Uçak Teknolojisi Teknisyeni Ne İş Yapar İş İmkanları Kazancı

Uçak Teknolojisi Teknisyeni Ne İş Yapar İş İmkanları Kazancı

Havacılık sektörü ilgi görmeye, merak uyandırmaya devam ediyor. Bu durum sadece yolcuların değil, eğitim kurumlarının dolayısıyla da eğitim alacak olan öğrencilerin de radarına giriyor. Havacılık yani uçaklarla ilgili birim, bölüm iş imkanları, iş ortamları haklı olarak araştırılıyor. Bu araştırmalara katkı sağlamak maksadıyla biz de Uçak Teknolojisi bölümü ile alakalı olarak üzerimize düşeni yapmaya karar verdik. […]

Havacılık sektörü ilgi görmeye, merak uyandırmaya devam ediyor. Bu durum sadece yolcuların değil, eğitim kurumlarının dolayısıyla da eğitim alacak olan öğrencilerin de radarına giriyor.

Havacılık yani uçaklarla ilgili birim, bölüm iş imkanları, iş ortamları haklı olarak araştırılıyor. Bu araştırmalara katkı sağlamak maksadıyla biz de Uçak Teknolojisi bölümü ile alakalı olarak üzerimize düşeni yapmaya karar verdik. Bu sektörde yer edinmek, iş bulmak, para kazanmak isteyenlere Uçak Teknolojisi teknisyeni kime denir, ne iş yapar, hangi özellikler aranır, maaşı ne kadardır, meslekte ilerlemek mümkün müdür, bu mesleği seçmek isteyenlerde hangi özel yetenek ve beceriler isteniyor ışık tutmaya çalışacağız.

Uçak teknolojisi teknisyeni kime denir

Uçağın bakımı, tamiri ve diğer bilimum işlerinin yapılması amacıyla uçak mühendisi ve uçak gövde motor bakım uzmanı eşliğinde görev yapan kişidir. Yani kendinden daha yetkili olan kişilerin gözetiminde verilen görevleri harfiyen yerine getirmekle mükellef olan kişiye uçak teknolojisi teknisyeni adı verilir.

Uçak Bakım Teknisyeni Ne İş Yapar

Uçak teknolojisi teknisyeni hangi işleri yapar

Uçuşa hazırlanacak falan uçağın sorunsuz bir şekilde görevini yerine getirmesi için çalışmalarla destek olan bu önemli personel kendine verilen her türlü görevi yerine getirir. Bunlar genelde mekanik ve motor üzerine olur. Ayrıca elektronik aksamların da bakım, onarım, montaj gerektiren işlemlerini yapar.

Sivil havacılıkta bakım hizmetleri en önemli görevlerden birisidir. Çünkü havacılıkta bakım onarım ihtiyacının uçak bakım teknisyeni ile giderilmesi esastır. Üniversitelerin Uçak Teknolojisi bölümünden mezun olan ve uçak bakım teknisyeni olarak görev verilen bu yetkin kişiler gerekli eğitimleri uygulamalı olarak almadan önce teorik bilgilere sahip olmaları gerekir. Bunun için örgün bölümlerde eğitim olanağına sahiptirler.

Uçak bakım teknisyeni nasıl olunur

2 yıllık ön lisans düzeyinde eğitim veren meslek yüksek okullarında uçak teknolojisi bölümü eğitimi alarak bu mesleğe geçiş yapılır. 2 yıl içerisinde havacılık uçak bakımı, tamiri, montaj, bakım gibi ağırlıklı dersler gösterilir. Derslerin bazıları teorik olarak okulda, bazıları da uygulamalı görmek için bizzat uçak modeli ya da gerçek uçak üzerinde eğitimler verilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Evde Doğal Butik Sabun Yapma İşi

Eğitim aşamasında staj yapma fırsatı verilerek tecrübe edinme imkanı sağlamış olur. YKS’de TYT puanı esas alınarak Uçak Teknolojisi Bölümüne giriş yapma hakkı elde edilir. Puanlar devlet üniversitelerinde doğal olarak yüksektir, alternatif olarak burslu, indirimli ve normal düşük puanla yüksek ücretle okuma imkanı paralı yani vakıf üniversitelerinde mevcuttur. Türkiye genelinde eğitim veren vakıf ya da devlet üniversitelerinin çoğunda Uçak Teknolojisi bölümü mevcuttur.

Uçak bakım teknisyeni ne iş yapar

Bağlı olduğu firmada veya birimde kendisine verilen görevleri yerine getirir. Bunlar; uçak parçalarının bakımı, tamiri, montajı üzerine bina edilmiştir. Neler olabilir? Arızalanmış uçakların tamiri mümkün olan parçalarının tamir edilmesi. Rutin bakımlar. Onarım gereken parçaların tamiratı olabilir.

Ayrıca üretim aşamasında kendisine görev verildiği takdirde burada da etkin rol alır. Teknik resim bilgisi olanlardan resim çizmesi istenir.

Uçak gövde motor bakımı

Kimler uçak bakım teknisyeni olmalıdır

Her meslekte olduğu gibi uçak bakım teknisyeni olma düşüncesi olanlarda da bazı özel ve genel yetenekler aranır. En önemlisi de

  • Sorumluluk sahibi olabilen,
  • İşini titiz ve dikkatli bir şekilde yerine getiren,
  • Matematik-Fen ve mekanik derslerine ilgi duyan,
  • Ekip çalışmasına uyum sağlayan,
  • Uçakların bakım, onarım, montaj, kontrol gibi işlemlerin yapıldığı kapalı alanlarda uzun süre sıkılmadan kalabilen
  • Yoğun ve stresli bir iş temposuna ayak uydurabilen
  • Bazı durumlarda seyahat etmesi istenen
  • Sabırlı
  • Kurallara uyan

kişilerin uçak bakım teknisyeni olma ihtimali yüksektir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Organik Reçel Yaparak Para Kazanmak

Uçak teknolojisi mezunu hangi görevlere getirilir

Sürekli tekrar ettiğimiz üzere uçağın bakım, kontrol, montaj, tamir gerektiren her türlü parçasıyla doğrudan ilişkili olan bir teknik personel olması hasebiyle yoğunluk uçak üzerinedir.

Görevleri ve sorumlulukları da uçağın motor bağlantılarından tutun da yağlanması, yakıt, güç aktarımı, hareket sistemi gibi her türlü işlemi içine alır. Yani uçak bakım teknisyeni test, tamir, montaj, onarım, ayarlama gibi işlemleri sürekli olarak yapacaktır.

Bununla birlikte uçakta oluşabilecek paslanma gibi durumlara karşı da önlemler alması istenir. Uçağın motor bakım rutinleri görevli elemanı olarak bakım teknisyenine düşer. Dolayısıyla buzdan koruma, yağmurdan koruma, atıksu işlemlerinin yapılması, oksijen sistemlerinin zamanında yapılması, her türlü ekipmanları kontrol ve bakımının yapılması Uçak Teknolojisi Bölümü mezunu olan uçak bakım teknisyenine aittir.

Uçak teknikeri teknisyeni nasıl olunur

Uçak bakım teknisyeni iş imkanları

Okuldan mezun olan gençler sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren havayolu firmalarının teknik bölümlerinde iş imkanı yakalar. Özellikle Türk Hava Yolları Teknik bu konuda iş imkanı yakalanabilecek en önemli pozisyondur. Sadece Türk Hava Yolları Teknik de değil uluslararası hizmet veren diğer sektör temsilcileri de ihtiyaçları olması durumunda uçak bakım teknisyenlerini işi almaktadır.

Neticede eğitimini en iyi şekilde tamamlamış olan, işinde uzmanlaşmış, tecrübeli ve özgüveni yerinde olan kişiler rahatlıkla iş bulabilir.

Teknik eleman açığı dünya genelinde hiçbir zaman kapanmaz, hele hele uçak havacılık üzerine gelecekte eleman arayışları gittikçe artacaktır. Çünkü çok yakın gelecekte uçan hava taşıtlarının sadece uçaklar olmayacağını hepimiz biliyoruz. O halde adı uçak teknolojisi olsa da yakın gelecekte Uçan Teknoloji teknikeri gibi ünvanlar verilmesi muhtemeldir.

Uçak bakım teknisyeni maaşları

Uçak teknolojisi bölümünü bitiren teknisyen işe ilk girişte düşük ücret ile başlayabilirler. Çok kısa süre içerisinde iyi bir performans göstermesi durumunda maaş ikiye, üçe, hatta dörde beşe katlanacaktır. Özel sektörde daha fazla iş imkanı yakalayan sektör çalışanları aldıkları maaşla yetinmemeleri halinde meslekte ilerlemeleri mümkün gözükmemektedir.

Uçak bakım teknisyeni

Kariyer yapmak isteyen ya da uçak bakımı teknisyenliğini bir kenara bırakıp daha büyük düşünenler elektrik elektronik mühendisliği ya da enerji sistemleri mühendisliği, otomotiv mühendisliği, pilotaj, havacılık ve uzay mühendisliği, uçak elektrik-elektronik, uçak gövde motor bakımı, uçak mühendisliği gibi alanlara geçiş yapabilir.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Zooloji Nedir, Zoolog Ne İş Yapar

Meslekte ilerleme nasıl olur

Uçak Teknolojisi bölümü okuyan yüksekokul mezunları meslekte yükselmek istediği takdirde DGS alternatifi ile bu soruna çözüm arayabilir. 2 yıllık eğitimini 4 yıla tamamlamak üzere Dikey Geçiş Sınavı’na başvurur. Başarılı olması durumunda yukarıda saydığımız ilgili bölümlerden kendine uygun, yakın olanlarda eğitim fırsatı yakalar.

Uçak teknolojisi bölümü başarı sıralaması taban puanları

Başarı sıralaması 250 binden 1250000’e kadar çıkmaktadır. Bu durum yıllara göre değişkenlik göstermektedir. Geçtiğimiz yıllarda Türk Hava Kurumu Üniversitesine burslu olarak girip uçak teknolojisi okuyan biri Türkiye başarı sıralaması 167 binde idi. Buna karşılık Kapadokya Üniversitesi’nde örgün bölümde okuma imkanı yakalayan uçak bakım teknisyeni olmak isteyen biri 1332000 TYT sıralaması ile giriş yaptı.

Eğer bunu puan ile açıklamak icap ederse TYT puanı 216 en düşük olarak kayıtlara girdi. Yani bölümü tutturmak için TYT taban puanı 200’ün biraz üstünde olması sizi herhangi bir Uçak Teknolojisi bölümüne sokmaya yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Satış Ortaklığından Nasıl Para Kazanılır başlıklı makalemizde Satış ortaklığı sistemi nasıl işler ve Satış ortaklığı sisteminden kar etmek hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?