Uçak ve Uzay Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Uçak ve Uzay Mühendisliği Hakkında Ayrıntılı Bilgi

Uçak mühendisi ne iş yapar Uzayda hareket halinde olan uçma özelliğine sahip her türlü helikopter, uçak, roket gibi araçların veya savunma sistemlerinin ihtiyacı olan mermi ve türevlerinin tasarımının yapılması, geliştirilmesi için çalışmalar yapan kişidir. Son yıllarda savunma alanında kullanılan İHA adı verilen insansız hava araçlarının da tasarım, bakım, üretim aşamalarında bilgi sahibi olan mühendislik bilimi […]

Uçak mühendisi ne iş yapar

Uzayda hareket halinde olan uçma özelliğine sahip her türlü helikopter, uçak, roket gibi araçların veya savunma sistemlerinin ihtiyacı olan mermi ve türevlerinin tasarımının yapılması, geliştirilmesi için çalışmalar yapan kişidir.

Son yıllarda savunma alanında kullanılan İHA adı verilen insansız hava araçlarının da tasarım, bakım, üretim aşamalarında bilgi sahibi olan mühendislik bilimi ile yakından ilgilenen kişiye uçak mühendisi nedir.

Vakıf ve devlet üniversitelerinin bu alanda yoğun talep ve ilgi karşısında benzer başlıklar altında mühendislik fakülteleri açtıklarını görmekteyiz. İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bağlı uçak mühendisliği en çok ilgi gören bölüm olarak düşünülmektedir. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde havacılık ve uzay mühendisliği de iddialı eş görev üstlenen bölümdür. Konya’da Necmettin Erbakan Üniversitesi, Kayseri’de Erciyes Üniversitesi, Ankara’da Vakıf Üniversitesi hüviyetindeki Türk Hava Kurumu Üniversitesi uçak mühendisliği bölümleri bu alandaki ihtiyaca yönelik çalışmalar yapmaktadır. İzmir’de özel izmir Ekonomi Üniversitesi de havacılık ve uzay mühendisliği bölümü açarak alternatif konumdadır. Daha uygun ve düşük puanla bölümü okumak isteyenler de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hizmet veren Girne Üniversitesi’nde uçak mühendisliği bölümünü okuma hakkına sahiptir.


Uçak ve uzay mühendisliği bölümü mezunlarının dikkatine!

Uçak ve uzay mühendisliği alanında yüksek öğretim düzeyinde öğrenci yetiştiren eğitim kurumu sayısı çok fazla değildir. Yükseköğretim kurumlarına bağlı olan üniversitelerimiz farklı isimler altında benzer görevleri yerine getirecek olan teknik elemanlar yetiştirmek için hizmet yaşındadır. Fen, matematik ağırlıklı dersler ile başarı yakalanabilmektedir. Mekanik, fizik konuları öğrencilerin en çok bilmesi gereken dersler arasındadır.

Uçak ve Uzay Mühendisliği

Uçak mühendisi nasıl olunur

Lise ve dengi okulları bitirenler fen ve matematik ağırlıklı derslerde başarılı olanların yüksek puanlarla tercih edeceği uçak havacılık ve uzay birleşiminden oluşan bölümleri tercih etmeleri gerekmektedir. 4 yıl lisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler gerekli görülmesi halinde bir yıl da yabancı dil ağırlıklı hazırlık bölümünü okumaları gerekir. Daha önce önlisans programlarında havacılıkla ilgili bölüm okuyan öğrenciler de istedikleri takdirde Dikey Geçiş Sınavı sonucuna göre uçak mühendisliği okuyabilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Elektrikli Scooter Trafiğe Çözüm Olacak

Uçak mühendisliği dersleri

Uçak mühendisliği okuyanların alacağı dersler şunlardır; Fizik, matematik, kimya, teknik resim, uçak mühendisliğine giriş, makina elemanları tasarımı, aerodinamik, hava uzay yapıları, ileri malzeme bilgisi, ölçme tekniği, ısı transferi, otomatik kontrol, uçuş mekaniği, deneysel uçak.

Uçak ve Uzay Mühendisliği Hakkında

Uzay mühendisinin görev ve sorumlulukları

 • İmalatı yapılması düşünülen hava aracının ön projeleri ve taslağının hazırlanması imalatı
 • Yapılması düşünülen hava aracının planlarının yapılması
 • Girdilerinin hesaplanması
 • İstenilen nitelikte ve kaliteli üretimin yapılması için gerekli çalışmaların yapılması
 • Uçak yapmak için ihtiyaç duyulan her türlü imalat metotlarının araştırılıp en ideal olanının hayata geçirilmesi, sonrasında gerekli olan modellerin tasarımının deneyler ile hayata geçirilmesi
 • Sorumlu olduğu bölgedeki yer istasyonlarında veya fabrikalarda görev yapan teknisyenlerin kontrolü ve çalışmaların denetlenmesi
 • Hatalı veya eksik yapılmış malzeme parça varsa bunların tespitinin yapılarak hataların giderilmesi için çalışmalar yapmak
 • Uçak imalatı sonrasında uçuş için gerekli planlamalar yapar. Kendisi bizzat bu kurslara katılarak uçağın çalışma düzenini gözler.
 • Hava taşıtı kullanan kurum kuruluşları kendine görev vermesi durumunda bakım mühendisliği hizmeti verir.

Ülkemizde bu bölümden mezun olanların yapacağı iki şık bulunmaktadır. Savunma sanayiinde ya da sivil havacılık sektöründe görev almak.

Eğer sivil havacılık sektörü tercih edilirse kendisine havayolu firmalarının sunacağı iş imkanları değerlendirilmesi gerekir. Burada yapacağı görevler her türlü uçak parçası bakım, onarım, tamir hizmeti olacaktır.

Savunma sanayi kısmında çalışmayı tercih edenlerin de Aselsan, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Vestel Savunma, Kale Havacılık, Baykar, Roketsan gibi firmaların projelerinde çalışma hakkı elde edebilir. Hem üretim hem de araştırma geliştirme departmanında kendine görev verilebilir.

Uçak Mühendisliği Hakkında Bilgi

Kimler uçak mühendisliği okumalıdır

Türkiye’nin sivil havacılık ya da savunma sanayisinde söz sahibi olmak isteyenler uçak mühendisliği bölümünü tercih etmelidir. Bunun için bazı özellikler gerekir. Uçak mühendisi olmak için mesleğin gerektirdiği özellikler şunlardır:

 • Tasarım gücü oldukça yüksek olmalı
 • Fizik mekanik matematik gibi konulara ilgi duyması ve bu konuda mutlaka başarıya aç olmalıdır.
 • Bu Mühendislik kolunda yükselmek isteyenler uzay ve şekil ilişkilerini en ince ayrıntısına kadar algılama özelliğine sahip olmalıdır.
 • Sorumluluğu yüksek, titiz, dikkatli, sabırlı kimselerin uçak ve uzay mühendisliği alanında çalışması olasıdır.
BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  İnternetten Yemek Siparişi

Uçak-uzay mühendisi çalışma koşulları

Yüksek başarılar elde edenler yöneticilik kademesine gelirse doğal olarak ofis ortamında çalışma hakkına sahiptirler. Bu hakkı elde edebileceklerini sayısı çok azdır. Çoğunlukla açık ve kapalı ortamlar çalışma alanı olarak düşünülmelidir. Buralarda da takdir edersiniz ki gürültü, yağ, kir kaçınılmazdır, ancak hem ülke hem de insanlık adına büyük çalışmalar yapacağı için olumsuzlukların kendini yıldırması düşünülemez.

Uçak uzay mühendisleri iş imkanları

2 seçenekten müteşekkildir; birincisi sivil havacılık alanı, ikincisi de savunma sanayisi olarak önünüze yatırılacaktır.

Sivil havacılık kısmı daha ziyade hizmet sektörü olarak öne çıkmaktadır. Yani havayolu şirketlerinin teknik birimlerinde hizmet üreteceksiniz. Aynı zamanda uçak performansı ile ilgilenen bankalar, firmalar, Leasing şirketleri, alım satım yapan kurum kuruluşlar, uçak kiralama, uçak temsilcilikleri, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Boeing gibi firmalar Türkiye temsilciliklerinde görevlendirmek amacıyla uçak mühendisliği bölümlerinden mezun olanları tercih etmektedir.

Uçak Mühendisliği

Havacılık ve uzay mühendisliği, uçak ve uzay mühendisliği, uzay mühendisliği, uçak mühendisliği isimlerinin farklı şekillerde telaffuz edildiği ya da bölüm olarak okutulduğu üniversitelerin mezunları ikinci seçenekte de savunma sanayisi alternatifini değerlendirmek durumundadır. Bu alanda kendine görev verecek olan firmalar Türk Havacılık ve Uzay Sanayi, Roketsan, Aselsan, Kale Havacılık gibi savunma sanayisi üzerine çalışan kurum kuruluşlar olacaktır. Buralarda hizmet etme şansı yakalayanlar prototip araç üretme gibi alanlarda çalışabileceği gibi planlama, teknik resim, akışkanlar ve ısı iletimi, yapısal analiz konularında kendilerine ihtiyaç duyulması durumunda hizmet üretebilirler.

BUNU DA OKUMALISINIZ>>>  Ucuz Tavuk Döner Tehlike Saçıyor!

uçak mühendisliği bölümünü bitirenlerin alternatifleri sadece bunlarla kısıtlı değildir. Çünkü Makine mühendisliğinin bir alt birimi konumunda olduğu için piyasada farklı alanlarda da iş bulma hakkına sahiptirler. Ülkemizde faaliyet göstermekte olan otomotiv ile ilgili firmaların üretim hizmetlerinde görev alabilirler. Bunlar; BMC, Otosan, Mercedes, Arçelik, Bosch, Vestel olarak sıralanabilir.

Tam olarak donanımlı, uzay uçak havacılık üzerine eğitim almış mühendislik mezunlarının işsiz kalacakları düşünülemez. Bu sektörde çalışıp rahat etmek, çok gelir elde etmek isteyenlerin mutlaka en az iki yabancı dil bilmeleri gerektiğini de vurgulamak gerekir. Çünkü rakiplerine göre öne geçmek durumunda olan üniversite mezunları aktif, güncel bilgilerle piyasaya giriş yapmalıdır.

Uçak ve uzay mühendisliği bölümünü kazanıp eğitime başlayan öğrencilerin mezun olmadan önce harekete geçmeleri kendi lehine olacaktır. Çünkü mezun olduktan sonra iş hayatına atılmak eğitim aşamasında kaydettiğiniz ilerlemelerle olacaktır. Bu amaçla bu bölümü okuyan öğrencilerin Erasmus gibi Öğrenci Değişim Programlarında yer alarak vizyonunu genişletmesi gerektiğini hatırlatırız. Sadece ülkemizde değil dünya genelinde uçak mühendisliği alanında yapılan çalışmalar ve eğitimi görmek, kıyaslamak, farklı bakış açıları elde etmek gerekmektedir. Çünkü sadece Türkiye’de çalışma durumunda değilsiniz. Küresel havacılık şirketleri bünyelerinde başarılı öğrencilere ya da mezunlara çalışma hakkı tanımaktadır. Üstelik oldukça da fahiş fiyatla maaş talep vermektedir.

Uçak uzay mühendisi maaşı ne kadar

Üst düzey gelir grubu olarak kabul edilen uçak mühendisliği maaşları kuşkusuz çalışanı mutlu edecek miktardadır. İş bilgisi, donanım, tecrübe firmaların opsiyonları ile katlanarak artacaktır. Uçak ve uzay mühendisi maaşı çalışanın beklentileri ile doğrudan orantılıdır.

Bir önceki yazımız olan Doğal Et Üretiminden Para Kazanmak başlıklı makalemizde Doğal et, doğal et üretimi yapmak ve yapay et hakkında bilgiler verilmektedir.

] }

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?