış, dalış hareketleri yapabilmektedir. Bütün uçakların rahat hareket edebilmesi için çoğunun kanatlarının kenarlarında kuyruk adı verilen bölümü dikey kuyruk adı verilen arkadaki yüksek çıkıntıya menteşeli özel yüzeyler yerleştirilerek hareket etmesi kolaylaştırır. Bu sayede uçak pilotu uçağı hareket ettirmek için kabinde bulunan özel kontrol aletleri sayesinde uçağı rahatça yönetir.

Uçak Nasıl Uçar?


UÇAKLARIN KAÇ TÜRLÜ HAREKETİ VARDIR

Uçağın gökyüzünde yaptığı özel hareketler vardır. Bu hareketlerinden havayolu terminolojisinde özel adları ve hareketleri vardır.

 Yunuslama adı verilen hareketle uçağın burun kısmı yukarıya aşağıya doğru hareket eder, bunu yapmak için kuyruktaki irtifa dümeni hareket ettirmesi sayesinde uçağın tırmanışı veya dalışı gerçekleşir.

Sapma hareketi uçağın burnunu sola ya da sağa hareket etmesi için uçağın sapması pilotun istikamet dümenine müdahale etmesi sayesinde gerçekleşir.

Yalpalama adı verilen hareketle ise kanatların arka tarafında bulunan yalpa kanatçıklarının aşağıya ya da yukarıya doğru hareket ettirmesi sayesinde uçağın yönü değişmez ama dönüş için hafif bir yalpalasına neden olur.

UÇAKLARIN KANAT TÜRLERİ

Uçakların kanat çeşitleri 

Uçakların farklı biçimde yapıldığını daha önce söylemiştik. Bu sebeple uçakların kanat biçimlerinde farklılıklar olmaktadır. 3 çeşit kanat var. 

Arkaya çekik kanatlar; uçakların kanatları hız yapma açısından çok önem arz etmektedir çünkü kanadın yapısına göre hız artar ya da azalır. Yolcu uçaklarının çoğunu kanatları arkaya doğru çekiktir. Bunu yapmalarının sebebi yüksek bir hızla gitmeyi sağlamaktır.

Düz kanatlar; genelde hafif küçük hava taşıtlarının düz ve kalın yapılmış kanatları bulunur. Hava taşıtlarının düz kanatlı olmasının sebebi kısa sürede düşük hızlarda uçmalarından dolayıdır.

Delta kanatlar; Concord uçakların daha çok kullandığı delta biçimindeki görünümünden dolayı bu ismi verdikleri kanat çeşididir. Delta kanatlar sayesinde sesin iki katını geçen hıza ulaşabilmeleri sağlamaktadır. Delta kanatlı uçaklar saatte 2000 kilometreyi geçen hıza ulaşabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan GAZIN YANMASI NASIL GERÇEKLEŞİR başlıklı makalemizde gaz nasıl yanar, Gazın alev alması için ve Gazın yanma aşaması hakkında bilgiler verilmektedir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Steve Jobs Efsanesi

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?